پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ

پادکست رایگان کتاب صوتی کوروش بزرگ به تاریخ سرزمین‌های پرآوازه دوران باستان به ویژه ایران پرداخته و سرگذشت پادشاه محبوب ایرانیان کوروش کبیر را نیز تحلیل کرده است


قسمت 1 : 

 

قسمت 2 : 

 

قسمت 3 : 

 

قسمت 4 : 

 

قسمت 5 : 

 

قسمت 6 : 

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

« شاهان نینوا و شاهان بابل، قاطر پارسی، در برابر سوداگر خدایان، بابل درهای خود را به روی او گشود، کسی که تختش بر آسمان است و شاه آیینه خداوند »

کوروش کبیر بی شک یکی از مهمترین شخصیت های تاریخ جهان است. پادشاهی بزرگ که با تلاش و اراده موفق شد قوی ترین پادشاهی و امپراطوری جهان باستان را پایه گذاری کند و مرز های خویش را تثبیت نماید، فردی ایرانی که امروزه موجب عزت و افتخار نام ایران در سراسر جهان است، همانگونه که میدانید دلایل زیادی برای مطالعه زندگانی و مرگ کوروش کبیر وجود دارد که دارد که مهمترین آن این است که به عنوان یک ایرانی ما باید به تاریخ خود آگاه باشیم و همچنین از خدماتی که کوروش بزرگ 2500 سال پیش به جهانیان عرضه داشت نیز با خبر باشیم، چرا که ملتی بدون تاریخ ملتی بدون حافظه است و اگر تاریخ خود را پاس نداریم همیشه محکوم به شکست خواهیم بود؛ و برای آغاز شناخت تاریخ پر بار این مرز و بوم چه کسی بهتر از کوروش کبیر؟ با نویدک همراه باشید.

 

 کوروش کبیر به جز بنا نهادن حکومت بزرگ هخامنشیان از اولین پایه گذاران حقوق بشر در جهان نیز به شما میرود نمونه آنکه در اوج زمانی که در دنیا برده داری رسم رایج بود، او این رسم را نداشت و نمیگذاشت کسی آن را انجام دهد، همچنین به کارگر برای انجام کار مزد میداد و برای آنان امکانات رفاهی فراهم میکرد، از دیگر کارهای جاودانه کوروش کبیر میتوان به آزادی مذهب اشاره داشت که نمونه آن را در احترام گذاشتن به بت خانه بابل میشود مشاهده کرد.

مطالعه این کتاب از مهمترین کارهایی است که هر ایرانی در زندگی خود باید انجام دهد، چرا که کوروش قدیمی ترین امپراطوری جهان را بنا نهاد و آن را برای ما به یادگار گذاشت و شناخت این شخصیت بزرگ تاریخ باید وظیفه ای همگانی باشد؛ ضمن اینکه لازم به ذکر است ایران تنها کشور جهان است که میراث دار امپراطوری عظیم و تاریخی خود باقی مانده و رشته ارتباطش با تمدن خود قطع نشده است و این خود دلیل دیگری است که باید شخصیت کوروش را شناخت و آنچه را که او انجام داده ارج نهیم.

 

در این کتاب نویسنده با تکیه بر جمع آوری اطلاعات صحیح و معتبر و راستی آزمایی آنها بر اساس تطبیق هر یک با اسناد به جا مانده از زمان باستان و همچنین نگاه با نوشته های هرودوت و زنوفون موفق شده است تا شکلی کامل و بی طرفانه از کوروش کبیر این شاه بزرگ پارسی ترسیم کند که قطعا هر خواننده ای با خواندن آن به وجد می آید و از این کتاب میتوان به عنوان منبعی مهم در شناخت کوروش بزرگ و اطرافیان او نام برد.

اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب کوروش بزرگ را ندارید، نگران نباشید چرا که نویدک امکانی را فراهم آورده است که شما همراهان گرامی بتوانید این کتاب را با بهترین ترجمه موجود و صدایی دلنشین به صورت رایگان بشنوید و لذت ببرید.

 

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

 

کتاب صوتی کوروش بزرگ تمرکز خود را بر روی سه محور اصلی زیر قرار داده است

  • حکومت شاهان آشور و بابل
  • به قدرت رسیدن کوروش
  • حمله اسکندر مقدونی و ملاقات وی با سنگ‌نبشته‌

 

معرفی نویسنده کتاب کوروش بزرگ

 ژرار ایسرائل نویسنده، فیلسوف و مورخ فرانسوی است که در سال 1928 در الجزایز که در آن وقت تحت استعمار فرانسه بود متولد شد. اطلاعات زیادی از او در دست نیست اما بین سالهای 1980 تا 1984 عضئ پارلمان اروپا بوده است. وی همچنین در سال 2018 در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

کتاب صوتی کوروش بزرگ برای چه کسانی مناسب است

اگر تاریخ ایران و منطقه خاورمیانه برایتان جذابیت دارد و می‌خواهید بدون هیچ جانبداری با سرگذشت پادشاهان بزرگ دنیا آشنا شوید، این کتاب شنیدنی به شما توصیه می‌شود.

 

آشنایی با کوروش بزرگ

کوروش بزرگ به عنوان یکی از محبوب‌ترین و تاثیرگذارترین پادشاهان ایرانی به شمار می‌رود. وی به عنوان اولین پادشاه هخامنشی چیزی بالغ بر 30 سال در ایران حکمرانی نموده است. به گفته بسیاری از نویسندگان و مورخان، کوروش حاصل ازدواج دو شخصیت بزرگ تاریخ یعنی کمبوجیه اول و ماندانا دختر آستیاگ است. در خصوص تولد و زاده شدن کوروش کبیر افسانه‌های فراوانی وجود دارد. البته قابل‌ذکر است که برخی از مورخان نیز معتقدند که ماندانا مادر کوروش نیست و در واقع این امر را ناشی از دلایل سیاسی می‌دانند.

 

جایگاه و ارزش کوروش در نظر ایرانیان همچون جایگاه موسی برای بنی‌اسرائیل است. نکته قابل‌توجهی که در خصوص کوروش کبیر وجود دارد، شباهت عجیب نحوه پرورش او مانند حضرت موسی است، به طوریکه می‌توان بازتاب آن را در متون اساطیری نیز مشاهده نمود. از نگاه بسیاری از مورخان، کوروش بزرگ نه تنها هدایتگر و بنیان‌گذار یک امپراتوری بزرگ بود، بلکه تمدن و فرهنگ شهری را نیز در آن زمان بنیان نهاد. همچنین قابل‌ذکر است که پادشاهی هخامنشیان به عنوان بزرگ‌ترین امپراتوری جهان هم از نظر گستردگی و هم از نظر جمعیت به شمار می‌رود، زیرا از میان 112 میلیون جمعیت جهان در آن زمان چیزی حدود 49 میلیون نفر در این سرزمین می‌زیسته‌اند.

 

کوروش در طول عمر خود تنها یک همسر به نام کاساندان اختیار نمود و از این ازدواج صاحب دو پسر به نام‌های کمبوجیه و بردیا شد. کوروش پیش از مرگش امور مملکت را به کمبوجیه سپرد و او را به عنوان جانشین خود تعیین نمود. یکی از با ارزش‌ترین اسنادی که از زمان حکومت کوروش بر جای مانده یک استوانه‌ی ساخته شده از خاک رس است که در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. قابل‌ذکر است که سازمان ملل متحد این استوانه را در سال 1971 میلادی به چندین زبان ترجمه و منتشر نمود.

 

 کوروش در این استوانه به معرفی کوتاهی در خصوص خود و دودمانش می‌پردازد، سپس به این موضوع که تمام موفقیت‌ها و دستاوردهای خود را با کمک مردوک به دست آورده، اشاره می‌کند. همچنین وی نحوه فراهم نمودن آرامش و صلح را برای مردم بابل بازگو می‌کند و در ادامه می‌گوید که پیکر تمام کسانی که نبونعید از نیایشگاه‌های اصلی‌شان برداشته، بار دیگر به جایگاه‌های اصلی‌شان بازگردانده است. همچنین کوروش در این استوانه به نحوه بازسازی این نیایشگاه‌ها پرداخته و در نهایت بازگو می‌کند که چگونه اسیران به میهن‌هایشان بازگردانده است.

 

اسناد و مدارک موجود حاکی از آن است که کوروش در سال 530 پیش از میلاد درگذشته است، در حال حاضر آرامگاه او در جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد قرار گرفته است. قابل‌ذکر است که آرامگاه او در زمان هخامنشیان به عنوان مکانی مقدس شناخته می‌شد.

 

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

 

برشی از متن کتاب صوتی کوروش بزرگ

« در آشور، شاه پیش از هر چیز کاهن بزرگ و خدمت گذار خدای آشور به حساب می آمد. او باید سالیانه برای خدا پیشکش قرار میداد تا قدرتش هر ساله تجدید می شد. برای نشان دادن جایگاه یگانه اقتدار الهی و همچنین اقتدار شاه در مراسم تاجگذاری سالانه او اعلام می شد که خدای آشور شاه است و او نماینده آن به حساب می آید. پزشکان،کاهنان و غیب گویان نیز مراقبت از تندرستی شاه را بر عهده داشتند و اگر غیب گویی میگفت که شاه در خطر است، مرد بدبخت و بیچاره ای را به صورت مصنوعی شاه میکردند و تاج روی سرش میگذاشتند و سپس او را میکشتند تا خطر را از جان شاه دور گردانند؛ در حقیقت او در واقع بلاگردان شاه میشد، اما پس از ورود کوروش کبیر این دست رسومات جمع آوری شد. »

 

« با اینکه مصریان از خود رفتار نیکی ارائه میکردند اما کوروش برای اینکه بتواند لقب شاهنشاه یا همان شاه شاهان را بدست آورد ناگزیر بود تا به مصر لشکر کشی کند و آنجا را نیز فتح کند. به همین منظور از پسرش کمبئجیه خواست تا مقدمات حمله را فراهم کند. کمبوجیه بر خلاف بردیا دیگر پسر کوروش انسانی آتشین مزاج و تا حدی خشن بود و شایستگی مأموریتی را که پدر بر گردنش افکنده بود را داشت،ضمن اینکه طبق روایات مورخان یونانی و شاهزاده پارسی کینه ای از مصریان بر دل داشت و به همین علت برای انتقام گرفتن از مصر آماده بود. »

 

« واقعیت آن بود كه وضعیت معیشتی به طور واضح و روشنی بهبود يافته بود. قيمت ها کاهش يافته بود و داد و ستد و بازرگاانى بيشتر از قبل شده و بابل به ثروتمندترين شهر پادشاهی هخامنشىان تبديل شده بود. مبادلات آهن، مس، قلع، چوب و شکر با مصر، سوريه، ایلام و ليدى در جريان بود. از مصر انواع گندم ها ها و داروها وارد میشد. از بابل مقادير زیادی غلات و حبوبات به سوى پادشاهی نوین ايران در حرکت بود و از سوریه صدور لباس هاى پشمی به کشور وارد میشد. همچنین مبادلات فرهنگى در زمينه هایی نظیر ستاره شناسی، رياضيات و ادبيات به طور چشمگیری افزایش یافته بود، ضمن آنكه كارمندان ايرانى زبان آرامى را به عنوان زبان رسمى خود پذيرفته بودند. با اين وجود، متون اداری به زبان های محلى مانند بابلى، اكدى و سامى ترجمه مى شد و به طور كلى به خط ميخى و خط آرامى نوشته مى شد. خلاصه آنكه در تمام پادشاهی نوین كوروش ارتباط افراد بسيار سهل شده بود. »

 

« كوروش از بازگشت به پاسارگاد احساس رضايت و شعف میكرد: در سراسر پادشاهی افراد و مأموران شاه مراقب صلح و آرامش بودند و آشوبى در منطقه وجود نداشت. اين وضع به طرز عجيبى با وضعیت زمان سلطنت آشوريان تفاوت داشت. اقوام و مردمان شرقی طوری خود را در اختيار پارس ها گذاشتند كه در گذشته هرگز بدان گونه به شاهان بين النهرين خدمت نکرده بودند، در حقیقت نسبت به اولين شاه هخامنشى احساس دوستى، دین و احترام میكردند. اقتصاد آنچنان پیشرفت کرد و بهبود يافت که بسیاری افراد از پرداخت ماليات معاف شدند و اين به رغم این بود که هزينه های آبياری، ساختمان سازی، ترمیم و ساخت راه های ارتباطى و نگهداری معابد گوناگون بسیار زیاد بود اما گنجينه های انباشته مادها، ليدیان و بابليان براى تأمين هزينه مالى اين طرح ها کافی بود. »

 

نظرات و پیشنهادات

اگر شما نیز پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به کیفیت پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ نوشته ژرار ایسرائل دارید، میتوانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده و با نویدک به اشتراک بگذارید. از اینکه ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

کتاب های مرتبط

پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی امپراطوری ایران با دانلود رایگان

« کوروش پیروزمندانه وارد شهر شد و نخستین اعلامیه رسمی خود را به این شرح صادر کرد: منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سومر…

پادکست کتاب صوتی ثروتمند ترین مرد بابل با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی ثروتمند ترین مرد بابل با دانلود رایگان

« این کتاب با شیوه‌ای متفاوت به شما می‌آموزد که چگونه دارایی و اموال‌تان را افزایش دهید » کتاب ثروتمند ترین مرد بابل اثر جورج…

پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی پول با دانلود رایگان

« سرمایه و سیاست آن‌قدر بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند که روابط آن‌ها بحث داغ گفتگوی اقتصاددانان، سیاستمداران و عموم مردم است »…

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

« می‌دانم که همه را ناراحت کرده‌ام. شاید هنوز به خوبی نمی‌دانم چگونه باید از گروه استفاده کنم » درمان شوپنهاور کتاب معروف،…

پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی با دانلود رایگان

« اگر کسى بخواهد به زندگى خود معنى ببخشد باید هدفى بزرگتر از وجود خودش و پایدارتر از زندگى خودش داشته باشد » تا به حال به معنای زندگی اندیشیده…

پادکست کتاب صوتی قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) با دانلود رایگان

« داستان کتاب، داستان مزرعه‌ای است که به دست شخصی به نام جونز اداره می‌شود و ظلم‌های زیادی در آن نسبت به حیوانات اتفاق می‌افتد.…

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید