محاسبه مساحت سطح بدن (BSA)

قد و وزن خود را وارد کنید تا مساحت سطح بدن شما براساس فرمول های مختلف محاسبه و نمایش داده شود


  • براساس فرمول Du Bois:
  • براساس فرمول Mosteller:
  • براساس فرمول Haycock:
  • براساس فرمول Gehan and George:
  • براساس فرمول Fujimoto:
  • براساس فرمول Takahira:
  • براساس فرمول Shuter and Aslani:
  • براساس فرمول Boyd:
  • براساس فرمول Schlich (مرد):
  • براساس فرمول Schlich (زن):

محاسبه آنلاین مساحت سطح بدن ( BSA )

براى شروع رژيم هاى غذايى ، و بررسى سلامت بدن خود لازم است تا ميزان هاى مختلفى را در بدن خود بررسى كنيد. براى رسيدن به وزن ايده آل ، بهترين روش اين است كه محاسبات دقيقى در مورد بدن خود انجام دهيد و طبق اصول جلو برويد. يكى از شاخص هاى مهم براى كنترل وضعيت سلامتى بدن ، شاخص سطح بدن ( Body Surface Area ) يا BSA است. با بدست آوردن اين شاخص مى توانيد راحت تر و اصولى تر به شروع رژيم هاى غذايى  بپردازيد و حتى برخى پزشكان از اين شاخص براى بررسى وضعيت بدن شما براى تجويز دارو استفاده مى كنند. اما این شاخص چیست و چگونه محاسبه میشود؟ برای پاسخ این سوال و آموزش روش کار با ابزار آنلاین محاسبه مساحت بدن نویدک با ما همراه باشید.

 

سطح بدن ( Body Surface Area ) چيست ؟

در حقيقت BSA مساحت سطح یا پوست تمام بدن است كه مى توان آن را با روشی خاص حساب كرد. مساحت سطح بدن مقدار و ميزان مشخصى دارد و بدست آوردن شاخص آن به شما كمك مى كند تا بتوانيد راحت تر مقادير متابوليسمى بدن خود را محاسبه كنيد. اين مقدار معمولا براى محاسبه ميزان دوز مصرف دارو ها يا ميزان تزريق مايعات به بدن استفاده مى شود.

 

كاربرد هاى مساحت سطح بدن يا BSA 

بسيارى از داروها ، دوز مصرف مشخصى دارند و بايد حتما در دوز هاى كنترل شده مصرف شوند. برخى از داروها مانند دارو هاى شيمى درمانى طبق مساحت سطح بدن يك فرد اندازه گيرى و تعيين دوز مى شوند.

عملكرد كليه ، يك نرخ مشخص دارد كه براى كنترل وضعيت عملكرد كليه ها لازم است تا آن را حساب كنيم ؛ به اين نرخ مشخص GFR گفته مى شود كه با توجه به ميزان مساحت سطح بدن يا BSA بدن شما محاسبه مى شود.

 

محاسبه سطح بدن

براى محاسبه سطح بدن يا ( Body Surface Area ) از فرمول ها و روش هاى مختلفى استفاده مى شود. يكى از معروف ترين فرمول هاى اندازه گيرى مساحت سطح بدن فرمول موستلر است که تیم سلامت نویدک نیز برای ساخت این ابزار از این فرمول به همراه دیگر فرمول های معروف استفاده کرده است.

اما محاسبه سطح بدن با اين فرمول هاى پيچيده كار سختى است و احتمال بروز خطاهاى انسانى در صورت محاسبه دستى در آن وجود دارد. به همين منظور شما مى توانيد به راحتى ، و با استفاده از ابزار آنلاين محاسبه سطح بدن ايزى تولز اين كار را به سادگى و به سرعت انجام دهيد.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه مساحت سطح بدن ایزی تولز بهترین گزینه برای استفاده است؟

محاسبه مساحت بدن یا BSA  مزایای زیادی دارد که در بالا ذکر شد، در این قسمت به این بحث میپردازیم که چرا ابزار آنلاین محاسبه مساحت بدن نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟ در پاسخ باید بگوییم که علاوه بر اینکه این ابزار نویدک مانند سایر ابزار های ما با دقت و کیفیت بالایی ساخته شده است و با پیشرفته ترین حالت های کد نویسی نوشته شده است؛ در طراحی آن نیز از تمامی متد ها و فرمول های معتبر دنیا در زمینه محاسبه مساحت بدن استفاده شده است که در نوع خود بی نظیر است به طوری که شما با ابزار آنلاین محاسبه مساحت بدن فقط با وارد کردن قد و وزن خود همزمان مساحت بدن خود را بر اساس 9 فرمول برجسته جهان پزشکی مشاهده میکنید.

 

روش کار با ابزار آنلاین محاسبه مساحت سطح بدن ایزی تولز

کار با ابزار آنلاین محاسبه مساحت سطح بدن نویدک ساده است و برای استفاده از آن تنها به قد و وزن خود احتیاج دارید. در قسمت اول قد خود را به سانتی متر وارد کرده و سپس در قسمت بعدی وزن خود را بر حسب کیلوگرم بنویسید.

پس از وارد کردن قد و وزن خواهید دید که ابزار آنلاین محاسبه مساحت بدن نویدک مساحت بدن شما را بر اساس نه فرمول معتبر محاسبه مساحت بدن، بدست آورده است و به صورت لحظه­ای به شما نمایش میدهد. فرمول های علمی و پیچیده ای که بر اساس آنها مساحت بدن محاسبه میشوند به شرح زیر هستند: فرمول دو بوا، فرمول موستلر، فرمول هیکاک، فرمول گهان و جورج، فرمول فوجیموتو، فرمول تاکاهیرا، فرمول شاتر، فرمول بوید و فرمول اشلیچ.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید