پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران

پادکست رایگان کتاب صوتی امپراطوری ایران ما را به درک درستی از امپراطوری‌های دوران باستان، رقابت‌ها و نبردهای آنان با یکدیگر و نیز درک روشنی از تاریخ تمدن پارس در دوران باستان قبل از ورود اسلام می‌رساند


قسمت 1 : 

 

قسمت 2 :

 

قسمت 3 :

 

قسمت 4 :

 

قسمت 5 :

 

قسمت 6 :

پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران با دانلود رایگان

« کوروش پیروزمندانه وارد شهر شد و نخستین اعلامیه رسمی خود را به این شرح صادر کرد: منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان »

شاید به نظر پیش پا افتاده باشد که ما به عنوان یک ایرانی کتابی با نام امپراطوری ایران را مطالعه کنیم، خصوصا که یک خارجی آن را نوشته و ما اعتقاد داریم خودمان تمام تاریخ را از بریم و آن را در مدرسه یاد گرفته ایم! اما اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که اینطور فکر میکنید باید بگوییم که سخت در اشتباهید، با نویدک همراه باشید تا دلایل اهمیت مطالعه این کتاب را برای شما شرح دهیم.

مهمترین نکته ای که باید در مورد این کتاب بدانید این است که پس از خواندن آن متوجه میشوید تا کنون چیز زیادی از تاریخ چند هزار ساله و پر افتخار میهن عزیزمان نمیدانستید و تنها تصور میکردید که از آن با خبرید. همه ما در مدرسه با تاریخ ایران باستان آشنا شده ایم و نام هخامنشیان را میشناسیم، اما اگر دقت کنید در عمل به جز چند خط چیز زیادی از آنها نمیدانیم و از شکل و شمایل آن زمان کره زمین بیخبریم، در نتیجه با خواندن این کتاب شگفت زده خواهید شد.

همچنین لازم به ذکر است که ما به عنوان یک ایرانی به بسیاری از منابع معتبری که دان ناردو دسترسی داشته، دسترسی نداریم و غیر ممکن است که بتوانیم به مطالبی که به زبان های باستانی نوشته شده دست یابیم، از این رو این کتاب روایت کامل و بی نظیری از روزهای شکوهمند وطن ما بیان میکند و باعث میشود تا با تاریخ این مرز و بوم به طور دقیق و درست آشنا شویم.

در آخر باید اشاره کرد که هر ایرانی باید تاریخ بخواند تا بداند روزگاری کجای جهان ایستاده بوده و مسئولیتی به قدمت تاریخ بر عهده دارد تا این وطن را حفظ و نگهداری کند.

اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب امپراطوری ایران را ندارید، نگران نباشید چرا که نویدک امکانی را فراهم آورده است که شما همراهان گرامی بتوانید این کتاب را با بهترین ترجمه موجود و صدایی دلنشین به صورت رایگان بشنوید و لذت ببرید.

 

معرفی نویسنده کتاب امپراطوری ایران

دان ناردو در زمستان 1947 درمیسوری آمریکا چشم به جهان گشود. خانواده وی در چند سال نخست زندگی او همواره در سفر بودند و او تا پیش از 7 سالگی در اکثر ایالت های امریکا زندگی کرده بود. زمانی که او به سن مدرسه رسید همراه با خانواده در ماساچوست ساکن شدند تا او بتواند از مدرسه استفاده کند. ناردو از کودکی به تاریخ علاوه داشت اما مسیر بازیگری را برای خود برگزیده بود. پس از پایان تحصیلات متوسطه به بازیگری در تئاتر و سینما روی آورد و به آن مشغول بود. اما پس از گذشت چند سال و کششی که علاقه سیری ناپذیر او به تاریخ ایجاد میکرد برای تحصیل در رشته تاریخ به دانشگاه رفت. ناردو که همیشه اشتیاقی سوزان و شعله ای خاموش نشدنی برای سیر احوال گذشتگان جهان داشت خیلی زود موفق شد که کتاب های خود بنویسد و نام خودش را به عنوان یکی از برترین مورخان عصر جدید ثبت کند. ناردو که با روش بررسی تمام اسناد معتبر موجود در ارتباط با موضوعی کتاب مینویسد تا کنون بیش از 540 کتاب به چاپ رسانده که هر کدام از آنها در مورد یکی از وقایع تاریخی یا سلسله ها و جنگ ها بوده است. وی همچنین در ژانر کتب تاریخی برای کودکان نیز فعال است.

پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران با دانلود رایگان

برشی از متن کتاب صوتی امپراطوری ایران

« زمانی كه خبر جنگ ماراتون به گوش داريوش کبیر شاهنشاه ايران رسيد، خشم و غضب او كه به دلیل حمله یونانى ها به سارد بسيار شديد بود بسیار بیشتر شد و تصمیم به حمله مجدد به یونان گرفت. سپس بدون فوت وقت مأموران و لشکریان خود را به تمام نقاط ایران فرستاد و دستور داد تا اين مرتبه بيش از سری قبلی سرباز، تجهیزات دريایي، اسب و سوار، وسايل باربری، زین و هر آنچه ادوات جنگی که نیاز است جمع آوری شود. بدين گونه فرمان پادشاه تا دورترین نقاط امپراطورى رسيد و يونان هدف حمله جدید اعلام شد. بهترين نفرات و جنگاوران کشور براى خدمات جنگى گرد هم آمدند و تدارکات و ناوگان کشتیرانی در طی سه سال  جمع آوری شد. اما سرنوشت برنامه های دیگری در سر داشت و نمیخواست كه داريوش بتواند انتقام خود را از یونانیان بگیرد و پادشاهی خود را تا مناطق مختلف اروپا گسترش دهد. او در سال 280 پ. م بعد از 30 سال سلطنت بسيار گهر بار و عالی جان به جان آفرین تسلیم کرد. خوشبختانه داريوش پیش از فوت جانشين خود را تعيين كرده بود. او از همسر اول خویش كه دختر يك از همراهانش در نبرد عليه نومات بود سه پسر و از همسر دومش آتوسا دختر کوروش کبیر که در همان زمان هم تبديل به افسانه شده بود چهار پسر داشت و از بین اين دو نفر، آتوسا تاثیر بسيار بيشترى برروی پادشاه و درباریان داشت به همین جهت بزرگ ترين پسر او یعنی خشايارشا به عنوان وارث پادشاهی انتخاب شد. »

 

« خشايارشا در زمينه تجهیزات نظامى موفق شد از پدر و پدربزرگ خویش یعنی کوروش کبیر و داریوش کبیر جلو بزند. نيروهاى نظامی او در بهار سال 2٨٠. م به داردانل رسيدند تمام نيروهای قبلی را تحت الشعاع قرار دادند. تعداد آن ها به دويست هزار پیاده و سواره نظام، نهصد تا هزار كشتى جنگى با حداقل 160 هزار پارو زن و ملوان میرسید و همینطور نزدیک به 300 هزار نفر نیز نيروى پشتيبان داشت. عظمت و بزرگی چنین ارتشی در برابر تعداد اندک سپاهيان يونانى به طرز فاحشی ترس برانگیز بود چرا که حتى در پرجمعيت ترين شهرهای آن زمان از جمله آتن تنها در  حدود هزار سرباز و جنگنده وجود داشت. بنابراين موجی از ترس همراه با ارتش بزرگ ایران وارد سر تا سر اروپا شد. »

 

« داريوش در زمان پادشاهی خود طرح ها و اقدامات بسیار زیادی نظير ضرب سكه انجام داد که در نهایت به تقويت سیستمی كه او پادشاهی و کشور پهناور خود به وجود أورده بود منجر شد. اين تلاش ها نشانگر استعدادهاى ذاتی او در نقش مدير، پادشاه و فرماندهی بسيار نوآور، متجدد، سازنده و كارامد بود. به طور مثال او به درستى نتیجه گرفت كه سرتا سر کشور بايد با راه هايی امن به همدیگر وصل شوند و با انجام اين كار هم قدرت مركزى را تقويت كرد و هم ارتباط ميان شهر ها و استان های دور افتاده را بهبود داد. اين طرح او به ساختن راه هایی انجاميد كه به خوبى تعمیر و نگهدارى مى شدند و با استفاده از این راه ها پيك ها و لشکریان شاه مى توانستند سريع تر و سالم تر حركت كنند. همچنین وجود اين راه ها باعث شد تا بازرگانان و تاجران بتوانند به راحتی و با امنیت به اقصی نقاط کشور بروند، یکی از معروفترین راه های ساخته شده در آن زمان مسیر بین شوش و پاسارگاد است که بیش از 2500 میلومتر طول دارد و به جاده شاهی مشهور بود. »

 

نظرات و پیشنهادات

اگر شما نیز پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به کیفیت پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران نوشته دان ناردو دارید، میتوانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده و با نویدک به اشتراک بگذارید. از اینکه ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

کتاب های مرتبط

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

« شاهان نینوا و شاهان بابل، قاطر پارسی، در برابر سوداگر خدایان، بابل درهای خود را به روی او گشود، کسی که تختش بر آسمان است و شاه آیینه خداوند »…

پادکست کتاب صوتی کیمیاگر با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی کیمیاگر با دانلود رایگان

« کتاب کیمیاگر سفری به قلب و روح انسان است تا شنونده تا به جست‌وجوی گنج گمشده برود » به عقیده بسیاری کیمیاگر احتیاجی به معرفی ندارد!…

پادکست کتاب صوتی باشگاه پنج صبحی‌ها با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی باشگاه پنج صبحی‌ها با دانلود رایگان

« واقعا چرا من بعضی وقت‌ها، قبل از خوردن صبحانه، به بیش از شش موضوع غیرممکن فکر میکنم » باشگاه پنج صبحی‌ها  ( The 5 AM Club…

پادکست کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با دانلود رایگان

« اگر فوتبال را دوست دارید این کتاب را بخوانید و اگر فوتبال را دوست ندارید باز هم این کتاب را بخوانید » برای معرفی این کتاب شاید همین جمله…

پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

« سرمایه و سیاست آن‌قدر بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند که روابط آن‌ها بحث داغ گفتگوی اقتصاددانان، سیاستمداران و عموم مردم است »…

پادکست کتاب صوتی چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد با دانلود رایگان

« وقتی که انسان عقاید خود را تغییر میدهد. اعمالش نیز دگرگون می شود » شاید با شنیدن اسم این کتاب تصور کنید با کتاب قصه های کودکان طرفید اما…

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید