پادکست کتاب صوتی پول و دیگر هیچ

پادکست رایگان کتاب صوتی پول و دیگر هیچ با بیان داستان زندگی یک جوان سی‌ سالهٔ انگلیسی به بررسی وضع مردم انگلستان و به‌ویژه وابستگان قشر متوسط این کشور می‌پردازد.


پادکست کتاب صوتی پول و دیگر هیچ با دانلود رایگان

« او برای هدفش بسیاری از وابستگی‌های مادی زندگی را از خود می‌راند و در ژرفنای تهیدستی و بی‌چیزی فرو می‌رود »

جورج اورول نویسنده چیره دست انگلیسی که متخصص نگارش رمان ها و داستان هایی پر از کنایه و نکته است، این مرتبه به سراغ مفهومی نام آشنا برای همه ما رفته است. مفهومی که در ابتدا توسط انسان ساخته شد و به مرور صاحت آدمی شد، مفهوم مهمی به نام پول.

کتاب پول و دیگر هیچ تسلیم، داستانی روایی است که در پس آن به نقد سیستم های موجود در جهان میپردازد و دیدگاه های حاکم بر دنیا را به چالش میکشد. اورول با استفاده از داستان ها و روایت ها میکوشد تا ایرادات طرز فکر های موجود در مورد پول را نمایان کند و حتی گاهی به سخره بگیرد به این امید که خواننده با مطالعه این آثار به فکر فرو رود و متوجه اتفاقاتی که پیرامون در حال رخ دادن است بکند.

 

از نگاه اورول دو دیدگاه کلی در مورد پول وجود دارد، نخست افرادی هستند که شیفته و بنده ثروت و مادیات اند و دسته دوم کسانی هستند که از پول نفرت دارند. افراد دسته اول تمام تلاش زندگی خود را معطوف بدست آوردن پول بیشتر میکنند، انسانها را بر اساس میزان پولشان دسته بندی میکنند, اعمال و رفتارشان همه و همه در جهت کسب منافع مالی است و حتی احساسات خود را در خدمت پول به کار میگیرند.

اورول این طرز تفکر را نقد میکند چرا که به عقیده اورول چنین افرادی برای جامعه مضر بوده و باعث میشوند عواطف انسانی از بین برود و همچنین چون خط قرمزی ندارند بنای سو استفاده از انسانهای دیگر نیز توسط آنها گذاشته میشود؛ از طرفی اورول در خلال همین کتاب نگاهی هم به زندگی شخصی این افراد میاندازد و تلاش میکند به خواننده توضیح دهد که اگر عمر خود را صرف ثروت اندوزی کنید ، دیگر فرصتی برای زندگی نخواهید داشت چرا که وسوسه پول بیشتر و شرکت در مسابقه کسب درامد باعث میشود از جنبه های دیگر زندگی باز بمانید و همچنین روحیات و خلقبات شما به نوعی تغییر میکند که دیگر با شادی های معمول زندگی خوشحال نمیشوید.

پادکست کتاب صوتی پول و دیگر هیچ با دانلود رایگان

در جناح مقابل افراد دسته دوم قرار دارند، یعنی کسانی که از پول متنفرند، این افراد دائما در حال ابراز انزجار از پول و ثروت هستند و نه تنها افراد ثروتمند را بلکه خود پول را مسبب بسیاری از مشکلات میدانند. به عقیده این دسته از افراد پول به خودی خود فاسد است و هرکس که دستش به آن برسد را نیز به تباهی و فساد میکشاند. آنها اعتقاد دارند ریشه تمامی مشکلات بشر پول است و باید از آن به خاطر تمامی رذالت های اخلاقی ای که برای انسانهای کره زمین به بار آورده ان متنفر بود و سعی در دوری از آن و یافتن راهی برای زندگی کردن به دور از سلطه پول، داشت.

این افراد نیز از نگاه اورول بیمارانی هستند که در خواب سیر میکنند و چشم بر روی واقعیت ها بسته اند. اورول اعتقاد دارد کسی در جامعه امروزی ارزش پول را نداند انسان کوته فکر و نادانی است و اینکه اعتقاد داشته باشد پول باعث رذالت های اخلاقی در جامعه میشود نیز نشان از همین نا آگاهی میدهد؛ در حالی که همه افراد میدانند فقر بزرگترین عامل کشیده شدن انسانها به سمت جرم، جنایت، سیاهی و تباهی است. اورول در ادامه به زندگی این افراد نیز میپردازد و با قلمی شیوا به خواننده نشان میدهد زندگی کردن با فردی که اینگونه فکر میکند به چه اندازه سخت و طاقت فرسا است و هشدار میدهد که این دسته از انسانها به دلیل طرز فکر غلط خود همواره زندگی سختی خواهند داشت و از لذت های موجود در جهان نیز بی بهره میمانند.

 

همانطور که مشاهده شد اورول به هیچ عنوان با پول و پولدار بودن مخالف نیست و تاکید میکند که انسان امروزی باید بداند که پول از نیازهای اولیه است و حتما در پی کسب درامد باشد، چیزی که اورول به آن اشاره میکند و سعی در نقد آن دارد این است که پول نه باید قدیس شناخته شود و نه اینکه آن را نامحترم بدانند، چرا که پول تنها ابزاری در دست انسانهاست و از خود شعور و اختیاری ندارد، به همین جهت است که هر دو تفکر قالب جهان از نظر اورول به یک اندازه خطرناک هستند و در نهایت به نابودی مردم می انجامند و در نهایت نیز راه حل میانه روی و اعتدال را پیشنهاد میکند.

 

اورول در این کتاب جایگاه حقیقی و واقعی پول را با داستانی جذاب و گیرا برای مردم آشکار کرده و خواننده پس از مطالعه این کتاب متوجه روش صحیح و نوع درست برخورد با پول و میزان ارزش و اعتبار آن میشود؛ همچنین به خواننده کمک میکند تا ایرادات رفتاری خود و اطرافیانش را دریابد و او را همچون آینه ای در مقابل اعمال خویش قرار میدهد و این فرصت بسیار خوبی را فراهم میکند تا در صورت لزوم رفتار خود را تغییر داده و قدم در مسیر جدیدی بگذارد.

اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب پول و دیگر هیچ تسلیم را ندارید، نگران نباشید چرا که نویدک امکانی را فراهم آورده است که شما همراهان گرامی بتوانید این کتاب را با بهترین ترجمه موجود و صدایی دلنشین به صورت رایگان بشنوید و لذت ببرید.

 

معرفی نویسنده کتاب پول و دیگر هیچ

جورج اورول با نام اصلی اریک آرتور بلیر نویسنده، روزنامه نگار و منتقد ادبی انگلیسی بود که در سال 1903 در هندوستان تحت اشغال بریتانیا متولد شد. اورول از طبقه اشراف بود و از موقعیت اجتماعی بسیار خوبی بهره مند میگشت، اما او از همان دوران نوجوانی به انتقاد از سیستم موروثی و اشراف زادگی پرداخت تا آنجا که زندگی اشرافی را رها کرد و به مدت 5 سال در برمه پلیس بود. اورول به خاطر نقد های ادبی و کتاب هایی که نوشت سرشناس بود، اما در سال 1945 با نگارش رمان قلعه حیوانات و سه سال بعد با نوشتن کتاب 1984 چنان شهرتی یافت که تمام جهان او را میشناختند. این دو کتاب بر روی هم پر فروش ترین کتاب های قرن گذشته محسوب میشوند و یکی از چند عنوانی هستند که تقریبا به تمامی زبان های دنیا ترجمه شده اند. سبک نگارش اورول همواره دارای نوعی تمثیل و استفاده از المان های داستانی تخیلی برای بیان کردن وقایع و اتفاقات حقیقی است. هر رمان اورول در حقیقت نوعی نقد در زمینه خود دارد و او این گونه اعتراض خود را به مسائل روز جهان نشان میداد. او سرانجام در سن 47 سالگی در اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.

پادکست کتاب صوتی پول و دیگر هیچ با دانلود رایگان

برشی از متن کتاب صوتی پول و دیگر هیچ

+ گوردون تو اصلا به فکر خودت نیستی.

- آدمی مثل من با دو پوند حقوق هفتگی نمیتونه فکر ظاهرش باشه.

+ اما دکمه هاتو که میتونی بدوزی!

- رزماری عزیزم چیزای مهمتر از دکمه در زندگی هست که براش غصه بخوریم

+ خب حداقل میتونی بهم بگی که برات بدوزمش، حتی اصلاح هم نمیکنی، اینکه دیگه پول نمیخواد، تو تنبلی

- نه من تنبل نیستم ریش تراشیدنم پول میخواد همه چی پول میخواد تمیزی نظافت قدرت همه چی پول میخواد... ما همه اسیر پول شدیم...

+ خب تو این اسارت میخوای چیکار کنی؟ میخوای خودتو نابود کنی؟

- پول داره منو نابود میکنه...! 

 

- نگفتی جرمت چیه؟

+ آتیش زدن پول!

- مگه میشه؟ واقعا میگی؟

+ میتونی از نگهبان بپرسی من همین دیشب سیصد پوند پول را آتیش زدم...

 

نظرات و پیشنهادات

اگر شما نیز پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به کیفیت پادکست کتاب صوتی پول و دیگر هیچ تسلیم اثر جورج اورول دارید، میتوانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده و با نویدک به اشتراک بگذارید. از اینکه ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

کتاب های مرتبط

پادکست کتاب صوتی تنفس هوای تازه با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی تنفس هوای تازه با دانلود رایگان

« از انسان وازدۀ امروزى دعوت می‌کند تا لحظه‌ای خود را از قید و بندهای زندگی مدرن برهاند و به آرامش گذشته بازگردد » کتاب تنفس هوای…

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی درمان شوپنهاور با دانلود رایگان

« می‌دانم که همه را ناراحت کرده‌ام. شاید هنوز به خوبی نمی‌دانم چگونه باید از گروه استفاده کنم » درمان شوپنهاور کتاب معروف،…

پادکست کتاب صوتی مدیریت مالی موفق با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی مدیریت مالی موفق با دانلود رایگان

« راه‌های زیادی برای پولدار شدن وجود دارد، اما اکثر مردم تمایل به پرداخت هزینه‌ی آن‌ها ندارند » انسان های زیادی در سراسر جهان…

پادکست کتاب صوتی قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) با دانلود رایگان

« داستان کتاب، داستان مزرعه‌ای است که به دست شخصی به نام جونز اداره می‌شود و ظلم‌های زیادی در آن نسبت به حیوانات اتفاق می‌افتد.…

پادکست کتاب صوتی بیشعوری با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی بیشعوری با دانلود رایگان

« بیشعوری دردی است که عموما افراد نمی‌دانند به آن مبتلا هستند و یا اطرافیانشان با آن درگیرند » اگر ویترین کتاب فروشی ها، سایتهای فروش…

پادکست کتاب صوتی 23 راه برای غلبه بر تنبلی با دانلود رایگان

پادکست کتاب صوتی 23 راه برای غلبه بر تنبلی با دانلود رایگان

« موفقیت واقعی شما زمانی اتفاق می‌افتد که اقدامات روزانه خود را به درستی و به شکلی کاملا منظم انجام دهید » همه ما در زندگی روزهایی را…

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید