محاسبه معادله درجه یک

بعد از وارد کردن عددها ، معادله درجه اول به صورت خودکار حل و نتیجه نمایش داده می شود. همچنین بعد از نمایش نتیجه می توانید تعداد اعشار نتیجه را انتخاب کنید


X +

= 0

تعداد اعشار:

حل آنلاین معادله درجه دو

پیش از معرفی ابزار حل معادله درجه یک نویدک ابتدا به این سوال بپردازیم که معادله چیست و چرا مهمترین بخش از ریاضیات است؟ معادله در ریاضی بیان تساوی دو عبارت است؛ به همین دلیل معادلات در بینشان نماد تساوی دارند.

معادلات یکی بزرگترین بخش های ریاضیات را شامل میشوند. انواع زیادی معادله وجود دارد مانند معادله درجه اول، معادله درجه دوم و ... که در این بخش به توضیح معادلات درجه یک میپردازیم. در ادامه با نویدک همراه باشید.

 

معادله چیست؟

معادله همانطور که گفته شد یک عبارت جبری است که به ازای مقدار خاصی به یک تساوی تبدیل می‌شود. در حقیقت اولین برخورد ما با معادلات به پنجم ابتدایی و درس نسبت تناسب برمیگردد. دو نوع اصلی معادله وجود دارد، معادلات خطی و معادلات غیر خطی. معادلاتی که توان مجهول یا ایکس در آن‌ها یک باشد معادلات خطی نامیده میشوند و به معادلاتی که توان مجهول در آنها دو و یا بالاتر باشد معادلات غیر خطی یا درجه­ی بالاتر می‌گویند. در تعیین درجه­ی هر معادله به بزرگترین توان مجهول آن معادله نگاه کرده و طبق عدد آن درجه معادله را نام گذاری میکنیم.

 

معادله درجه یک چیست؟

معادله درجه یک به معادله ای به فرم ax+b=c   گفته میشود که در آن a , b , c  اعداد حقیقی هستند و x  متغیر یا مجهول ما است. هر معادله درجه یک سه قسمت اساسی دارد، نخست مجهول یا همان ایکس است که متغیر ما به حساب می­آید و به طور کلی هدف از حل معادله پیدا کردن مقدار آن به صورتی است که تساوی برقرار باشد. ایکس یا مجهول میتواند دارای ضریب مثبت، منفی، اعشاری، صحیح و هر حالتی از اعداد باشد اما توان آن الزاما باید 1 باشد چرا که اگر توان ایکس بیشتر شود معادله از حالت خطی خارج میشود.

در کنار مجهول و ضریب آن، اعداد معلوم را داریم، اعداد معلوم اعدادی هستند که ثابت اند و میتوانند در هر دو سمت معادله حضور داشته باشند. معادله درجه اول خطی ساده ترین نوع معادله در ریاضیات است و از کاربرد های آن میشود به پیدا کردن شیب خط به وسیله­ی آن اشاره کرد.

میتوان گفت تقریبا تمامی مسائلی که در زندگی روزمره برای محاسبه موارد مختلف انجام میدهیم، از محاسبه­ی میزان تخفیف یک فروشگاه تا بدست آوردن قیمت هر دانه سیب بر اساس تعداد، کیلو و هزینه­ای که بابت آن پرداخت کرده ایم یک نوع معادله­ی درجه اول محسوب میشود؛ چرا که تمام المان های معادله­ی درجه یک مانند عدد معلوم و مجهول را دارد.

 

روش حل معادله درجه یک

منظور از حل یک معادله پیدا کردن مجهول به گونه­ای است که تساوی مورد نظر برقرار شود، معادلات درجه اول ساده ترین نوع معادلات هستند و برای حل معادله درجه یک ، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که مجهول‌ ها را به قسمت چپ علامت تساوی و اعداد معلوم را به قسمت راست علامت انتقال میدهیم. در این مرحله باید توجه داشت که هر گاه عدد یا متغیری از روی علامت مساوی عبور کند و به جهت دیگر برود علامت آن تغییر میکند. در این مرحله در سمت چپ مجهول‌ ها را با یکدیگر جمع یا تفریق کرده و در سمت راست معلوم‌ ها را با هم جمع یا تفریق می‌کنیم.

سپس دو عبارت در دو سمت مساوی بدست می­­آید. برای آخرین مرحله عبارت شمت راست تساوی یعنی مجموع معلوم‌ ها را بر ضریب مجهول تقسیم می‌کنیم.

 

 چرا ابزار آنلاین محاسبه معادله درجه یک نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که در قسمت های پیشین مقاله مطرح شد محاسبه­ی جواب معادله­ی درجه یک کاری تخصصی است و با اینکه ما در زندگی روزمره به طور زیادی از آن استفاده میکنیم، در هنگام حل مسائل ریاضیاتی نیازمند حضور ذهن برای به یاد داشتن فرمول آن و همین طور صرف زمان جهت عملیات های ریاضی مرتبط با آن است. اما با کمک ابزار آنلاین محاسبه معادله­ی درجه یک نویدک شما میتوانید به راحتی و فقط با وارد کردن اعداد مورد نظر به سرعت و بدون نگرانی از جهت درست بودن جواب، معادله­ی درجه یک خود را به آسانی حل کنید.

 

روش کار با ابزار محاسبه انلاین معادله درجه یک نویدک

برای کار با ابزار محاسبه انلاین معادله­ی درجه یک نویدک تنها کافیست ضریب ایکس را در جای مشخص شده در سایت قرار داده و سپس عدد صحیح بدون متغیر را در قسمت دوم وارد کرده و مقدار اعشاری که میخواهید ابزار برای شما به نمایش بگذارد را در قسمت پایین مشخص میکنید، در این قسمت شما میتوانید بر حسب نیاز خود از یک رقم اعشار تا بیست رقم اعشار را برای نمایش انتخاب کنید.

به محض انتخاب میزان اعشار مورد علاقه­ی خود ابزار انلاین نویدک به صورت لحظه­ای جواب معادله درجه اول را نمایش میدهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید