محاسبه عطف کتاب

ابتدا تعداد صفحات کتاب مورد نظر را وارد و سپس جنس و وزن هر برگه را وارد کنید


پاسخ به میلی متر:

محاسبه آنلاین عطف کتاب در طراحی جلد

هر کتاب از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، بدنه کتاب، جلد رو، جلد پشت و عطف. محاسبه­ی عطف کتاب یکی از مهمترین کارهایی است که طراحان جلد باید انجام دهند، اما عطف کتاب به چه معناست و چرا محاسبه­ی آن بسیار مهم است؟ برای پاسخ این سوال و اطلاعات تکمیلی درباره­ی عطف کتاب با نویدک همراه باشید.

 

عطف کتاب چیست

به قسمت میانی کتاب که جلد پشت و جلو را به هم متصل میکند عطف میگویند. عطف اولین قسمتی از کتاب است که در کتاب خانه ها دیده میشود، همچنین در قسمت عطف کتاب نام مولف و عنوان کتاب درج نوشته میشود و عموما لوگوی انتشارات نیز در پایین عطف خود نمایی میکند. از آنجایی که در هنگام فروش اولین قسمتی از کتاب است که دیده میشود طراح باید طرحی جذاب را برای آن در نظر بگیرد. اما اهمیت عطف تنها در نقش مهمی که در فروش کتاب دارد خلاصه نمیشود، اصلی ترین اهمیت طراحی اصولی عطف موضوعی است که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت. با نویدک همراه باشید.

 

 محاسبه عطف کتاب چه اهمیتی دارد

همانطور که گفته شد یکی از اهمیت های طراحی دقیق عطف زیبایی کتاب است که قطعا باعث فروش بیشتر آن میشود؛ اما محاسبه اصولی ابعاد عطف کتاب برای انتشارات ها، طراحان و اشخاص فعال در زمینه چاپ تکثیر کتاب از آن حیث اهمیت دارد که پس از چاپ جلد و تا زدن، کتاب منتشر شده به راحتی در آن جا شود. اگر طراح تنها اندکی در محاسبه ابعاد عطف اشتباه کرده باشد یا جلد های چاپ شده بر روی کتاب قرار نمیگیرند و یا برای آن بزرگ هستند که در هر دو صورت انتشارات متحمل ضرر و زیان زیادی میشود. بنابراین یکی از مهمترین مواردی که در حین مراحل تولید، چاپ و نشر یک کتاب باید به آن توجه شود محاسبه اصولی و درست اندازه عطف کتاب است.

طراحی عطف کتاب بر خلاف تصور عموم کار راحتی نیست و علاوه بر تعداد صفحات کتاب به عوامل دیگری نیز مرتبط میشود که در ادامه با نویدک به بررسی آنها میپردازیم.

 

برای محاسبه عطف باید به چه نکاتی توجه کرد

اندازه عطف یا همان ضخامت کتاب، به عوامل مختلفی از جمله تعداد صفحات کتاب مورد نظر، جنس کاغذ مورد استفاده و همینطور گرماژ یا وزن کاغذ بستگی دارد.

طراح جلد هر کتاب علاوه بر طراحی زیبای جلد و عطف کتاب، وظیفه­ی محاسبه ابعاد عطف کتاب را نیز بر اساس موارد گفته شد دارد و باید بداند چگونه با اطلاعات گفته شده اندازه­ی عطف را بدست آورد.

کاغذ های زیادی در بازار وجود دارند اما تنها دو نوع از آنها در صنعت چاپ به وفور استفاده میشود؛ کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه که هر کدام به وزن های مختلف برای استفاده های گوناگون استفاده میشوند.

 

  • کاغذ تحریر

کاغذ تحریر همان کاغذ سفید معروف است که در بیش از 90 درصد کتاب ها استفاده میشود. این کاغذ یکی از بهترین گزینه ها برای انواع کتاب است. کاغذ تحریر بر خلاف کاغذ کاهی رنگی سفید دارد و به راحتی پاره نمیشود. این کاغذ در گرماژ ها یا وزن های 70، 80، 100 و 120 گرم در بازار موجود است که بسته به وزن، ضخامت و کیفیت آنها نیز متفاوت است. عموما برای کتاب های معمولی از کاغذ های 100 گرمی استفاده میشود، چرا که یک تعادل خوبی بین کیفیت، ضخامت و وزن ایجاد کرده است.

