محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی

مبلغ محکوم را در فرم زیر وارد کنید تا مبلغ نیم عشر محاسبه و نمایش داده شود


نیم عشر دولتی میباشد.
  • مبلغ محکوم:
  • نیم عشر دولت:
  • جمع مبلغ محکوم و نیم عشر دولت:

محاسبه آنلاین نیم عشر دولتی و نیم عشر اجرایی

با استفاده از ابزار انلاین محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی نویدک شما میتوانید به راحتی مبلغ نیم عشر را محاسبه کنید. اما پیش از توضیح ابزار و نحوه کار با آن ابتدا به توضیح نیم عشر، تفاوت گونه های آن، تفاوت آن با هزینه­ی دادرسی و سایر موارد مربوط به آن میپردازیم. با نویدک همراه باشید.

 

نیم عشر به چه معناست؟

در زبان عربی عشر به معنی یک دهم است؛ در نتیجه نیم عشر از لحاظ لغوی برابر است با نصف یک دهم یا همان یک بیستم، از نظر حقوقی نیم عشر مبلغی است به میزان یک بیستم یا پنج درصد بدهی محکوم که برای اجرای باید به دستگاه قضایی پرداخت شود و با هزینه دادرسی متفاوت است.

 

انواع نیم عشر

نیم عشر به دو دسته تقسیم می شود نیم عشر اجرائی و نیم عشر دولتی که در نویدک به توضیح مختصر هر یک از این دو میپردازیم.

  • نیم عشر اجرایی

 به زبان ساده نیم عشر اجرائی مقدار پولی است که باید برای اجرای حکم به دادگاه پرداخت شود. همانطور که از نام آن پیداست این مقدار به میزان یک بیستم بدهی محکوم است و توسط خود محکوم بایدپرداخت شود.

البته اگر محکوم در عرض ۱۰ روز پس از تاریخ ابلاغ اجرای حکم، بدهی خود را پرداخت کند و یا در طی همان 10 روز با طرف مقابل سازش یا توافق کنند، در این حالت دیگر نیازی به پرداخت نیم عشر اجرایی نیست.  

 

  • نیم عشر دولتی مهریه

نیم عشر دولتی هم همان یک بیستم مبلغ بدهی است با این تفاوت که نیم عشر دولتی برای صدور اجرائیات و اجرا شدن حکم مهریه دریافت می شود. طبق قانون پرداخت نیم عشر دولتی با شوهر است اما اگر به هر دلیلی قانون موفق نشود این پول را از شوهر بگیرد، زن باید در ابتدا آن را پرداخت کند و سپس علاوه بر مهریه نیم عشر را نیز از شوهر دریافت میکند.

 

  • نیم عشر دولتی چک برگشتی:

چک از اسناد اجرایی است که می توان آن را از طریق اداره­ی اجرای ثبت یا دادگاه وصول کرد. اگر چک برگشت بخورد و طلبکار بر روی آن اقدام انجام دهد؛ در حالتی که فرد از طریق اداره­ی اجرای ثبت محکوم به پرداخت مبلغ چک شود باید نیم عشر دولتی را نیز پرداخت نماید. اگر چک از طریق دادگاه وصول شود ؛ بدهکار علاوه بر پرداخت وجه چک باید هزینه های اجرائی و خسارات قانونی را نیز به همراه نیم عشر دولتی بپردازد.

 

  • نیم عشر دولتی مزایده:

اگر از طریق دادرسی در دادگاه یا در خلال پرونده در اداره ی اجرای ثبت مالی از بدهکار توقیف شود و محکوم به پرداخت بدهی خود شود، محکوم باید بدهی خود را به همراه نیم عشر دولتی پرداخت کند. چنانچه بدهی خود را نپردازد، مال توقیف شده به مزایده گذاشته میشود و علاوه بر هزینه نیم عشر و دادرسی،هزینه­ی مزایده نیز از مال محکوم پرداخت میشود.

 

  • نیم عشر دولتی طلاق توافقی:

در طلاق توافقی حکم اجرایی­ای بر علیه هیچ کدام از دو طرف صادر نمی شود و علاوه بر این چون موضوع یک بحث مالی نیست، بابت اجرای حکم طلاق و همینطور گواهی عدم امکان سازش نیم عشر از طرفین دریافت نمیشود و هر دو طرف تنها باید مبلغ هزینه دادرسی و همینطور هزینه­های مرتبط با طلاق را در دفترخانه پرداخت کنند.

 

  • نیم عشر دولتی عدم تمکین:

در خصوص پرونده های عدم تمکین و یا الزام به تمکین، در شرایطی که زن به حکم دادگاه محکوم به تمکین شود، علیه او حکم اجرایی صادر می شود اما باز هم به دلیل اینکه موضوع دعوا مالی نیست، از پرداخت نیم عشر دولتی معاف است.

 

تفاوت هزینه دادرسی و نیم عشر  چیست؟

برخی تصور میکنند که نیم عشر با هزینه ی دادرسی یکسان است به حالی که این طور نیست؛ بلکه هزینه­ی دادرسی شامل هزینه­ی برگه های لازم برای دادگاه، هزینه ی خدمات قضایی، هزینه­ی حکم ها و قرار های دادگاه است. اما همانطور که گفته شد نیم عشر دولتی و اجرایی هزینه­ای است که باید برای اجرای حکم به دولت پرداخت شود. از دیگر تفاوت های این دو میتوان به این نکته اشاره کرد که هزینه­ی دادرسی را در ابتدا دریافت میکنند اما نیم عشر بعد از صدور حکم پرداخت میشود و در آخر اینکه پرداخت هزینه­ی دادرسی به عهده شاکی است اما نیم عشر را باید فرد محکوم پرداخت کند.

 

شرایط تقسیط نیم عشر دولتی

اگر فردی که علیه او حکم صادر شده است ، توان مالی پرداخت نیم عشر دولتی را نداشته باشد باید درخواست اعسار ثبت کند تا دادگاه به این پرونده رسیدگی کند.

اعسار یعنی ناتوانی فرد در پرداخت نیم عشر دولتی، اگر فردی استطاعت مالی لازم برای پرداخت نیم عشر دولتی را نداشته باشد باید همراه با استشهاد شهود دادخواستی را تقدیم دادگاه کند تا با توجه به شرایط و مقررات موجود در کشور و همچنین شرایط مالی خواهان اعسار به درخواست فرد رسیدگی شود.

لازم به ذکر است که رسیدگی به پرونده اعسار به صورت جداگانه انجام میگیرد و در صورت موافقت مقام قضایی با درخواست اعسار، معسر ( کسی که اعسار آن ثابت شده است ) از پرداخت نیم عشر دولتی معاف میشود.

 

زمان پرداخت نیم عشر دولتی چقدر است؟

همانطور که گفته شد اگر فرد محکوم در عرض ده روز از تاریخ ابلاغ حکم بدهی خود را بپردازد یا طرف مقابل به توافق برسد، از پرداخت نیم عشر معاف می شود.

چنانچه پس از گذشت 10 روز از تاریخ ابلاغ حکم با شاکی توافق کنند، محکوم موظف به پرداخت نصف نیم عشر میشود.

در غیر از این دو حالت باید نیم عشر را به صورت کامل همزمان با پرداخت مبلغ بدهی به طلبکار، به دولت پرداخت کند.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که در بالا ذکر شد در اکثر پرونده های مالی، محکوم علاوه بر پرداخت مبلغ بدهی باید نیم عشر دولتی یا اجرایی را نیز پرداخت کند و از آن جایی که نیم عشر به صورت درصدی محاسبه میشود و مبلغ آن بر روی حکم نوشته نمیشود؛ بهترین و راحت ترین گزینه برای بدست اوردن مبلغ نیم عشر دولتی یا اجرایی استفاده از ابزار انلاین محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی نویدک است.

 

روش کار با ابزار آنلاین محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی نویدک

کار با ابزار انلاین محاسبه نیم عشر دولتی و اجرایی نویدک بسیار راحت است، مبلغ بدهی محکوم را به ریال داخل باکس وسط صفحه وارد کنید و ابزار آنلاین نویدک به صورت لحظه­ای مبلغ نیم عشر و مجموع بدهی به همراه نیم عشر را نمایش میدهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید