محاسبه مصرف سوخت خودرو

سوخت مصرف شده ، مسافت طی شده و قیمت هر لیتر سوخت را وارد کنید تا نتایج محاسبه و نشان داده شود  • مصرف ترکیبی
  • هزینه سوخت (هر 100 کیلومتر)
  • هزینه کل سوخت

محاسبه آنلاین مصرف بنزین خودرو

امروزه به دلایل زیست محیطی و افزایش قیمت سوخت خودرو ها دانستن مصرف سوخت خودرو و جلوگیری از افزایش ان یکی از راه های کمک به سلامت طبیعت و صرفه جویی در هزینه های خودرو میباشد. افزایش مصرف سوخت خودرو می تواند نشان دهنده بی کیفیتی سوخت مصرفی یا وجود ایراد در خودرو باشد. در این مقاله می خواهیم نحوه محاسبه مصرف سوخت را توضیح دهیم.

 

عوامل موثر بر مصرف سوخت خودرو

به طبع مصرف سوخت هر خودرویی با خودرو  دیگر متفاوت است اما عوامل زیادی بر آن تاثیر میگذارد برای نمونه می توان به رانندگی هیجانی با دور موتور بالا، عمر خودرو، سلامت سنسور ها، شیب جاده و... اشاره کرد. ممکن است فرسودگی و وجود ایراد فنی در خودرو بر مصرف سوخت تاثیر بگذارد و باعث افزایش آن شود. همه این موارد ممکن است که باعث شوند مصرف سوخت خودروی شما دو یا سه برابر هم بشود، پس لازم است تا با نحوه محاسبه مصرف سوخت خودرو آشنا شوید که در ادامه به ان میپردازیم.

 

مصرف سوخت ترکیبی به چه معنا است

در دفترچه راهنمای خودرو ها مصرف سوخت ترکیبی خودرو را ذکر میکنند، یعنی میانگین سوختی که خودرو هم در شرایط شهری و ترافیک و هم در جاده های برون شهری مصرف میکند. اگر شما در جاده های برون شهری تردد کنید به دلیل ترمز گیری کمتر، عدم شتاب گیری از حالت ایستا، دور موتور پایین تر و... سوخت مصرفی خودرو شما بسیار کمتر از مواقعی است که در معابر شهری تردد دارید.

 

نحوه محاسبه مصرف سوخت خودرو

در برخی از خودرو ها این کار به صورت اتوماتیک و بدون احتیاج به انجام هیچ کاری توسط خود خودرو محاسبه میگردد اما برای خودرو های فاقد این امکان باید بگوییم محاسبه مصرف سوخت خودرو اصلا کار سخت و پیچیده ای نیست و شما می توانید به راحتی وبدون نیاز به هیچ ابزاری مصرف سوخت خودرویتان را اندازه گیری کنید، بدین منظور لازم است باک خودرو کامل پر کنید سپس کیلومتر شمار خودرو را صفر کنید یا کیلومتر فعلی خودرو را یادداشت نمایید. حالا باید تاخالی شدن باک خودرو صبر کنید.

پس از اتمام سوخت موجود در باک خودرو شما لازم است سوختی که خودرو مصرف کرده است(سوختی که در باک قرار داشته است)را در عدد صد ضرب نموده و حاصل آن را بر مسافت طی شده تقسیم کنید، عدد نهایی که پس از این تقسیم به دست می آید میانگین سوخت مصرف شده خودرو شما در 100 کیلومتر است.

برای نمونه کیلومتر خودرو در هنگام سوخت گیری عدد 10000 را نشان می دهد و ظرفیت باک خودرو 70 لیتر است، سوخت خودرو بعد از پیمودن 1500 کیلومتر به پایان می رسد، شما باید عدد 70 را در صد ضرب کرده و آن را بر 1500 تقسیم کنید، عدد نهایی سوختی است که خودرو شما درهر صد کیلومتر مصرف میکند.

 

توصیه ما به شما این است که عدد حاصله را در جایی بنویسید و هر ماه این کار را تکرار کنید تا از سلامت خودروی خود اطمینان پیدا کنید و یا در صورت وجود ایراد هر چه سریع تر اقدام به رفع آن نمایید. البته این امکان نیز وجود دارد که با تغییر آب و هوا یا تعویض مسیر تغییری در مصرف خودرو ایجاد شود و با کاهش یا افزایش همراه باشد که در این صورت امری عادی می باشد.

 

از کجا بفهمیم مصرف سوخت خودرویمان طبیعی است؟

برای اطلاع از مصرف سوخت طبیعی خودرو شما پس از محاسبه مصرف سوخت خودرو نیاز دارید تا از مصرف طبیعی که شرکت سازنده خودرو منتشر نموده است مطلع گردید و مصرف سوخت خودروی خود را با آن مقایسه نمایید. بدین منظور لازم است به دفترچه اطلاعات خودرو یا به وب سایت شرکت سازنده خودرو مراجعه نمایید. مثلا مصرف سوخت ترکیبی خودرو سمند برابر 7.5 لیتر در صد کیلومتر است، با این توصیف اگر خودرو سمندی مصرف 10 لیتر در صد کیلومتر داشته باشد غیر عادی می باشد.

 

هر خودرویی با توجه به وزن، طراحی، موتور استفاده شده و شیوه استفاده مصرف مخصوص به خود را دارد به عنوان نمونه سوختی که خودرو دنا مصرف میکند با سمند به دلیل تفاوت در طراحی و وزن متفاوت است.

اگر مصرف سوخت خودروی شما بالا بود قبل از اقدام به انجام هر کاری از تنظیم بودن باد لاستیک ها، مرغوبیت سوخت مورد استفاده، تمیز بودن فیلتر سوخت و مرغوبیت روغن موتور اطمینان حاصل نمایید. روشن ماندن خودرو و رانندگی با دور موتور بالا میتوانند باعث افزایش سوخت مصرف شده توسط خودرو شوند.

تاکسی ها به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در ترافیک، ترمز گیری های متعدد، روشن ماندن طولانی خودرو و شتاب گیری های متعدد دارای مصرفی بالاتر از سایر خودرو ها می باشند که البته انجام این محاسبه نیز به آنها نیز کمک میکند تا درصورت مشاهده افزایش مصرف سوخت دلیل آن را پیدا نموده و اقدام به رفع مشکل کنند.

 

سخن پایانی

اندازه گیری سوخت مصرف شده خودرو علاوه بر صرفه جویی در هزینه های شما باعث حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست میگردد. در این مقاله نحوه محاسبه مصرف سوخت خودرو را توضیح دادیم که با استفاده از این آموزش می توانید سوخت مصرف شده خودروی خود را در هر صد کیلومتر پیمایش اندازه گیری نمایید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید