محاسبه فاکتور

عدد مورد نظر خود را وارد کنید تا فاکتورهای آن به صورت خودکار محاسبه و نمایش داده شود


نتیجه فاکتور:

محاسبه فاکتور ریاضی آنلاین

پیش از اغاز معرفی و اموزش طرز کار ابزار محاسبه­ی انلاین فاکتور نویدک ابتدا باید به تعریف فاکتور و اهمیت تجزیه کردن اعداد به عوامل سازنده­ی آنها بپردازیم. اینکه اساسا چرا نیاز به تجزیه داریم و فاکتور ها چه کاربردی برای ما دارند. در ادامه برای پرداختن به این مسائل با نویدک همراه باشید.

 

فاکتور چیست؟

اولین سوالی که مطرح میشود این است که فاکتور چیست. فاکتور یا عامل به مقسوم علیه های هر عدد گفته میشو. در مفاهیم ریاضیات ، « فاکتور » به ‌معنای یک عدد است که عدد مورد نظر بر آن بخش‌پذیر باشد. همچنین ، فاکتور یابی یا تجزیه به فاکتور ها و عوامل به نوشتن یک عدد به شکل حاصل ‌ضرب چند عدد کوچکتر از آن است.

در نتیجه به اعدادی که در هم ضرب میشوند و عدد بزرگتری را حاصل میکنند فاکتور، عامل، شمارنده و مقسوم علیه گفته میشود.

در حقیقت ، فاکتور های یک عدد ، مقسوم ‌علیه‌ های آن عدد با باقیمانده­ی صفر هستند. به طور نمونه، عدد 10 بر 1 و 2 و 5 و 10 بخش پذیر است و باقیمانده­ی تقسیم 10 بر این اعداد صفر میشود، پس این اعداد فاکتور های عدد 10 محسوب میشوند. تجزیه به عامل ها و فاکتور ها و خصوصا عامل های اول برای انسان از اهمیت ویژه­ای برخوردار است چرا که از این طریق میتوان فهمید هر عدد به چه اعدادی بخش پذیر است. اصولا تجزیه و فاکتور گیری از اعداد تا رسیدن به عامل های اول ادامه پیدا میکند. عامل های اول اعداد اول سازنده­ی اعداد مرکب هستند. طبق اصل اعداد اول هر عدد مرکبی آنقدر تجزیه میشود تا به عوامل اول برسد و بعد از آن قابل تجزیه شدن نیست، چرا که اعداد اول به اعدادی گفته میشود که تنها عامل و فاکتور آنها خودشان و عدد 1 است و به جز این قابلیت تقسیم شدن به هیچ عددی را ندارند.

در مورد اعداد اول و خواص جالب و باورنکردنی آن، همچنین در رابطه با تاریخچه و کاربرد این اعداد در ریاضیات و جهان هستی میتوانید به صفحه « تشخیص اعداد اول » نویدک مراجعه کنید و علاوه بر موارد ذکر شده، به راحتی اول بودن یا نبودن هر عددی که مد نظر دارید را، بدون توجه به بزرگی و کوچکی عدد مشخص کنید.

 

تجزیه به عوامل سازنده چگونه است؟

برای تجزیه یک عدد به عوامل سازنده­ی آن روش های زیادی موجود است. یکی از راه های انجام این کار تقسیم کردن عدد به اعداد کوچکتر از خودش است که برای این کار از عدد 2 شروع میکنیم؛ چرا که تمامی اعداد بر 1 بخش پذیرند. ایراد این روش این است که برای اعداد بزرگ بسیار وقت گیر است و باید مدت زمان خیلی زیادی را صرف پیدا کردن عوامل و فاکتور های یک عدد کنید.

یکی دیگر از روش های تجزیه اعداد به فاکتور های سازنده­ آن تجزیه درختی است. در این روش ابتدا عدد را تبدیل به حاصل ضرب دو عدد نسبتا بزرگ میکنیم و سپس هر کدام از آن دو عدد را به صورت جداگانه به فاکتور های سازنده­ی خود تجزیه میکنیم و در اخر فاکتور های بدست امده از هر دو عدد را یادداشت میکنیم چرا که تمام آنها فاکتور های اولین عدد ما هستند.

برای تجزیه هر عدد خصوصا اعداد بزرگ به فاکتور ها و عوامل سازنده­ی آن بهترین روش استفاده از ابزار آنلاین نویدک است که در ادامه به معرفی، توضیح و طرز کار این ابزار میپردازیم.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه فاکتور نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که توضیح داده شد تجزیه به عوامل و فاکتور های سازنده­ی یک عدد کاری زمان بر است و هرچقدر عدد مورد نظر بزرگتر باشد، این عملیات ها بیشتر طول میکشد و زمان بیشتری صرف انجام آن میشود. همچنین برای اعداد بزرگ احتمال اشتباه و یا جا افتادن یکی از فاکتور ها بالا میرود. از این رو ما در نویدک راهکاری فراهم آورده ایم که شما بتوانید در کمترین زمان ممکن و تنها با وارد کردن عدد مورد نظر خود به تمامی فاکتور ها و عوامل آن دسترسی داشته باشید و از این طریق علاوه بر صرفه جویی در زمان و عدم اتلاف وقت، دیگر نگران اشتباه شدن جواب نیز نخواهید بود.

 

روش کار با ابزار محاسبه انلاین فاکتور نویدک

برای کار با ابزار محاسبه انلاین فاکتور نویدک تنها کافیست عدد مورد نظر خود را در کادر مشخص شده وارد کنید تا ابزار به صورت لحظه­ای عدد وارد شده را به تمامی فاکتور ها و عوامل اصلی آن تجزیه کند.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید