محاسبه هزینه مصرف سیگار

اطلاعات مورد نیاز در مورد مصرف سیگار خود را وارد کنید تا هزینه ای تا کنون برای خرید سیگار پرداخت کردید محاسبه شود


 • تعداد سیگاری که کشیدید:
 • تعداد پاکت سیگاری که خریدید:
 • هزینه هفتگی سیگار شما:
 • هزینه ماهانه سیگار شما
 • هزینه سالانه سیگار شما:
 • هزینه کل سیگاری که مصرف کردید:

توضیح ابزار

 « دخانیات عامل اصلی سرطان و برای سلامتی مضر است » حتی اگر سیگار نکشید، حتما به این جمله بر روی پاکت های سیگار برخوردید و حداقل یکبار توجه شما را به خود جلب کرده است. طبق تحقیقات انجام گرفته، سیگار و قلیان هر ساله باعث مرگ 8 میلیون نفر می شوند ؛ با این وجود بسیاری از مردم جهان همچنان از این ماده­ی کشنده استفاده میکنند، اما چرا؟ برای پاسخ به این سوال و همینطور دانستن مضرات سیگار، فواید ترک و مهمتر از همه محاسبه­ی هزینه­ی سیگار مصرفی خود با نویدک همراه باشید.

 

اصلی ترین دلیلی که موجب اعتیاد ذهنی و جسمانی به دخانیات می شود وجود   ماده­ای به نام « نیکوتین » است. نیکوتین در واقع یک نوع سم است که از برگ گیاه تنباکوی سبز به دست می آید و تحریک کننده و کند کننده­ی دستگاه عصبی مرکزی به شمار میرود. نیکوتین بسیار اعتیادآور است به طوری که هر چه فرد بیشتر سیگار بکشد، به نیکوتین بیشتری نیاز دارد تا احساس خوبی داشته باشد. علاوه بر نیکوتین در سیگار 43 ماده سرطان زای دیگر نیز وجود دارد. دود سیگار علاوه بر ضرر رساندن به خود شخص ؛ برای اطرافیان او که در معرض دود سیگار هستند نیز بسیار خطرناک و سرطان­زا است. یکی از دلایلی که سیگار کشیدن در نظر افراد سیگاری کاری لذت بخش تلقی میشود این است که به محض پایین آمدن سطح نیکوتین در خون، محرک های عصبی واکنش نشان داده و باعث ایجاد احساس ناراحتی، اضطراب و استرس در شخص میشوند، در نتیجه زمانی که فرد سیگار میکشد این علایم به طور موقت برطرف میشوند و شخص ناخوداگاه حس سرخوشی و راحتی را تجربه میکند. از دیگر دلایلی که میتوان به آن اشاره کرد پیوند خوردن سیگار با لحظات خوشایند زندگی یک فرد سیگاری مانند مهمانی ها، معاشرت با دوستان و ... است..

 

لازم به ذکر است شرکت های تولید سیگار، توتون و تنباکو  مانند تمام شرکت های دیگر هستند و هدفشان پول در آوردن است .پس مشکلی با اینکه ماده اعتیادآوری را پخش کنند که باعث بیماری های مختلف شود ندارند. به سلامت مردم اهمیت نمیدهند و به قیمت افزایش نرخ سرطان و هزاران مشکل دیگر به تولیدات خود ادامه میدهند. علاوه بر سیگار پیپ، چپق و قلیان نیز ابزارهایی هستند که تولیدکنندگان توتون و تنباکو از آن ها برای وارد کردن نیکوتین به داخل بدن افراد استفاده می کنند و هر نوع  بازاریابی و تبلیغاتی را انجام میدهند تا سودشان بیشتر شود. البته خوشبختانه در مقایسه با گذشته کنترل بهتری روی تبلیغات محصولات مرتبط با توتون و تنباکو صورت می گیرد به طوری که در بسیاری از نقاط جهان تبلیغ سیگار به صورت مستقیم ممنوع است.

تمامی افراد تا حدودی با مضرات سیگار آشنا هستند، در نویدک به این مبحث به صورت جزئی تر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

مضرات استعمال سیگار

اولین و شاید بزرگترین اثر سیگار، بوی نامطبوع آن است که علاوه بر لباس ها و بدن فرد، هر فضایی را در بر میگیرد. همچنین مصرف سیگار باعث زردی و پوسیدگی دندان­ها میشود، صورت را لاغر و زیر چشم ها را گود میکند. اینها تنها گوشه­ای از مضراتی است که سیگار بر ظاهر افراد میگذارد. علاوه بر تغییرات ظاهر، مصرف سیگار بیش از 20 نوع سرطان از جمله: « سرطان خون میلوئیدی، پستان، دهان، لب، حنجره، مری، روده بزرگ، کبد، لوزالمعده، معده، تخمدان و دستگاه ادراری شامل مثانه، حالب و کلیه » را ایجاد می کند و مسئول یک چهارم از کل مرگهای ناشی از سرطان در جهان است. دود سیگار نه تنها سلامت خود شخص بلکه سلامت عزیزان و اطرافیان شخص سیگاری را نیز تهدید میکند ؛ به طوری که هر ساله بیش از 1 میلیون نفر در جهان تنها به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران جان خود را از دست میدهند. دود سیگار، افراد غیر سیگاری را در معرض خطر ابتلا به سرطان های مختلف و دیابت نوع 2 قرار می­ دهد . همچنین کودکان افراد سیگاری دچار التهاب مجاری تنفسی و کاهش عملکرد ریه می ­شوند. این کودکان در خطر ابتلا به آسم قرار میگیرند و  احتمال بروز اختلالات تنفسی در بزرگسالی برای آنها بالا است .

حتی فقط چند نخ سیگار در روز نیز خطر سکته قلبی و مغزی را تا دو برابر افزایش می دهد. چرا که دود سیگار باعث افزایش شدید غلظت خون و لخته شدن آن میشود که در نتیجه سبب انسداد جداره­ی رگ ها شده و در نهایت منجر به حملات جبران ناپذیر قلبی و مغزی می شود.

میتوان گفت سیگار به تمام اعضای بدن آسیب جدی میرساند. تحقیقات انجام گرفته نشان میدهند که استعمال سیگار سبب بسیاری از بیماری های مربوط به چشم مانند آب مروارید و گلوکوم هم می شود.

لازم به ذکر است که کشیدن سیگار نه تنها یکی از مهمترین عوامل ابتلا به زوال عقل در دنیا به شمار میرود بلکه باعث ناباروری و مشکلات جنسی نیز میشود و در زنان باردار نیز احتمال سقط جنین و حتی به دنیا آوردن نوزاد مرده را بالا می برد. ماده ای در دود سیگار وجود دارد به نام منواکسیدکربن که مقدار اکسیژن مورد نیاز جنین برای رشد را کاهش می دهد و همچنین نیکوتین موجود در خون را نیز به جنین انتقال می دهد، که این مسئله سبب بروز مشکلاتی از قبیل فلج مغزی و اختلالات بینایی و شنوایی در نوزاد می شود.

اگر به تمام موارد بالا پیامد های اجتماعی منفی سیگار کشیدن را نیز اضافه کنید، به این نتیجه میرسید که بهترین راه ترک سیگار است. برای شناخت فواید ترک سیگار و همچنین روش ها و راهکار های آن با نویدک همراه باشید.

 

فواید ترک سیگار

اولین نکته حائذ اهمیت این است که هیچگاه برای ترک سیگار دیر نیست، با اینکه هر چه فرد مدت زمان بیشتری به سیگار اعتیاد داشته باشد ترک کردن سیگار برایش سخت تر است، اما باز هم با اراده و کمک گرفتن از روش های درمانی میتواند سیگار را ترک کند و از اثرات واضح و مفید آن بهره­مند شود. عموم افراد وقتی تصمیم به ترک سیگار میگیرند، تغییرات روحی و جسمی ناخوشایند و بدی را تجربه می کنند . این تغییرات علائم ترک نیکوتین است، اما پس از مدتی از بین میروند و تمامی افرادی که این دوره را پشت سر میگذارند احساس بهتری نسبت به زندگی و خودشان خواهند داشت. ترک سیگار فواید بسیار زیادی دارد که به عنوان اولین فایده میشود از احساس غرور در مورد آنچه که انجام داده اید یاد کرد. 12 ساعت پس از ترک سیگار، سطح مونوکسیدکربن در خون به حد نرمال خود برمیگردد. بعد از ۴۸ ساعت ، حس چشایی و بویایی بهبود می یابد. در طی 12 هفته سیستم گردش خون بهبود ­پیدا میکند و عملکرد ریه­ ها نیز به طور چشم گیری بهتر می­ شود. بعد از 9 ماه سرفه ها و تولیئ خلط کاهش می یابد، خس خس سینه بر طرف میشود و تنفس به شکل اولیه خود برمیگردد. در طول 5 تا 15 سال ، خطر سکته های قلبی و مغزی به میزان یک فرد غیر سیگاری کاهش پیدا میکند و خطر ابتلا به انواع سرطان نیز نصف میشود.

در ادامه با نویدک راهکار های ترک سیگار را برای شما شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

 

روش های ترک سیگار

پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که ترک سیگار یک مسیر طولانی است و مشابه به یک سفر است. برای ترک سیگار روش های مختلف و متفاوتی وجود دارد، که اولین قدم در تمامی آنها این است که فرد بخواهد سیگار را ترک کند. یکی از روش های موثر ترک سیگار جایگزینی آن با ورزش یا نوشیدنی های بی ضرر مانند آب یا ادامس های بدون قند است. در هنگام ترک فرد باید تلاش خود را بکند تا حواسش را از سیگار پرت کند یا به آرامی یک جرعه آب بنوشد و هر بار آن را مدتی در دهان نگاه دارد تا جایگزین احساس دود در دهان فرد شود. از روش های مفید ترک، پیوستن به گروهی است که قصد ترک دارند و به این ترتیب با کمک یکدیگر بر وسوسه غلبه میکنند. همچنین در زمان ترک فکر کردن به عزیزان و همچنین انگیزه­ی ترک سیگار بسیار مفید خواهد بود. بهتر است فرد در زمان ترک از دوستان سیگاری خود فاصله بگیرد و تا حد امکان به محل های استعمال دخانیات نرود. همچنین از محرک هایی مانند مصرف الکل که باعث سست شدن اراده شخص میشود دوری کند. مطمئنا فرد سیگاری  در روز چندین دفعه به سیگار تمایل پیدا خواهد کرد که باید با آن مقابله کند. احساس نیاز به سیگار حدود 5 دقیقه دوام دارد و پس از آن فرد دیگر میل به سیگار ندارد. و در آخر اگر فرد قبلاً سیگار را ترک کرده و مجدداً کشیدن آن را آغاز کرده است ؛ نباید ناامید شود چرا که قسمتی از یاد گرفتن سیگار نکشیدن است.

با تمام این موارد اگر هنوز تصمیم به ترک سیگار نگرفته­اید، با ابزار محاسبه قیمت سیگار مصرفی نویدک میتوانید متوجه شوید که در هر سال چقدر از سرمایه­ی خود را به خاطر این ماده­ی سرطان­زا از دست میدهید و به این ترتیب میتوانید راحت تر نسبت به ترک سیگار اقدام کنید.

 

طرز کار ابزار محاسبه قیمت سیگار مصرفی نویدک

همانطور که اشاره شد، دانستن هزینه­ای که برای سیگار پرداخت میکنید میتواند یکی از عوامل مهم ترک سیگار باشد، چرا که سیگار هر روز خریداری میشود و عموماً کسی توجهی به جمع مبالغ پرداخت شده برای آن ندارد. با کمک ابزار آنلاین محاسبه هزینه سیگار مصرفی نویدک میتوانید به راحتی با وارد کردن تعداد سیگار مصرفی در روز، تعداد سیگار موجود در هر پاکت، قیمت هر پاکت و سالهای سیگار کشیدن با یک کلیک به اطلاعات زیر دست پیدا کنید:

 • تعداد سیگاری که کشیدید:
 • تعداد پاکت سیگاری که خریدید:
 • هزینه هفتگی سیگار شما:
 • هزینه ماهانه سیگار شما
 • هزینه سالانه سیگار شما:
 •  هزینه کل سیگاری که مصرف کردید:

اگر سیگار میکشید قطعاً از نتایج شگفت زده خواهید شد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید