محاسبه شاخص توده بدنی

قد و وزن خود را در وارد کنید تا BMI با توجه به اطلاعآت وارده شده محاسبه و نمایش داده شود.


شاخص توده بدنی:

محدوده وزن سالم برای قد شما:

محاسبه آنلاین BMI شاخص توده بدنی

محاسبه آنلاین BMI شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی یا  BMI ( به انگلیسی مخفف : body mass index ) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است.  

شاخص توده بدنی یک ابزار اندازه گیری است که میزان تناسب قد و وزن شما نسبت به هم دیگر را محاسبه میکند و به شما کمک میکند تا بدانید در چه حد کمبود یا اضافه وزن دارید.

 

محاسبه شاخص توده بدنی

محاسبه شاخص توده بدنی از تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد (متر) به توان ۲ به دستت می آید. توجه داشته باشید که شاخص به دست آمده تنها نشان دهنده سطح چربی بدن و سلامت فردی شخص بوده و این شاخص قادر به تشخیص چاقی فرد نیست. البته این روش قطعی نیست و معایبی نیز دارد. مثلا به استخوان بندی و میزان عضله های فرد در این روش اهمیتی داده نمی شود، در حالی که همانطور که می دانیم ممکن است یک کیلوگرم عضله و یک کیلوگرم چربی وزن یکسانی داشته باشند، اما حجم عضله کمتر از چربی است

.

نکته: شاخصی که توسط محاسبه با فرمول BMI به دست می آید برای بدن 4 گروه از افراد کاربردی ندارد که در زیر به این 4 گروه می پردازیم:

  • افرادی که کمتر از 18 سال سن دارند

شاخصی که توسط محاسبه با فرمول BMI به دست می آید تنها در افراد بالغ(بالای 18 سال) کاربرد دارد.

زیرا در افراد بالغ نسبت وزن به قد(به توان دو)همیشه ثابت است و تغییری نمیکند اما در بدن افرادی که سن کمتر از 18 سال دارند مقدار چربی با افزایش سن تغییر میکند.

مقدار چربی بدن دختر ها و پسرها یکسان نیست.

وزن نرمال بر اساس سن و جنسیت کودک متغیر است.

 

  • افراد ورزشکار

به دلیل اینکه در بدن افراد ورزشکار بنا بر ورزشی که انجام می دهند توده ماهیچه ای بیشتر و توده چربی کمتر است شاخص توده بدنی در این افراد بالا نشان داده می شود در صورتی که خطر بیماری این افراد را تحدید نمی کند.

 

  • افراد بالای 65 سال

در بدن این افراد میزان چربی طبیعی نسبت به افراد جوان بیشتر و میزان توده ماهیچه ای کمتر است بنا بر این مقدار شاخص توده بدنی متفاوت است.

 

  • زنان باردار و شیرده

زنان باردار و شیرده هم نمی توانند از این شاخص استفاده کنند و طبیعی است که زنان باردار نسبت به BMI قبل از بارداری افزایش وزن حاملگی داشته باشند.

 

شما باید برای رسیدن به وزن ایده آل خود BMI بدن خود را کنترل کنید.چاقی و یا کمبود وزن هر کدام مشکلات به خصوص خودشان را دارند و ممکن است در سنین بالا شمارا آزار دهند.به طور مثال دیابت نوع دو فشار خون بالا چربی خون و پیری زودرس مغز تنها نمونه هایی از مضرات چاقی و اضافه وزن هستند.بنابراین شما باید سعی کنید با کنترل میزان شاخص توده بدنی خود وزن ایده آل بدنتان را حفظ کنید.شما می توانید برای به دست آوردن BMI بدن خود از ابزار محاسبه شاخص توده بدنی نویدک استفاده کنید.

 

محاسبه شاخص توده بدنی با استفده از ابزار محاسبه نویدک

برای استفاده از ابزار کافی است تا در کادر اول(کادر اول از بالا) قد خود را بر حسب سانتی متر بنویسید. توجه داشته باشید که عدد نوشته شده توسط شما باید حتما در محدوده ای از 20 تا 280 سانتی متر باشد.

حالا می توانید وزن خود را در کادر پایین بر حسب کیلوگرم وارد کنید.

پس از وارد کردن این دو مقدار دکمه "محاسبه کن" را کلیک کنید تا مقدار شاخص توده بدنی شما به دست آید.

بعد از کلیک کردن ، ابزار عدد میزان شاخص توده بدنی(BMI) شما را به همراه وزن سالم و مناسب قدتان به نمایش می گزارد و با توجه به نسبت قد و وزنتان به شما نشان می دهد که آیا وزن شما ایده آل است یا کمبود و یا اضافه وزن دارید.

پس از به دست آوردن عدد میزان شاخص توده بدنی خود وقت آن است که این عدد را با محدوده های BMI که داخل جدول پایین کادر که ما در سایت نویدک برای شما فراهم کرده ایم مقایسه کنید.

همانطور که مشاهده می کنید در جدول بازه های مختلف شاخص توده بدنی وجود دارد که شما میتوانید با مراجعه به این جدول در مورد شاخص توده بدنی خود اطلاعات کسب کنید.

برای مثال اگر میزان شاخص توده بدنی شما  23.1 باشد در محدوده وزن ایده آل قرار می گیرید.

اگر مقدار شاخص توده بدنی از محدوده طبیعی (22 تا 25) بالاتر برود می تواند باعث بروز مشکلات و افزایش خطر بیماری هایی مثل بیماری های قلبی و عروقی فشار خون دیابت و یا بروز انواع سرطان شود.البته توجه داشته باشید که شاخص توده بدنی پایین هم خطراتی همچون افسردگی سوئ تغذیه مشکلات قلبی و یا پوکی استخوان را به همراه دارد.پس سعی کنید شاخص توده بدنی خود را ایده آل نگه دارید.

 

مناسب ترین میزان شاخص توده بدنی در سنین مختلف

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در این حوزه افراد در سنین مختلف دارای مناسب ترین میزان شاخص توده بدنی هستند و بهتر است که شما هم با توجه به سن خود به این مقادیر توجه داشته باشید.

مناسب ترین میزان شاخص توده بدنی در سنین مختلف به شرح زیر است:

سن  شاخص 
19 تا 24 سال 22
25 تا  34 سال 23
35 تا 44 سال 24
45 تا 54 سال 25
55 تا 64 سال 26
65 سال به بالا 27

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید