محاسبه زمان بارداری و تاریخ زایمان

تاریخ اولین روز بعد از آخرین قاعدگی خود را انتخاب کنید سپس بر روی محاسبه کلیک کنید تا تاریخ روز زایمان محاسبه و نتیجه نمایش داده شود.


تاریخ تقریبی بارداری:

تاریخ تقریبی زایمان:

دوران بارداری سپری شده:

مدت زمان باقیمانده از دوران بارداری:

محاسبه زمان بارداری و تاریخ زایمان

یکی از نکات مهم و قابل توجه برای مادرانی که در دوران بارداری به سر می برند ؛ محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان است؛ برای محاسبه آنلاین سن بارداری روش های مختلفی وجود دارد ؛ که مهم ترین آنها محاسبه تاریخ زایمان و سن بارداری از آخرین روز قاعدگی مادر است.

 

البته توجه داشته باشید که محاسبه تاریخ زایمان به صورت دقیق قابل محاسبه نیست و این روش ها ، سن بارداری حدودی را برای شما نمایش می دهند؛ البته توجه داشته باشید که اگر از تاریخ دقیق لقاح با خبر هستید ، می توانید با اضافه کردن 38 هفته و دو روز که معادل 268 روز است ؛ تاریخ تولد تقریبی نوزاد خود را به دست آورید.

 

 • سن بارداری از آخرین روز قاعدگی مادر محاسبه می شود و نه از تاریخ احتمالی لقاح.
 • در این محاسبات منظور از طول قاعدگی در واقع دوره زمانی می باشد که هر چند وقت یکبار شما پریود می شوید.

 

 

انواع روش های محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان :

 • محاسبه سن بارداری از روش LMP

 محاسبه سن فرزند به روش  LMP (Last Menstrual Period) به معنای محاسبه زمان بارداری با استفاده از روز اول آخرین دوره قاعدگی است. به دلیل مشخص نبودن روز دقیق بارداری، از این روش برای محاسبه سن جنین و البته زمان بارداری استفاده می‌شود.

 

در محاسبه تاریخ زایمان یا سن بارداری با روش LMP ، شما باید 280 روز را به اولین روز آخرین دوره قاعدگی اضافه کنید تا زمان تقریبی زایمان را به دست آورید. اگرچه زمان به دست آمده نمی تواند محاسبه سن جنین و محاسبه تاریخ زایمان را با دقت بالا اعلام کند ، اما برای فهمیدن اندازه جنین شاخص مناسبی می باشد.

 

 • محاسبه سن بارداری از روش سونوگرافی

در روش محاسبه سن بارداری به کمک سونوگرافی ، پزشک به کمک دستگاه سونوگرافی و امواج صوتی داخل شکم را بررسی کرده و  به کمک ساک بارداری سن یا هفته بارداری را محاسبه می کند.

اگر سونوگرافی برای تعیین سن بارداری و تاریخ زایمان بعد از هفته 6 ام بارداری انجام شود ، طول سر تا انتهای جنین به 6 هفته اضافه خواهد شد.

به طور مثال اگر طول جنین 7 میلیمتر باشد ، می شود 6 هفته و 7 روز که معادل 7 هفته است.

اما اگر سونوگرافی قبل از هفته 6 ام بارداری انجام شود محاسبه تاریخ زایمان و سن جنین با استفاده از اندازه جنین و  مقدار تکامل ساک بارداری صورت می گیرد.

 

 • محاسبه سن بارداری با آزمایش بتا

آزمایش بتا آزمایش میزان هورمون HCG در بدن است.

هورمون HCG در هفته های 15 تا 20 بارداری که غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین در آن صورت می گیرد ؛ در بدن تمام زنان باردار دیده می شود.

میزان این هورمون در سه هفته اول بارداری بین 5 تا 50 میکروگرم بر دسی‌لیتر است و در هفته چهارم بارداری مقدار آن به 10 تا 450 میکروگرم بر دسی لیتر افزایش پیدا می کند. در هفته پنجم به 20 تا 7400 ، و در هفته دوازدهم به اوج خود یعنی 29000 میکروگرم بر دسی لیتر می‌رسد. بازه وسیع این هورمون  در خون به ما اجازه نمی دهد که سن بارداری و تاریخ زایمان را دقیق محاسبه کنیم و معمولا پزشکان ، همراه با انجام این آزمایش ، آزمایش سونوگرافی را هم انجام می دهند.

 البته هرچند آزمایش بتا دقت لازم برای محاسبه دقیق تاریخ زایمان و تعیین سن جنین را ندارد اما برای تشخیص بارداری چند قلو بسیار مفید است ؛ زیرا وقتی میزان این هورمون در خون بسیار بالا باشد نوید بخش این است که بیشتر از یک جنین در بدن فرد در حال رشد و زندگی است.

 

ابزار آنلاین محاسبه تاریخ زایمان و سن بارداری نویدک 

ابزار آنلاین محاسبه تاریخ زایمان نویدک ، با کارایی بسیار راحت و ساده به شما کمک می کند تا به آسانی به محاسبه تقریبی تاریخ زایمان خود بپردازید.

برای استفاده از این ابزار ، کافی است شما تاریخ اولین روز از آخرین دوره قاعدگی خود را به همراه طول قاعدگی در کادر های مخصوص به روز ، ماه ، سال و طول قاعدگی وارد نمایید.

پس از وارد کردن این مقادیر ، کافی است روی " محاسبه کن " کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به سن بارداری شما برایتان نمایش داده شود.

ابزار محاسبه سن بارداری نویدک در کوتاه ترین زمان ممکن ، نسبت به تاریخ وارد شده از سوی شما ؛ تاریخ تقریبی بارداری ، تاریخ تقریبی زایمان ، دوران بارداری سپری شده و مدت زمان باقی مانده از دوران بارداریتان را برای شما محاسبه کرده و نمایش می دهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

 • م ز
  1402/06/20 19:06
  خوبه
  پاسخ دادن
 • سراب
  1402/03/19 23:09
  سپاس مطالب عالی
  پاسخ دادن