محاسبه هزینه انتقال سند ملک، آپارتمان و غیره

ابتدا نوع سند مالی را مشخص و سپس ارزش دارایی را بر حسب ریال وارد کنید


 • حق التحریر:
 • حق الثبت:
 • مالیات ارزش افزوده:
 • هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی:
 • جمع کل:
 • افزایش نیم درصد:
 • جمع کل با حق الثبت دوم:

محاسبه آنلاین هزینه انتقال سند ملک ، آپارتمان

نقل و انتقال سند ملک، آپارتمان، زمین، ویلا و ... مانند سایر کارهای ثبتی مستلزم پرداخت هزینه است. اما این هزینه چگونه محاسبه میشود؟ از چه کسی گرفته میشود؟ برای پاسخ به این سوالات با نویدک همراه باشید.

 

مراحل انتقال سند چیست؟

اولین مرحله برای انتقال سند این است که فروشنده و خریدار پس از آنکه در مورد مبلغ و نحوه پرداخت به توافق رسیدند با یک دست نوشته توافقات خود را مکتوب میکنند. به این دست نوشته قول نامه گفته میشود که ابعاد ملک، متراژ، مشخصات، آدرس و سایر اطلاعات ملک مورد نظر به همراه مبلغ تعیین شده و شیوه و زمان پرداخت مبلغ در آن ذکر میشود و به امضای طرفین میرسد. قول نامه را هم میتوان به صورت دستنویس در منزل تهیه کرد و هم میتوان برای تهیه به بنگاه مشاورین املاک مراجعه نمود. از آنجایی که قول نامه از اعتبار بالایی برخوردار نیست، پس از نوشتن آن و قطعی شدن معامله ملک، طرفین به بنگاه معاملات املاک مراجعه میکنند و توافقات خود را در حضور دو شاهد طبق برگه و فرم مخصوصی که مشاور املاک در اختیار آنها قرار میدهد رسمی میکنند که به این کار نوشتن مبایعه نامه میگویند. مبایعه نامه به امضای خریدار، فروشنده و شهود میرسد و مهر بنگاه معاملات ملکی نیز به آن رسمیت میبخشد. پس از طی کردن این مراحل نوبت به فروشنده میرسد که باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و مدارکی که برای انتقال سند ضروری است را تهیه کرده و در اختیار دفتر دار قرار دهد این مدارک شامل موارد زیر می­باشد:  

 • اصل سند مالکیت و کپی آن
 • کپی کلیه مدارک شناسایی طرفین
 • اصل و کپی پایان کار ساختان
 • در صورت ورثه­ای بودن ملک اصل و کپی برگه های مربوط به انحصار وراثت و مالیات بر ارث

در آخر خریدار با اصل مدارک شناسایی خود دفتر حاضر شده و پس از پرداخت مبلغ در دفترخانه انتقال سند صورت میپذیرد.

 

هزینه انتقال سند را چه کسی باید پرداخت کند؟

همانطور که گفته شد انتقال سند نیز مانند انواع کارهای ثبتی نیازمند پرداخت هزینه است، اما برای خیلی از افراد این سوال پیش می­آید که هزینه­ های مربوط به انتقال اسناد بر عهده کدام یک از طرفین معامله است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید انواع هزینه های مربوط به انتقال سند را ذکر کرد. هزینه های انتقال سند در دو  دسته تقسیم بندی میشود؛ هزینه های قبل از انتقال سند و هزینه انتقال خود سند

 • هزینه‌های قبل از انتقال سند

پیش از آنکه سند به شخص جدیدی منتقل شود باید تعدادی استعلام و انجام پذیرد و عوارض و بدهی های معوقه­ی شهرداری در صورت وجود پرداخت گردد.  از آن جایی که این هزینه ها مربوط به صاحب ملک است لذا فروشنده مکلف به پرداخت آن ها سات و خریدار در این زمینه نباید پولی پرداخت کند. این هزینه ها شامل استعلام از اداره­ی دارایی، استعلام از اداره مالیات، استعلام بدهی و عوارض از شهرداری و موارد دیگر میشود.

 

 • هزینه تنظیم سند

قسمت دوم هزینه ها، هزینه سند زدن و انتقال آن است.  این هزینه ها شامل حق الثبت؛ حق التحریر و ... می باشد که طبق قانون دفتر خانه موظف است به صورت مساوی آن ها را بین طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده تقسیم کنند. هرچند برخی از افراد بین خود این هزینه ها را جور دیگری تقسیم و محاسبه میکنند که در صورت توافق دو طرف دفتر خانه مخالفتی با این روش نخواهد داشت.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه هزینه انتقال سند ملک، آپارتمان و غیره نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

نقل و انتقال اسناد ملکی دارای قوانین و هزینه های مختلفی است که بر اساس نوع سند ملکی و ارزش ملک از طریق فرمول های پیچیده محاسبه میشود. به دلیل وجود پیچیدگی در فرمول ها و زبان حقوقی توضیحات مربوط به آن، همچنین به علت زیاد بودن ریز هزینه ها که هر کدام با استفاده از فرمولی خاص محاسبه میشوند؛ محاسبه هزینه نقل و انتقال اسناد ملکی کاری تخصصی به شمار میرود، چرا که فرد باید علاوه بر مباحث حقوقی به آخرین آیین نامه های اجرایی دسترسی داشته باشد و همچنین از دانش ریاضی قابل قبولی نیز بهره ببرد. به همین خاطر و برای راحتی کار شما عزیزان تیم مالی نویدک با استناد به قوانین جدید و فرمول های محاسبه هزینه­ی نقل و انتقال انواع گوناگون سند ملکی ابزار آنلاین محاسبه هزینه نقل و انتقال سند ملک، اپارتمان و ... را طراحی و اجرا کرده است. با کمک این ابزار میتوانید تنها با وارد کردن نوع سند و ارزش ملک خود از تمام هزینه های انتقال سند با جزییات مطلع شوید.

 

 

روش کار با ابزار آنلاین محاسبه هزینه انتقال سند ملک، آپارتمان و غیره نویدک

برای کار با ابزار آنلاین محاسبه هزینه انتقال سند ملک، آپارتمان و ... نویدک در ابتدا باید از اولین فهرست نوع سند مالی را مشخص کنید. اسناد مالی در زمینه ملک به دو دسته تقسیم میشوند: اولین دسته اسناد معاملات غیر منقول و پیش فروش ساختمان و دسته دوم اسناد رهنی با حق استرداد و ذمه هستند. پس از اینکه یکی از این دو گزینه را انتخاب کردید، در کادر پایین ارزش ملک که از اداره دارایی استعلام گرفته شده را وارد کرده و بر روی محاسبه کلیک میکنید. خواهید دید که ابزار آنلاین محاسبه هزینه نقل و انتقال اسناد ملکی نویدک به صورت لحظه­ای تمامی ریز هزینه ها شامل: حق التحریر، حق الثبت، مالیات ارزش افزوده، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی، افزایش نیم درصد و در نهایت جمع کل با حق الثبت دوم را به شما نشان میدهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

 • الهه
  1402/09/29 06:56
  این محاسبات دقیق نیس.. چون مکان ملک و شهر هم خیلی مهمه توی قیمت گذاری
  پاسخ دادن
  • ایمان
   1402/09/29 12:42
   اتفاقا کاملا دقیقه
   هزینه انتقال سند ی فرمول مشخص و ثابت داره
   مکان ملک و شهر که شما داری میگی تو ارزش سند تاثیر داره که اون مبلغ رو خودتون وارد میکنید

   در واقع شما ارزش سند تو خودت تو این سایت وارد میکنی و هزینه انتقالش رو دقیق بهت میگه

   Women ☕️
   پاسخ دادن