تشخیص عدد اول

بعد از وارد کردن عدد مورد نظر خود به صورت خودکار عدد اول بودن آن محاسبه و نمایش داده می شود. اگر عدد اول نباشد مقسوم علیه‌های آن عدد نمایش داده می شود


محاسبه و تشخیص آنلاین عدد اول ریاضی

اعداد اول، جادوی ریاضیات! پیش از معرفی ابزار تشخیص اعداد اول نویدک ابتدا به این موضوع میپردازیم که اساسا به چه عدد هایی اول گفته میشود، تاریخچه و کاربرد آنها چیست و چرا خاص ترین اعداد در ریاضیات هستند. با نویدک همراه باشید.

 

معرفی اعداد اول

به زبان ساده اعداد اول به اعدادی بزرگتر از 1 گفته میشود که قابل تقسیم به هیچ عددی به جز خود آن عدد و 1 نباشند. در ریاضیات به عددی اول گفته میشود که نتوان آن را به صورت حاصل ضرب دو عدد کوچکتر نوشت در صورتی که یکی از آن دو عدد 1 نباشد. لازم به ذکر است به عددی که اول نباشد اصطلاحا عدد ترکیبی میگویند.

به عنوان مثال 7 یک عدد اول است؛ چرا که آن را تنها به صورت 1 × 7 و 7 × 1 میتوان نوشت اما در مقابل عدد 8 یک عدد ترکیبی است زیرا میتوان آن را به چند صورت 2 × 4 و 4 × 2 نوشت که هر دوی این اعداد از 8 کوچکترند.

 

تاریخچه اعداد اول

اعداد اول همیشه برای دانشمندان و ریاضی دانان جالب و جذاب بوده اند، چرا که از هیچ الگوی خاصی پیروی نمیکنند و پس از سالها مطالعه همچنان الگوی مشخصی برای یافتن و مشخص کردند اعداد اول وجود ندارد. تاریخچه اعداد اول به حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. در حقیقت قدیمی‌ترین مطالعاتی صورت گرفته بر روی اعداد اول، در یونان باستان و به دست ریاضی دانان یونانی انجام شده است. در همان زمان اقلیدس دانشمند شهیر یونانی موفق شد قضیه اساسی حساب و همینطور بی‌نهایت بودن اعداد اول را ثابت کند. در خلال سالهای بعد مطالعات روی اعداد اول گسترش یافت و در قرن 11 میلادی دانشمندان مسلمان نیز نتایج بسیار خوبی در این زمینه از جمله قضیه ویلسون را یافتند. همچنین در سالهای بعد فیبوناچی مطالعات دانشمندان مسلمان را به اروپا برد و بر اساس آن اولین کتاب خود را در زمینه­ی مقسوم علیه های کوچکتر تالیف کرد و این کتاب تبدیل به اولین کتاب اروپاییان در مباحث ریاضی شد.

 

نخستین عدد اول

یکی از اصلی ترین نکات در رابطه با اعداد اول این است که بدانید این اعداد با 1 آغاز نمیشوند! بله درست خواندید، اولین عدد اول که تنها عدد اول زوج نیز هست عدد 2 میباشد. عدد 1 در دسته بندی های اعداد بسیار خاص در نظر گرفته میشود و همواره به صورت جداگانه­ای با آن برخورد میشود زیرا دارای خاصیت های عجیبی است که سایر اعداد از آن بی بهره اند

 

ویژگی ها و کاربرد اعداد اول

یکی از ابتدایی ترین اصل های ریاضی تجزیه­ی تمام اعداد به اعداد اول است که به قضیه اساسی حساب معروف است، طبق این اصل هر عدد صحیحی را تنها تا جایی میشود تجزیه کرد که اعداد حاصل شده اول باشند و در حقیقا تمام اعداد در نهایت به اعداد اول تجزیه میشوند. به این پیدا کردن فاکتور های اولیه نیز میگویند.

اعداد اول ویژگی های عجیبی دارند که باعث شده در بین تمامی اعداد در ریاضیات خاصترین گونه باشند. یکی از این ویژگی های عجیب این است که اعداد اول هیچ الگوی قابل کشفی ندارند و به صورت کاملا تصادفی در بین اعداد پراکنده شده اند؛ هرچند اعداد اولی نیز هستند که تنها یک عدد با یکدیگر فاصله دارند مانند 11 و 13 و یا 5 و 7 که به این ها اعداد اول دوقلو گفته میشود.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که به جز عدد 2 که عددی اول و زوج است تمامی اعداد اول دیگر فرد هستند.

همچنین با اینکه تاکنون نزدیک به بیست میلیارد عدد اول کشف شده است دانشمندان به طور دقیق نمیدانند تعداد اعداد تا چه اندازه بزرگ است.

از کاربرد های اعداد اول میشود به کاربرد در فیزیک های کوانتومی و  مکانیک سازه های فضایی اشاره کرد. همچنین به دلیل الگوریتم نداشتن این اعداد و پراکندگی بی­نظیر آنها یکی از بهترین گزینه ها برای رمز نگاری و همینطور انتقال اطلاعات سری هستند و در زمینه های نظامی و امنیتی نیز کاربرد دارند.

تشخیص اعداد اول از روش تجزیه کردن یک عدد به فاکتور های اول آن انجام میشود. روش کار آن به این صورت است که پس از بررسی کردن آخرین رقم سمت راست عدد برای مطمئن شدن از بابت فرد بودنش، عدد مورد نظر را بر اعداد اول شناخته شده­ی کوچکتر از خود عدد به ترتیب تقسیم میکنیم. اگر در آخر عدد مورد نظر به هیچ یک از اعداد به غیر از خودش و 1 قابل تقسیم نبود و اصطلاحا تجزیه ناپذیر بود، در می­یابیم که آن عدد اول است.

 

چرا ابزار آنلاین تشخیص اعداد اول نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که در قسمت های بالای این مقاله به توضیح و تعریف اعداد اول پرداختیم، حتما متوجه شده­اید که شناسایی اعداد اول خصوصا زمانی که اعداد بزرگ هستند کاری تقریبا غیر ممکن است. چرا که شما باید عدد مورد نظر را به تمامی اعداد کوچکتر از خودش تقسیم کنید تا متوجه اول بودن یا نبودن آن شوید. این کار بسیار وقت گیر بوده و عملا برای اعداد بسیار بزرگ انجام شدنی نیست؛ اما با کمک ابزار آنلاین تشخیص اعداد اول نویدک شما میتوانید به راحتی عدد مورد نظر خود را فارغ از بزرگی آن در کادر مشخص شده وارد کرده و به صورت لحظه­ای از اول بودن یا نبودن آن آگاه شوید و در وقت و محاسبات خود صرفه جویی قابل توجهی کنید.

همچنین با کمک این ابزار شما میتوانید پیش از شروع تجزیه عدد مورد نظر خود ابتدا از بابت اول بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنید و سپس در صورت ترکیبی بودن عدد اقدام به تجزیه کنید.

 

روش کار با ابزار آنلاین تشخیص اعداد اول نویدک

طرز استفاده از ابزار آنلاین تشخیص اعداد اول نویدک بسیار ساده ا­ست، عدد مورد نظر خود را در کادر داخل صفحه وارد میکنید ابزار انلاین تشخیص اعداد اول نویدک به صورت لحظه­ی اول بودن یا نبودن عدد را نشان میدهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید