پادکست کتاب صوتی پول

پادکست رایگان کتاب صوتی پول با رویکردی تاریخی و فلسفی به موضوع اقتصاد در جهان پرداخته و شما را با تاریخچهٔ پول در زندگی انسان‌ها آشنا می‌کند


قسمت 1 : 

 

قسمت 2 : 

 

قسمت 3 : 

 

قسمت 4 : 

 

قسمت 5 : 

 

قسمت 6 : 

 

قسمت 7 : 

 

قسمت 8 : 

پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

« سرمایه و سیاست آن‌قدر بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند که روابط آن‌ها بحث داغ گفتگوی اقتصاددانان، سیاستمداران و عموم مردم است »

یووال نوح هراری به واسطه دو کتاب دیگر خود با نام های انسان خردمند و انسان خدا گونه برای عموم کتاب خوانان جهان نامی آشناست. این مسئله در ایران نیز صادق است و در طی سالهای اخیر اغلب خوانندگان نام این نویسنده معروف و مهم معاصر را میشناسند و با قلم او آشنا هستند، به همین جهت صرفا با دیدن نام نویسنده میتوان مطمئن بود که با اثری درخور توجه مواجه هستیم. کتابی که پیش روی شما است را میتوان یکی از عجیب ترین و بهترین کتاب های منتشر شده در جهان توصیف کرد، به طوری که به عقیده بسیاری از منتقدین مطالعه آن برای تمام افراد جهان واجب است و مقابل عده ای از افراد که منافعشان با این روشنگری به خطر می افتد نیز با آن به مخالفت پرداخته اند. در ادامه با نویدک همراه باشید تا به دلایل این موافقت ها و مخالفت ها بپردازیم و از این کتاب بی نظیر برای شما بیشتر بگوییم.

 

پول را اگر مهمترین مسئله جهان امروز ندانیم، قطعا جزو مهمترین ها است. امروزه و در عصر حاضر برکسی پوشیده نیست که با قدرت پول چه کارهایی میتوان انجام داد و تقریبا تمامی افراد جهان به نحوی در پی جمع آوری آن هستند، اما چرا پول اینقدر حائذ اهمیت است؟ چگونه افراد سرشناس جهان با گسترش فقر بر ثروت خود می افزایند و از همه مهمتر آینده مالی از آن چه کسانی است؟ این سوالات و پاسخ ها تنها بخش کوچکی از مطالبی است که یووال نوح هراری در کتاب پول به آن پرداخته است.

 

نوح هراری در این کتاب از تاریخچه نیاز و به وجود آمدن پول سخن میگوید و در ادامه همراه با تاریخ جلو می آید. همچنین همواره و در هر دوره به توضیح نحوه کسب ثروت در آن زمان و تفاوت های آن با زمان حال میپردازد، اما اصلی ترین مزیت این کتاب این است که کتابی در مورد آنچه اتفاق افتاده است نیست، بلکه کتابی است در مورد چیزهایی که قرار است اتفاق بیوفتند.

نویسنده در کتاب پول با تکیه بر دانش، تجربه، مشاهده و تحلیل خود آینده بشر را در معرض خطر میبیند و به روشنگری نظام حاکم بر دنیا و معادلات اقتصادی کلان میپردازد. معادلاتی که هر یک از ما بدون اینکه خودمان از آن اگاه باشیم در آنان حضور داریم و چه بسا شبیه به مهره های شطرنج در بازی اشخاص دیگری قربانی میشویم.

 

با مطالعه این کتاب خواننده با انواع روش های کسب قدرت و نقش پول در آنها آشنا میشود و همچنین با مطالبی که نوح هراری اثبات میکند متوجه میشود که در عصر حاضر افراد قدرتمند دیگر به دنبال افزایش زمین و تعداد کارخانجات خود نیستند، بلکه قدرت را در کسب اطلاعات میدانند و به همین دلیل است که تکنولوژی با سرمایه گذاری آنها روز به روز بیشتر پیشرفت میکند. چرا که با داشتن اطلاعات در مورد اشخاص میتوانند کارهای بیشماری انجام دهند و امروزه کسی قدرتمند است که اطلاعات در اختیار داشته باشد.

 

همچنین یکی از نکات مهمی که میتوان در رابطه با این کتاب به آن اشاره کرد این است که نوح هراری روش های سو استفاده سیستم از افراد را بازگو کرده و علاوه بر اشاره به تکنولوژی های روز جهان و استفاده هایی که صاحبین قدرت و سرمایه از آن میکنند، به ارائه راهکار هایی پرداخته است که با کمک آنها میتوان از اتفاقات ناگوار جلوگیری کرد و برای تغییرات جهان آینده آماده شد و بدین گونه تطبیق بهتری با محیط گرفت. همانطور که گفته شد خواندن این کتاب یکی از واجبات است اما اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب پول را ندارید، نگران نباشید چرا که نویدک امکانی را فراهم آورده است که شما همراهان گرامی بتوانید این کتاب را با بهترین ترجمه موجود و صدایی دلنشین به صورت رایگان بشنوید و لذت ببرید.

 پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

معرفی نویسنده کتاب پول 

یووال نوح هراری نویسنده جوانی است که با اینکه 47 سال بیشتر ندارد با کتاب ها و نظریه های خود در جهان سر و صدای زیادی به پا کرد و خیلی زود به شهرت چشم گیری دست یافت. سرنوشت انسان و آینده او همواره یکی از دغدغه های هراری بوده و اعتقاد دارد که ترسیم مسیر آینده انسان ها بدون نگاه به گذشته مقدور نیست و باید علاوه با استفاده از دانش گذشتگان از وقوع خطرات در آینده بشر جلوگیری کرد.

 

برشی از متن کتاب صوتی پول 

« فهم نقش حقیقی علم اقتصاد در تاریخ امروزه انسان کار ساده ای نیست. کتاب های زیادی در اینباره نوشته شده است که پول چگونه دولت ها را به وجود آورده و آنها را از بین برده است، افق های جدیدی را گشوده و همزمان میلیونها انسان را به بردگی گرفته، چرخ های صنعت را چرخانده و در عین حال هزاران گونه از موجودات زنده را به سمت انقراض خود رانده است. با این همه، برای درک تاریخ اقتصادی مدرن، در حقیقت فقط باید یک عبارت را شناخت و آن رشد اقتصادی است. »

 

« باور به وجود بازار آزاد در شکل کامل آن، هم اندازه باور به بابانوئل احمقانه است. به هیچ عنوان چیزی به اسم بازاری که فارغ از تمام جهت گیری های سیاسی باشد وجود خارجی ندارد و مختص کتاب هاست. مهمترین منابع اقتصادی تحت تاثیر اعتماد به آینده است و این منابع همواره در معرض خطر دزدان، شیادان و سودجویان قرار دارد. بازارها که به خودی خود نمیتوانند هیچ محافظتی در برابر کلاه برداران، راهزنان و یا حتی خشونت و جنگ ارائه کنند در نتیجه این مسئولیت دولت ها است که اعتماد و اعتبار را از طرق مختلف به بازار بدهند و همچنین با تاسیس و بنا نهادن ارگان هایی مانند نیروهای پلیس، دادگاه ها و زندان ها با اعمال قانون به وضعیت متخلفین رسیدگی کنند »

 

« همینطور که ماشین ها و هوش مصنوعی انسانها را از بازار کار بیرون میکنند، ثروت و قدرت ممکن است در دستان تعداد اندکی از ثروتمندان و کارافرینانی که قویترین و بهترین الگوریتم ها را خلق کرده و در اختیار دارند متمرکز شود و این اتفاق سبب یک نابرابری بی سابقه در زمینه های اجتماعی و سیاسی میشود. به طور مثال امروزه میلیونها راننده تاکسی، اتوبوس، مینی بوس وکامیون دارای نفوذ اقتصادی و سیاسی محکمی هستند و با اینکه هر کدام سهم کوچکی از بازار حمل و نقل جامعه را در اختیار دارند، اگر زمانی منافع جمعی آنها به خطر بیفتد، با تشکیل اتحادیه و انجام اعتصابات، دست به تحریم و اعتراض زده و دولت ها را مجبور به پاسخ گویی کنند. اما اگر روزی این میلیونها راننده انسانی با ماشین های خودکار و خودران جایگزین شوند، کل این ثروت و قدرت به دستان شرکت ها و میلیاردرهایی می افتد که صاحب و مالک این مکانیزم هستند و مردم عادی از این چرخه حذف خواهند شد. »

 

« در دوران اوج کامیابی امپراطوران اروپایی، فاتحان و بازرگانان، کل جزیره ها و کشورها را در ازای مهره های رنگارنگ خریدند. در قرن 21 ارزشمندترین منبعی که وجود دارد داده های شخصی و اطلاعات ما انسان هاست که ما بدون توجه به خطرات این کار آنها را در ازای خدماتی مثل پست الکترونیک و ویدیوهای جالب از گربه ها به غول های تکنولوژی واگذار میکنیم. »

 

نظرات و پیشنهادات

اگر شما نیز پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به کیفیت کتاب صوتی (پادکست) پول اثر یووال نوح هراری دارید، میتوانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده و با نویدک به اشتراک بگذارید. از اینکه ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

کتاب های مرتبط

پادکست کتاب صوتی مدیریت امور مالی با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی مدیریت امور مالی با دانلود رایگان

« ارزش شما به اندازه درآمدتان نیست، بلکه به اندازه ارزشی است که ایجاد میکنید » جمله بالا قسمتی از کتاب بی نظیر و پر اهمیت « مدیریت امور…

پادکست کتاب صوتی مدیریت مالی موفق با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی مدیریت مالی موفق با دانلود رایگان

« راه‌های زیادی برای پولدار شدن وجود دارد، اما اکثر مردم تمایل به پرداخت هزینه‌ی آن‌ها ندارند » انسان های زیادی در سراسر جهان…

پادکست کتاب صوتی پدر پولدار پدر بی پول با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی پدر پولدار پدر بی پول با دانلود رایگان

« ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که پول در کیفیت زندگی‌مان اثرگذاری بسیار زیادی دارد » از سالیان گذشته والدین همیشه فرزندان را به سمت…

پادکست کتاب صوتی ضریب هوشی اقتصادی با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی ضریب هوشی اقتصادی با دانلود رایگان

« چه کارهایی انجام دهید که در امور مالی و اقتصادی باهوشتر شوید » کتاب ضریب هوشی اقتصادی در سال 2008 توسط رابرت کیوساکی منتشر شد. این کتاب…

پادکست کتاب صوتی دانش کسب ثروت با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی دانش کسب ثروت با دانلود رایگان

« با شنیدن این کتاب دیگر هیچ آرزویی برایتان محال نخواهد بود » یکی از نکاتی که این کتاب را از سایر کتب حوزه ثروتمند شدن و توسعه فردی متمایز…

پادکست کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با دانلود رایگان

« اگر فوتبال را دوست دارید این کتاب را بخوانید و اگر فوتبال را دوست ندارید باز هم این کتاب را بخوانید » برای معرفی این کتاب شاید همین جمله…

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید