محاسبه ساخت آکواریوم

ابتدا واحد مورد نظر را انتخاب کرده ، سپس مقادیر درخواستی را در فیلدهای مربوطه وارد کنید تا محاسبات انجام و نمایش داده شود


انتخاب واحد
طول
عرض
ارتفاع
لیتر: 0
کیلوگرم آب شیرین: 0
کیلوگرم آب شور: 0
گالون Imp: 0
گالون US: 0
پوند آب شیرین: 0
پوند آب شور: 0
انتخاب واحد
نوع بستر
طول آکواریوم
عرض آکواریوم
عمق بستر
هنوز وارد نشده است.

محاسبه آنلاین ساخت آکواریوم

یکی از لذت بخش ترین وسایل تزیینی خانه، میتواند بخش کوچکی از اقیانوس باشد. بخش کوچکی که ما به اسم آکواریوم میشناسیم. آکواریوم محیطی مصنوعی برای نگهداری آبزیان و ماهی­ها است. اکوسیستم آبی ظرفی است شیشه‌ای که در آن گیاهان و جانوران آبزی مانند ماهی ها و نرم­تنان نگهداری می‌شوند. آکواریوم ها با زیبایی خود نمای فوق العاده­ای به منزل شما میبخشند و ارامش بی نظیری را برای شما به ارمغان می­اورند، به همین دلیل از دیرباز علاقه مندان به آبزیان و موجودات دریایی اکوسیستم های آبی را به خانه­های خود اوردند. اما برای اینکه بتوان آکواریومی زیبا، سالم و البته محکم داشت، ابتدا باید اطلاعات مورد نیاز درباره­ی ساخت، نگهداری انواع اکواریوم را بدست آورد.

 

ما در « ابزار گونه های اب شیرین و شور » توضیح دادیم که اکوسیستم آبی مطابق با سلیقه­ی افراد میتواند از نوع آب شیرین و یا آب شور باشد. در ادامه به تفاوت های این دو نوع اکواریوم در زمینه­های مختلف از جمله نوع آبزیان، هزینه­ی ساخت و نگهداری، تفاوت فیزیولوژی ماهی ها و ... پرداختیم و در رابطه با سازگاری ماهی ها با یکدیگر و همچنین نکات مهم هنگام ورود ماهی جدید به اکواریوم صحبت کردیم. در پایان برای شما از تفاوت های مختلف ظاهری، قیمت و... در ماهی­های آب شیرین و آب شور گفتیم.

همانطور که در مقاله­ی مذکور مشاهده کردید، هزینه ساخت و نگهداری اکواریوم آب شور تقریبا دو برابر اکواریوم آب شیرین است، اما بعضی از هزینه­ها ارتباطی با نوع اکوسیستم ندارد. در این ابزار قصد داریم به محاسبات مورد نیاز برای ساخت یک اکواریوم استاندارد بپردازیم. با نویدک همراه باشید.

قطعاً میدانید که اکواریوم یک فضای زنده­ی سنگین است و از این جهت توجه به ابعاد استاندارد، ضخامت شیشه، حجم و وزن آب، وزن شن و ماسه­ی بستر و ... بسیار حائذ اهمیت است؛ چرا که در صورت بروز مشکلاتی مثل شکستگی شیشه یا فروریختن سقف طبقه­ی پایین ( در اثر بی توجهی به استاندارد های وزنی ساختمان ) علاوه بر خسارت مادی، ممکن است خسارات جانی جبران ناپذیری به وجود بیاید.

 

برای جلوگیری از بروز خطرات و مشکلات باید از ابتدا آکواریوم را بر مبنای محاسبات استاندارد ساخت. ابزار محاسبه آنلاین ساخت اکواریوم نویدک شما را در این امر یاری میکند.

اولین قدم برای داشتن یه اکواریوم مستحکم و سالم توجه به این نکته است که ابعاد مورد نظر شما برای اکواریوم چقدر است؟ به طور کلی اکواریوم های استاندارد بر حسب ابعاد به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم میشوند.

  • اکواریوم کوچک دارای طول 35 تا 45 سانتی متر، عرض 20 تا 30 سانتی متر و ارتفاع 30 تا 35 سانتی متر است.
  • اکواریوم متوسط دارای طول 80 تا 90 سانتی متر، عرض 35 تا 45 سانتی متر و ارتفاع 50 تا 55 سانتی متر است.
  • اکواریوم بزرگ دارای طول 100 تا 150 سانتی متر، عرض 40 تا 60 سانتی متر و ارتفاع 60 تا 70 سانتی متر است.

 

چرا ابعاد اکواریوم مهم است؟ علاوه بر ظاهر و زیبایی های خاص هرکدام از اندازه های ذکر شده، مسئله مهم محاسبه حجم و وزن آب و بستر شن یا ماسه­ای کف اکواریوم و فشاری که به شیشه ها می­اورد است. به طور کلی آکواریوم‌ها وزن زیادی دارند و باید شرایط مناسبی را برای نگهداری از آن‌ها در فضای خانه مهیا کنید. برای درک بهتر این موضوع می‌توانیم بگوییم که به طور کلی آکواریوم‌هایی که حجم آب آن‌ها بیشتر از ۶۰ لیتر است، معمولاً دارای وزنی بیشتر از 80 کیلوگرم هستند. در نتیجه علاوه بر اینکه باید در انتخاب پایه آکواریوم خودت دقت کنید تا بتواند برای مدتی طولانی این وزن را بر روی خود نگه دارد ، باید نسبت به این نکته توجه داشت که به طور میانگین خانه های مسکونی تحمل 350 تا 450 کیلوگرم بار متمزکر بر هر متر مربع را دارند که البته این مسئله در ساختمان های مختلف تا حدودی متفاوت است. مسئله وزن آکواریوم در مورد آکواریوم‌های رومیزی نیز اهمیت دارد، زیرا میز یا هر سطح دیگری که میخواهد آکواریوم را بر روی خود نگه دارد باید محکم و مستحکم باشد.

 

مورد بعدی که باید به آن توجه ویژه کرد ضخامت شیشه­ی اکواریوم است. اگر صخامت شیشه متناسب با اندازه اکواریوم نباشد تحت فشار دائمی آب به سرعت میشکند و خسارات بسیار زیادی را به بار می­آورد.

  • برای ساخت اکواریوم معمولا از شيشه هايی با ضخامت ٤ و ٦ و١٠ ميليمتري استفاده میکنند ، که طبیعتاً اين شيشه ها بايد صاف و بدون هرگونه موج یا برامدگی و فرو رفتگی باشند . در ساخت آکواريوم ازشيشه هاي ٢ ميليمتري استفاده نمي شود چرا کهتحمل فشار آب را ندارد و به سرعت مي شکند .
  •  براي ساخت آکواريوم هاي ٤٠ تا ٦٠ ليتري معمولاً از شيشه هاي ٤ ميلیمتري استفاده ميکنند.
  • براي ساخت آکواريوم هاي ٦٠ تا ٨٠ ليتري معمولاً از شيشه هاي ٦ ميليمتري استفاده مي کنند.
  • و براي ساخت آکواريوم هاي بالاتر از ٨٠ ليتر معمولاً از شيشه هاي ١٠ ميليمتري استفاده مي کنند .

 

همانطور که متوجه شدید برای انتخاب ضخامت شیشه به حجم آب احتیاج دارید و برای بدست اوردن وزن و حجم آب و وزن بستر اکواریوم باید با توجه به ابعاد مورد نظر از معادلات ریاضی استفاده کنید.

ما در نویدک ، ابزار محاسبه­ی انلاین ساخت اکواریوم را برای شما قرار دادیم تا بدون نیاز به محاسبات ریاضی و تنها با وارد کردن ابعاد مورد نظر خود به حجم و وزن آب و همین طور وزن بستر با توجه به ابعاد و نوع بستر انتخابی خود، دست یابید.

لازم به ذکر است که نگهداری از آکواریوم‌هایی با ابعاد کوچک‌ نسبت به مدل‌های بزرگ‌ بسیار سخت‌تر است، زیرا کوچک ‌ترین تغییراتی در شرایط آب مانند تغییر دما و پ هاش آب موجود در این نوع آکواریوم‌ها می‌تواند سلامت آبزیان داخل آن را به خطر بیاندازد. بنابراین بهتر است اگر برای اولین بار دست به خرید یا ساخت آکواریوم و نگهداری از آن می‌زنید، به سراغ آکواریوم های کوچکتر از 40 لیتر نروید.

 

نحوه کار با ابزار آنلاین محاسبه ساخت آکواریوم نویدک

این ابزار آنلاین از دو قسمت تشکیل شده است که هر دو دقیق و کاربردی هستند و کار با آنها بسیار راحت است.

قسمت اول مربوط به محاسبه حجم و وزن آب اکواریوم است و شما ابعاد مورد نظر خود را وارد کرده، واحد آن را انتخاب میکنید و با فشردن گزینه­ی « محاسبه » در همان لحظه وزن و حجم آب در واحد های لیتر، کیلوگرم، گالون و پوند برای آب شور و آب شیرین به طور جداگانه برای شما به نمایش در می­آید.

قسمت دوم ابزار مربوط به محاسبه وزن بستر اکواریوم است. برای کار با این ابزار پس از انتخاب واحد و نوع بستر، ابعاد اکواریوم را وارد کرده و گزینه­ی « محاسبه » را فشار دهید تا در همان لحظه وزن بستر مورد نظر شما به نمایش در می­آید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید