جستجوی شماره کارت و بانک

شما می توانید با انتخاب یکی از گزینه های "بر اساس شماره کارت" و " بر اساس نام بانک" جستجو مورد نظر خود را انجام دهید


شش رقم اول کارت

نتیجه مورد نظر :

بانک مورد نظر

نتیجه مورد نظر :

جستجوی آنلاین نام بانک و شماره کارت عابر بانک ها

شماره ۱۶ رقمی حک شده بر روی کارت بانکی، یکی از اصلی ترین اطلاعات مرتبط با حساب بانکی است. آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده­اید که چرا شماره روی کارت اعتباری ۱۶ رقم دارد و یا این 16 رقم بر چه اساسی نوشته میشوند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم دارد. با نویدک همراه باشید.

 

6 رقم ابتدایی کارت و اهمیت آن

۶ رقم ابتدایی کارت بانکی، شماره شناسایی اختصاصی هر بانک است و همین عدد شش رقمی مشخص می‌کند که این کارت متعلق به کدام بانک یا موسسه مالی و اعتباری است. سیستم ها، بانک ها و موسسات بانکی با بررسی کردن همین ۶ رقم، بانک مرجع کارت عابر را تشخیص می­‌دهند. اما شاید برای شما سوال شود که عموما چرا باید شناسه­ی هر بانک منحصر به فرد باشد؟ پاسخ این است که به دلیل اینکه روزانه میلیاردها تراکنش در سطح شبکه­ی شتاب انجام می‌گیرد؛ وجود یک سیستم هدفمند در مبادلات پولی، برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ضروری می­باشد. به عنوان مثال نظام بانکی در خلال انجام هر تراکنش از کارتی به کارت دیگر، باید نام  و مشخصات شخص گیرنده را از میان تمام کارت‌­ های بانکی در سراسر کشور تشخیص دهد. وجود این شناسه­ی اختصاصی باعث می‌­شود که اطلاعات مقصد مورد نظر ، تنها از میان شناسه­ی مختص به یک بانک خاص جستجو شود و اینکار تا میتواند حد زیادی در زمان صرفه‌­ جویی کند.

 

 رقم 7 و 8

دو‌ رقم بعدی یعنی رقم هفتم و هشتم نشانگر کد محصول است؛ و در ادامه باید گفت که کد محصول مشخص کننده نوع کارت بانکی است ؛ چرا که کارت های بانکی به دسته های مختلفی مانند: کارت نقدی، بن کارت، کارت هدیه، کارت اعتباری و ... تقسیم میشوند که هر یک از آنها دارای کد محصول مختص به خود میباشند.

 

ارقام 9 تا 15

هفت ‌رقم بعدی یعنی رقم های نه تا پانزده نشانگر شماره­ی سریال مخصوص کارت بانکی است که برای هر شخص منحصر به فرد و یگانه است.

 

رقم آخر

اخرین رقم یا رقم شانزدهم رقم کنترل گر نام دارد . این رقم فقط برای اطمینان حاصل کردن از درست وارد شدن پانزده رقم ابتدایی در کارت قرار گرفته است. به طور مثال اگر یکی از رقم های شماره­ی سریال اشتباه وارد بشود، رقم کنترلگر از ارسال پول به کارت اشتباه جلوگیری میکند . روش کار این رقم از طریق راستی آزمایی شماره شانزده رقمی انجام می‌­شود که در ادامه با نویدک به توضیح آن میپردازیم. با ما همراه باشید.

 

راستی آزمایی شماره کارت عابر بانک چگونه است؟

از بین این ۱۶ رقم موجود روی کارت عابر بانک ، اعدادی که در جایگاه­‌های فرد قرار دارند در عدد ۲ ضرب میشوند، اگر که حاصل هر یک از آنها از ۱۰ بالاتر برود ، عدد ۹ از حاصل کم می‌شود و اعدادی که در جایگاه­‌های زوج قرار دارند در عدد ۱ ضرب می‌­شوند. در اخر تمامی عدد های حاصل شده با یک دیگر جمع میشوند و حاصل‌ این جمع باید الزاما مضربی از عدد ۱۰ باشد؛ اگر اینطور نباشد به این معناست که شماره کارت اشتباه وارد شده است. پس همانطور که مشاهده کردید رقم شانزدهم اساسی ترین نقش را ایفا میکند چرا که در ازای پانزده رقم موجود روی کارت، فقط همین یک رقم کنترلگر وجود دارد که میتواند شماره­ی کارت را تکمیل کند. در نتیجه وجود این رقم تا مقدار زیادی از ارسال اشتباه وجه جلوگیری میکند.

 

چرا ابزار آنلاین جستجوی شماره کارت و بانک نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

بعضا پیش می­اید که بخواهیم بدانیم شماره کارتی که از شخصی گرفته­­ایم متعلق به کدام بانک است، چرا که برخی از بانک ها برای انتقال وجه بین کارت های عابر خودشان خدمات بیشتر و بهتری ارائه میدهند. تا پیش از وجود ابزار های انلاین تنها راه فهمیدن نام بانک از روی شماره کارت حفظ کردن 6 رقم اولیه­ی مربوط به هر بانک بود که علاوه بر اینکه کاری سخت و دشوار بود، نیاز به این داشت که عابر کارت تمامی بانک ها را حداقل یکبار دیده باشیم. اما امروزه ابزار آنلاین جستجوی شماره کارت و بانک نویدک این قابلیت را در اختیار شما قرار داده است که به راحتی هر چه تمام­تر و تنها با وارد کردن شش رقم اول شماره کارت به نام بانک دسترسی داشته باشید، علاوه بر این شما میتوانید با استفاده از همین ابزار آنلاین نویدک نام بانک مورد نظر خود را وارد کرده و پیش شماره های کارت مربوط به آن بانک را مشاهده کنید.

 

روش کار با ابزار آنلاین جستجوی شماره کارت و بانک نویدک

برای استفاده از ابزار آنلاین جستجوی شماره کارت نویدک کافی است که 6 رقم اول شماره کارت را در باکس مورد نظر وارد کنید و به صورت لحظه­ای بانک مربوط به آن شماره کارت را برای شما به نمایش در می­آورد.

برای استفاده از ابزار آنلاین پیدا کردن شماره کارت بر اساس نام بانک نیز به سادگی روی قسمت مربوطه کلیک کنید و از منوی داخل صفحه نام بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از انتخاب، ابزار به صورت لحظه­ای 6 رقم اول شماره کارت مربوط به آن بانک را برای شما نمایش میدهد. 

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

 • ابراهیم سابقی نژاد
  1402/08/07 18:13
  من شماره کارت کشاورزی گم کردم
  پاسخ دادن
 • ابوالقاسم خیری
  1402/07/18 21:23
  سلام
  پاسخ دادن
 • گل بی بی ملک ریسی
  1402/06/23 09:11
  کارت من گمشده
  پاسخ دادن