 

  • کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه نوعی از کاغذ است لایه­ های آن براق است و شبیه به کاغذ فتوگلاسه یا کاغذ عکاسی به شمار میرود. کیفیت کاغذ گلاسه به مراتب از کاغذ تحریر بالاتر است و قیمت آن نیز به طبع بیشتر میباشد. کاغذ گلاسه بهترین گزینه برای چاپ های رنگی و خصوصا کتاب های دارای عکس است، چرا که علاوه بر اینکه رنگ ها در چاپ این نوع کاغذ بسیار زیباتر نمایان میشوند، جنس کاغذ و براق بودن آن نیز زیبایی عکس ها را افزایش میدهد. کاغذ گلاسه به میزان زیادی ضد آب است، یعنی با چند قطره آب بر خلاف کاغذ های معمولی اتفاقی برای آن نمی­افتد و جنس آن نیز بسیار مقاوم تر است و دیر تر پاره میشود. از کاغذ گلاسه در وزن ها و گرماژ های 90، 135، 150، 170، 200، 250و 300 گرمی در صنعت چاپ استفاده میشود. کاغذ گلاسه با وزن بالای 200 گرم قابلیت چاپ برجسته را نیز دارد، به این صورت که حروف در هر سمت صفحه برجسته هستند و وقتی بر روی آن دست میکشید احساس خوب و لذت بخشی خواهید داشت. از ایرادات کاغذ گلاسه میتوان به وزن بالا، ضخامت زیاد و همینطور قیمت گران آن اشاره کرد. در صنعت چاپ، اگر قرار باشد کتابی با کاغذ گلاسه چاپ شود عموما با کاغذ 135 گرمی چاپ می­شود. 

 

عطف کتاب چگونه محاسبه میشود؟

همانطور که گفته شد محاسبه عطف کتاب فعالیتی به شدت مهم و حساس است که اگر درست و اصولی انجام نشود انتشارات متحمل ضرر زیادی میشود که البته جبران این ضرر و زیان بر عهده طراح است. از آنجایی که عموما کتاب ها در تیراژ 300 عدد و بالاتر چاپ میشوند، جبران ضرر و زیان در اکثر مواقع از دستمزد طراح بیشتر است. لذا لازم است طراح در زمان محاسبه­ی اندازه عطف کتاب تمام حواس خود را به کار گیرد.

عطف کتاب توسط فرمول زیر محاسبه میشود:

SP=[ n ×( p / 100 )] / 20 ]

که در این فرمول SP  عطف کتاب ، n  تعداد صفحات کتاب و P  وزن هر ورق کاغذ میباشد. با محاسبه­ی این فرمول عطف کتاب بر حسب میلی متر محاسبه میشود.

از آنجایی که ریسک پذیرش ضرر و زیان ناشی از حتی یک دهم میلی متر اشتباه در طراحی عطف کتاب بسیار بالا است، پیشنهاد میکنیم به جای محاسبه­ی دستی که امکان خطا در اثر عوامل شخصی و محیطی در آن زیاد است از ابزار آنلاین محاسبه­ی عطف کتاب نویدک استفاده کنید.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه عطف کتاب نویدک بهترین گزینه برای استفاده است

در قسمت های پیشین مقاله با مفهوم عطف کتاب و اهمیت آن در صنعت چاپ و نشر کشور آشنا شدید. در اینجا به این مبحث میپردازیم که چرا ابزار آنلاین محاسبه عطف کتاب نویدک بهترین گزینه برای حساب کردن ضخامت و اندازه عطف کتاب میباشد.

از اصلی ترین مزیت های ابزار تهیه شده توسط نویدک این است که شما علاوه بر اینکه میتوانید نوع کاغذ مورد نظر خود را انتخاب کنید

 

روش کار با ابزار آنلاین محاسبه عطف کتاب نویدک

برای کار با ابزار آنلاین محاسبه عطف کتاب نویدک به سادگی در اولین قسمت تعداد صفحات کتاب مورد نظر را وارد کنید. سپس در قسمت دوم میتوانید از بین دو نوع کاغذ مرسوم در صنعت چاپ کشور یعنی کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه یکی را انتخاب کرده و در قسمت بعدی بر حسب نوع کاغذی که انتخاب کرده­اید وزن هر ورق به گرم را نیز میتوانید از منو انتخاب کنید. بعد از اتمام مراحل ابزار آنلاین محاسبه عطف کتاب نویدک به صورت لحظه­ای ضخامت عطف کتاب را به میلی متر برای شما به نمایش در می­آورد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید