پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی

پادکست رایگان کتاب صوتی درباره معنی زندگی با بیان نظر تعداد زیادی از اندیشمندان و فیلسوفان، به دنبال ارائه‌ی انگیزه‌ها و دلیل‌های زندگی است.


قسمت 1 : 

 

قسمت 2 : 

 

قسمت 3 : 

پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی با دانلود رایگان

« اگر کسى بخواهد به زندگى خود معنى ببخشد باید هدفى بزرگتر از وجود خودش و پایدارتر از زندگى خودش داشته باشد »

تا به حال به معنای زندگی اندیشیده اید؟ به نظر شما انسان برای چه زندگی میکند؟ آیا برای این سوال یک پاسخ کلی وجود دارد؟ شاید کتاب پیش روی شما عنوانی شبیه به سایر کتاب های خودیاری بازار داشته باشد، اما در همین ابتدا به شما قول میدهیم این کتاب با هر آنچه تا به حال مطالعه نمودید تفاوت دارد. در ادامه با نویدک همراه باشید تا با ذکر دلیل و برهان این مسئله را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

ویل دورانت نویسنده و تاریخ نگار برجسته و نام آشنا در این کتاب به مهمترین سوال تمامی اعصار پرداخته است، سوالی که از ابتدای حضور انسان خردمند فلاسفه و دانشمندان به دنبال پاسخ دادن به آن بودند و همواره در طی تاریخ سوالی پر تکرار و مورد بحث بوده است و این سوال جنجالی چیزی نیست جز اینکه « هدف و معنای زندگی چیست؟ » همانطور که قطعا شما نیز در برهه ای از زندگی به این سوال بنیادی برخورد داشته اید، ویل دورانت نیز به عنوان یک فیلسوف و مورخ در این مورد بسیار اندیشیده بود، اما اتفاقی که باعث نگارش این کتاب شد در سال 1930 برای وی اتفاق افتاد.

 

در بعد از ظهری پاییزی دورانت در باغچه حیاط خویش مشغول باغبانی بود که مردی غریبه نزد او آمد و از او خواست تا با ذکر دلایلی او را از خودکشی منصرف کند؛ دورانت در مورد شغل و غذا صحبت اما آن مرد هم دارای شغلی خوب بود و هم از مالی خوبی برخوردار بود و هیچ یک از جملات فلسفی و پربار دورانت نیز به کار او نیامدند، آن مرد نیاز به چیزی بیشتر و عینی تر داشت. زمانی که مرد غریبه خانه دورانت را ترک کرد دورانت به فکر معنای حقیقی زندگی افتاد، آن چیزی که باعث میشود ادمی هر صبح از خواب بیدار شده و شب با امید سر به بالین نهد، چه بود؟ به جهت یافتن پاسخ این سوال دورانت نامه ای به تعداد زیادی از افراد معروف و سرشناس نظیر ماهاتما گاندی، سارتر و بسیاری دیگر از مشاهیر  نوشت و از آنها درخواست کرد که نظر خود را در مورد معنای زندگی شرح دهند و پاسخ آنها را به انضمام پاسخ خویش در این کتاب چاپ کرد.

 

اهمیت و تفاوت بارز این کتاب با سایر کتب توسعه فردی در این است که دورانت یک تیم رؤیایی از افراد متنوع تشکیل داد که میتوانید مطمئن باشید قطعا حداقل یکی از این افراد حرفی برای گفتن دارد و شما میتوانید سخن مفیدی را از بین صحبت هایش استخراح کنید. چنین گروه عظیمی از شاعران، نویسندگان، فیلسوفان، کشیشان، زندانیان، محکومان،ورزشکاران، برندگان جایزه نوبل، دانشمندان، اساتید دانشگاه، روان پزشکان، موسیقی دانان و رهبران جهان هیچوقت پیش از این در مورد موضوع واحدی اظهار نظر نکرده بودند و جالب اینجاست که شما در بستر دیدگاه ها و نگرش های گوناگون آنها متوجه رشته ای ثابت میشوید که در دیدگاهای آنان جریان دارد و وجه مشترکی در میان انسانها را آشکار میکند که نه تنها در زندگیشان به دنبال معنی بودند بلکه در عمل به آن دست پیدا کردند.

 

ذکر این نکته نیز حائذ اهمیت است که این کتابی راهنما گونه در مورد مسائل معمول و روزمره نیست، بلکه نگرشی عمیق و ژرف  در دنیای فلسفه دارد، این کتاب به شدت جذاب به شدت واقع گرایانه و حقیقت محور است؛ یک کتاب خوش خوان و ارزنده، که نمونه هایی پیش روی شما میگذارد از اینکه چگونه انسان های بزرگ از دام ترس ها و دل نگرانی ها بیرون آمدند و زندگی هایی توام با اصالت، هماهنگی و دلگرمی را به شکل کامل تری در آغوش گرفتند. در پایان میتوان گفت که درباره معنی زندگی کتابی است که هر فرد در طول زندگی خویش لازم است آن را حداقل یکبار بخواند و چه بسا بهتر آنکه هرازگاهی به آن برگردد چرا همه ما یاداوری هایی از جنس مطالب این کتاب نیاز داریم. با این همه اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب درباره معنی زندگی را ندارید، نگران نباشید چرا که نویدک امکانی را فراهم آورده است که شما همراهان گرامی بتوانید این کتاب را با بهترین ترجمه موجود و صدایی دلنشین به صورت رایگان بشنوید و لذت ببرید.

 

معرفی نویسنده کتاب درباره معنی زندگی

ویل دورانت در پاییز 1885 در امریکا متولد شد. دورانت در دوران جوانی ابتدا به روزنامه نگاری پرداخت اما خیلی زود متوجه شد که علاقه ای به انجام آن ندارد و به تدریس روی آورد. در کنار تدریس علاقه شدید دورانت به فلسفه سرانجام از وی یک فیلسوف ساخت و او کتاب لذت فلسفه را به چاپ رسانید، چاپ این کتاب دری تازه در زندگی دورانت بود چرا که پس از منتشر کردن لذت فلسفه تحصیل را رها کرد و به نویسندگی پرداخت، دورانت پس از نگارش کتاب های بسیار موفق و پر فروشی نظیر درباره معنی زندگی و تاریخ فلسفه دست به نگارش مهمترین اثر تمام زندگی خود یعنی تاریخ تمدن زد، دورانت عمر خود را صرف تحقیق و مطالعه در مورد تاریخ جهان از پیدایش انسان ها تا پایان قرن هجدهم میلادی کرد و با استفاده از منابع کهن و نوین تاریخ تمدن را در 11 جلد به رشته تحریر دراورد، دورانت کمی بعد از انتشار یازدهمین جلد تاریخ تمدن در 96 سالگی از دنیا رفت.

پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی با دانلود رایگان

برشی از متن کتاب صوتی درباره معنی زندگی

« ستاره شناسان به ما می گویند که کار و بار آدمی فقط لحظه ای ناچیز در خط سیر یک کهکشان است؛ جغرافی دانها به ما می گویند که تمدن چیزی نیست مگر دوره ای کوتاه و ناپایدار میان عصر یخبندان و زمان حال، زیست شناسان به ما می گویند که همه زندگی جنگ و جدال است و تنازع بقایی میان افراد گروه ها ملتها هم پیمانها و انواع تاریخ نگاران به ما می گویند که پیشرفت پنداری است که شکوه و افتخار آن به انحطاطی گریز ناپذیر ختم میشود و روان پزشکان به ما می گویند که اراده و خویشتن توهمی ساده برآمده از وراثت و محیط هستند و روح فساد ناپذیر هم چیزی نیست مگر التهاب گذرای مغز. اما به راستی آدمی چیست؟ »

 

« ایمان و امید دائما ناپدید و تردید و ترس روز به روز بیشتر می شوند. این بیماری اصلی دوران ماست چرا که تنها جنگ های بزرگ نیستند که ما را در بدبینی فرو می برند، بلکه افسردگی نوینی که گریبان گیر مردم جهان شده است و ریشه هایی اقتصادی دارد بسیار بیشتر روی افراد تاثیر گذاشته است. در سالهای اخیر ما در دنیا با چیزی به مراتب عمیق تر از کاهش ثروت یا حتی مرگ میلیون ها انسان مواجه شده ایم، این خانه ها و خزانه های ما نیستند که خالی اند بلکه قلب های ماست که خالی شده؛ به طوری که دیگر اعتقاد داشتن به عظمت و بزرگی ابدی انسان و یا قائل شدن به معنایی برای زندگی که با مرگ هم فسخ نشود ناممکن به نظر میرسد، متاسفانه ما به دورانی از خستگی و دلمردگی قدم میگذاریم، زمانی شبیه آن دورانی که تشنه تولد مسیح بود. »

 

نظرات و پیشنهادات

اگر شما نیز پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به کیفیت پادکست کتاب صوتی درباره معنی زندگی اثر ویل دورانت دارید، میتوانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده و با نویدک به اشتراک بگذارید. از اینکه ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

کتاب های مرتبط

پادکست کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا با دانلود رایگان

« امروزه مردم بیش از هر زمانی، ابزار زندگی کردن را دارند ولی هیچ معنایی برای زندگی کردن برایش ندارند » آیا انسان برای ادامه دادن به زندگی…

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

« می‌دانم که همه را ناراحت کرده‌ام. شاید هنوز به خوبی نمی‌دانم چگونه باید از گروه استفاده کنم » درمان شوپنهاور کتاب معروف،…

پادکست کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب با دانلود رایگان

« یک کتابخانه ، بی نهایت زندگی » تا به حال به این فکر کرده‌اید چه میشد اگر این فرصت را داشتید تا اشتباهات گذشته خود را جبران کنید؟چه…

پادکست کتاب صوتی قدرت فشار با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی قدرت فشار با دانلود رایگان

« با ابزارها و تاکتیک های موثر از تله های فشار فرار کنید »  همه ما در زندگی و کار روزهای پر استرس و پرفشاری را از سر گذرانده ایم، روزهایی…

پادکست کتاب صوتی قدرت عادت‌ ها با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی قدرت عادت‌ ها با دانلود رایگان

« عادت‌ها کارهایی هستید که ما یک روز آگاهانه شروع به انجامشان کردیم » گاهی اشخاصی را در زندگی میبینیم که در گوشه‌ای نشسته و بدون…

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی کوروش بزرگ با دانلود رایگان

« شاهان نینوا و شاهان بابل، قاطر پارسی، در برابر سوداگر خدایان، بابل درهای خود را به روی او گشود، کسی که تختش بر آسمان است و شاه آیینه خداوند »…

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید