محاسبه حجم آب بدن

با وارد کردن سن ، قد، وزن و جنسیت می توانید وزن تقریبی آب موجود در بدن خود بر اساس فرمول دکتر واتسون مشخص کنید


  • کل آب موجود در بدن
  • درصد وزن بدن
  • کل آب موجود در بدن
  • درصد وزن بدن

محاسبه آنلاین حجم آب بدن

 آب عنصری حیاتی و مهم برای بقا و عملکرد صحیح  بدن همه‌ی موجودات زنده است. در صحت این گفته همین بس که دانشمندان با محاسبه حجم آب بدن تخمین‌ زده‌اند ۷۰ درصد وزن بدن ما را آب تشکیل می‌دهد.  علاوه بر اینکه حجم زیادی از بدن ما را آب فراگرفته، اگر در اجزا و اندام‌های داخلی بدنمان نیز دقیق شویم، خواهیم دید که بخش عظیمی از آن‌ها هم از آب تشکیل شده اند. به طور مثال ۹۵ درصد پلاسمای خون و حتی ۷۳ درصد از مغز ما  شامل این مایع حیاتی، یعنی آب، می‌شود. همه‌ی ما می‌دانیم که وجود این حجم از آب برای عملکرد صحیح و همچنین سلامت بدن ضروری است.

 

آب در بدن وظایف عمده‌ای دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها  اشاره می‌کنیم:

  • آب موجود در بافت‌های بدن، اطراف مغز و اطراف مفاصل جلوی آسیب‌های ناشی از ضربات شدید را می‌گیرد.
  • آب یک حلال قوی است و مواد شیمیایی مورد نیاز بدن را در خود حل می‌کند و به سراسر بدن انتقال می‌دهد.
  • آب مواد سمی را به صورت ادرار از بدن خارج می‌کند و از این طریق موجب سم‌زدایی در بدن می‌شود.
  • وجود آب کافی در سلول‌های پوست مانع چین و چروک شده و در طراوت و شادابی پوست نقش به سزایی دارد.
  • آب به متعادل ساختن دمای بدن کمک می‌کند.

 

اهمیت محاسبه حجم آب بدن

تمام کارکردهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد حاکی از اهمیت به خصوص آب و نقش موثر آن در سلامت بدن است. پس برای برخورداری از سلامت کامل بدن‌ لازم است همواره حواس‌مان به میزان آبی که باید مقدار مشخصی از  حجم بدن  را تشکیل دهد و همچنین به میزان آب دریافتی روزانه‌مان باشد. برای محاسبه‌ حجم آب بدن روش‌های و فرمول های مختلفی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها فرمول هیوم و فرمول واتسون هستند. پیچیدگی کار با این فرمول‌ها و از طرفی ضرورت آگاهی داشتن از وضع سلامت و میزان آب موجود در بدن در دنیای کم‌تحرک امروز موجب شکل‌گیری ابزارهای آنلاین محاسبه‌گر سلامتی شده است. این ابزارها اطلاعات مخاطب، همچون، قد، سن، وزن و جنسیت را گرفته و ظرف چند ثانیه حجم آب بدن را محاسبه و به مخاطب اعلام می‌کند.

 

چگونه می‌توان با فرمول دکتر واتسون حجم آب بدن را محاسبه کرد؟

 ایزی‌تولز که یک ابزار محاسبه‌گر آنلاین می‌باشد برای محاسبه حجم آب بدن از فرمول دکتر واتسون استفاده می‌‌کند. جزئیات این فرمول که اعداد و ارقام آن بسته به جنسیت فرد متفاوت است به شرح زیر است:

در مردان:

حجم آب بدن = (وزن × ۰.۳۳۶۲) + (قد × ۰.۱۰۷۴) + (سن × ۰.۰۹۵۱۶ –  ۲.۴۴۷)

 

در زنان:

حجم آب بدن = (وزن ×0.2466) + (قد ×0.1069) + (سن × 0.8649 –  2.097)

 

در این مقاله دیدیم که آب چه نقش به سزایی در سلامت ما دارد و دنیای دیجیتال چگونه به کمک ما شتافته است تا با آگاهی از سلامت‌مان به بهبود وضع آن بپردازیم. درست است که دنیای مدرن و آنلاین از تحرک انسان کاسته است اما از طرفی راه را برای آگاهی از سلامت و قدم مثبت برداشتن در مسیر تغییر آن  هموار کرده است.

 

محاسبه آنلاین با استفاده از سایت نویدک

در این محاسبات، وزن بر حسب کیلوگرم، قد بر حسب سانتی متر و حجم آب به دست آمده بر حسب لیتر می‌باشد. اما قرار نیست هر بار برای محاسبه حجم آب بدن خود، این ارقام اعشاری و طولانی را در قد و وزن و سن خود ضرب و جمع کنید. ایزی‌تولز کار را برای شما راحت کرده است، تنها کافی است اطلاعاتی از قبیل قد، وزن، سن و جنسیت خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید و به سادگی حجم آب بدن‌تان را به دست‌ آورید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید