استعلام صحت کد ملی

جهت راستی‌ آزمایی کافی است کد ملی مورد نظر را بدون خط تیره در فیلد زیر وارد کرده تا صحت آن مشخص گردد


سه رقم اول کد ملی
نتیجه مورد نظر :
شهر مورد نظر
نتیجه مورد نظر :
کد ملی مورد نظر
نتیجه مورد نظر :

استعلام و تشخیص صحت کد ملی

به طور کلی از روی کد ملی 10 رقمی می توان استان و شهر محل صدور شخص را مشخص کرد. شهر محل تولد شما از طریق سه رقم اول کد ملی قابل تشخیص است مثلا عدد 181 متعلق به آبادان در استان خوزستان می باشد. شش رقم بعد کد منحر به فرد برای شناسایی افراد است و رقم آخر، رقم کنترلی می باشد که برای تشخیص صحت کد ملی با کنار هم گذاشتن این اعداد و انجام عملیات ریاضی اصلی یا جعلی بودن آن مشخص می شود.

 

کد ملی جعلی و واقعی

از بدو تولد به هر شخص یک کد ملی اختصاص می یابد. این کد شامل سه بخش می باشد که همان طور که گفته شد سه رقم اول مربوط به کد شهر محل تولد یا همان شهری که در آن شناسنامه شخص صادر شده است، شش رقم بعدی اختصاصی و رقم آخر کنترلی می باشد. اصلی یا جعلی بودن کد ملی از طریق یک سری محاسبات ریاضی انجام شده و نتیجه آن با رقم کنترلی مقایسه میگردد. بعد از انجام عملیات ریاضی اگر جواب مان بعد از تفریق از عدد 11 نتیجه با رقم کنترلی یکی باشد، کد ملی ما واقعی در غیر این صورت جعلی می باشد.

 

استفاده از کد ملی جعلی و مجازات آن

در صورتی که شخصی از کد ملی جعلی یا فیک استفاده کند مجازات آن بر طبق قانون از 6 ماه تا 3 سال زندان می باشد و یا به صورت جریمه نقدی محکوم به پرداخت از 3 الی 18 میلیون ریال برای فرد خاطی در نظر گرفته می شود.

 

روش های تشخیص صحت کد ملی

 • استفاده از عملیات ریاضی یکی از ساده ترین روش های تشخیص صحت کد ملی می باشد. البته این روش فقط برای تعداد معدودی از کد های ملی قابل استفاده است. برای بررسی دقیق تر کد های ملی باید از الگوریتم ها یا سایت های آنلاین برای تشخیص صحت کد ملی استفاده کرد.
 • به دلیل اهمیت تشخیص کد ملی اصلی و جعلی، به جای استفاده از عملیات ریاضی و محاسبه می توانید از سامانه یا اپلیکیشن های تشخیص صحت کد ملی استفاده کنید.
 • استعلام از سازمان ثبت احوال برای تشخیص صحت کد ملی یکی دیگر از راه های موجود می باشد. که این روش بیشتر برای سازمان ها و نهاد های دولتی امکان پذیر می باشد و می توانید علاوه بر استعلام کد ملی اطلاعات بیشتر و جزئی تری بدست آورد.

 

روش محاسباتی برای تشخیص صحت کد ملی

برای شروع ابتدا باید تعداد ارقام کد ملی را چک کنیم. اگر تعداد ارقام کوچکتر از 10 و بزرگتر مساوی 8 بود باید به تعداد لازم به سمت چپ کد ملی صفر اضافه کنیم. هر رقم را در موقعیتش ضرب کرده سپس حاصل ضرب ها را با هم جمع کنید. حالا نتیجه جمع را تقسیم بر 11 کنید. اگر باقیمانده از 2 بیشتر بود، باقیمانده را از 11 کم کنید. حاصل همان رقم کنترلی می باشد. ولی اگر باقیمانده تقسیم از 2 کمتر باشد، باقیمانده برابر است با همان رقم کنترلی.

بطور خلاصه هدف از  تشخیص صحت کد ملی احراز هویت برای کاربران و شناسایی آن ها برای مانع شدن از ورود کاربران جعلی یا فیک در سیستم های آنلاین می باشد.

 

تشخیص صحت کد ملی با استفاده از سایت نویدک

برای اطلاع از صحت کد ملی و واقعی بودن آن - کافیست در همین صفحه کد ملی ده رقمی خود را بدون خط تیره وارد کنید تا سیستم به صورت خودکار محاسبات را انجام و نتیجه را اعلام کند.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

 • هاشم
  1402/12/22 16:21
  عالیه مرسی
  پاسخ دادن
 • نازنین دلوش نژاد
  1402/02/07 09:26
  محزر ازدواج
  پاسخ دادن