وضعیت آب و هوا

نام شهر خود را به زبان فارسی یا انگلیسی وارد و روی دکمه دریافت وضعیت کلیک کنید


پیش بینی وضعیت آب و هوا

امروزه کمتر کسی پیدا میشود که پیش از سفر رفتن اطلاعات هواشناسی مربوط به چند روز آینده منطقه مورد نظر خود را نگاه نکند یا حتی برای اینکه بداند باید چتری با خودش به محل کار ببرد یا نه، سری به سایت های هوا شناسی نزند. امروزه علم هواشناسی و اطلاعات این علم نقش بسیار مهمی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه ایفا می‌كند چرا که این دانش و سازمان مسئول آن؛ یعنی سازمان هواشناسی تنها مسئول  پیش‌بینی آب و هوا برای 24 ساعت آینده نیستند بلكه می توانند پدیده های خاص مانند توفان ، بارش باران و برف و ... را پیش بینی كنند. از این رو نقش مهم و تاثیرگذاری در زندگی افراد یک جامعه دارند.

 

اما چگونه شد که اطلاعات هواشناسی به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شدند؟  

با اینکه بشر برای پیش بینی وضع آب و هوا راه های زیادی را بکار برد و ریشه­ی مطالعه­ی ­هواشناسی به هزاران سال پیش برمی‌گردد اما فعالیت های کاربردی در این زمینه تا قرن 18 میلادی انجام نشده بود. ، در قرن 19 میلادی تلاش‌های زیادی در پیش‌بینی وضع آب‌وهوا به وسیله­ی اطلاعات محدودی که داشتند، انجام گرفت. تا اینکه برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ به روش های عددی روی آوردند. در این دهه با تلاش‌های لوئیس فری ریچاردسون، که از پیروان روش ویلهلم بجرکنس بود ، توانست به روش دستی یک پیش‌بینی شش ساعته برای وضعیت اب و هوایی بیش از دو نقطه در اروپای مرکزی تولید کند؛ و حداقل شش هفته طول کشید تا این کار را انجام دهد.

اما این روش تا زمان بوجود آمدن شبیه‌سازی کامپیوتری در دهه 19۵۰ نتوانست نتایج درست و قابل قبولی را کسب کند. با ظهور کامپیوتر ها و شبیه‌سازی‌ به کمک آنها در نیمه دوم قرن 20ام از کامپیوتر برای حل بسیاری از معادلات ریاضی و عددی در  مدل‌سازی آب‌وهوایی استفاده شد و این کار باعث شد پیشرفت های مهمی در این زمینه حاصل گردد.

از آنجایی که هواشناسی در بسیاری از فعالیت های روزانه­ مانند حفظ و افزایش ایمنی یا صرفه اقتصادی در حوزه های مختلف كاربرد دارد، در زندگی افراد بسیار تاثیرگذار است. به طور مثال پیش بینی هایی كه سازمان هواشناسی انجام می دهد نقش مهمی در جلوگیری از خسارت در فعالیت هایی مانند كشاورزی، حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی دارد . همین تاثیرگذاری باعث شده است تا ضرورت توجه به این علم در كشورهای مختلف احساس شود تا با كمك اطلاعاتی كه از آن به دست می آید برنامه ریزی هایی در حوزه های مختلف داشته باشند كه ایران نیز به دلیل شرایط خاص جوی خود توجه خاصی به علم هواشناسی دارد.

 

مسئولان سازمان هواشناسی کشور مجموعه ایستگاه‌های موجود در شبکه ایستگاه‌های هواشناسی کشور را در حدود چهار هزار ایستگاه عنوان کرده‌اند که وظیفه­ی اصلی آنها این است که اطلاعات و داده های  وضع هوا را جمع آوری کنند. این ایستگاه ها که به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند شامل ایستگاه‌های خشکی، ساحلی و دریایی، و ایستگاه‌های سطوح بالایی جویی میباشند که هر کدام وظایف خود را دارند.

در ابزار آنلاین پیش بینی وضع آب و هوای نویدک شما میتوانید به راحتی و تنها با انتخاب شهر مورد نظر خود اطلاعات هواشناسی و جوی شامل دمای کنونی ، وضعیت فعلی و همینطور کمترین و بیشترین دمای روزانه آب و هوا برای یک هفته­ی آینده را دریافت کنید. اطلاعات نمایش داده شده در ابزار پیش بینی هوای نویدک کاملا دقیق است و اطلاعات خود را علاوه بر سازمان هواشناسی کل کشور از چندین مرجع معتبر دریافت کرده و پس از پالایش و میانگین گیری، اطلاعات را به شما نمایش میدهد و با این اطلاعات، شما می توانید برنامه­ی خود را با دقت آماده کرده و از غافلگیر شدن با شرایط آب و هوایی جلوگیری کنید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

  • یزدان پناه
    1402/05/12 23:22
    چرا بعضی از شهر ها موجود نیست
    پاسخ دادن