محاسبه درصد

شما باید درصد و عدد مورد نظر خود را وارد کنید تا نتیجه محاسبه و نمایش داده شود


% عدد =

محاسبه درصد آنلاین

با کمک ابزار انلاین محاسبه درصد نویدک میتوانید به راحتی درصد هر مبلغی که بخواهید را به سرعت بدست بیاورید. اما چرا محاسبه­ی درصد مهم است؟ امروزه تقریبا تمام فروشگاه ها تخفیفات خود را بر اساس درصد بیان میکنند، تمامی بانک ها سود و قسط وام بانکی را بر اساس درصد بیان میکنند و همچنین مالیات بر ارزش افزوده و حتی حق سرویس رستوران ها نیز بر حسب درصد درج میشود. در نتیجه در حال حاضر یکی از پرکاربرد ترین تبدیل ها محاسبه­ی درصد مقدار مشخصی پول است.

حتما شما نیز در حین محاسبه­ی درصد تخفیف یا درصد دیگری با درصد های غیر رند برخورد داشته­اید، جایی که محاسبه­ی درصد دیگر به سادگی امکان پذیر نیست و باید با استفاده از روش های دستی یا ماشین حساب انجام شود. اما قبل از ادامه­ی بحث باید این سوال را مطرح کنیم که معنی و مفهوم درصد چیست و از چه زمانی وارد فرهنگ خرید و فروش مردم شد؟ برای پاسخ به این سوال و دیگر سوالات با نویدک همراه باشید.

 

درصد چیست

در مفاهیم ریاضی ، یک درصد برابر با یک صدم از هر چیزی است که آن را با نماد ٪ نشان میدهیم. به عنوان نمونه  25% ( بیست و پنج درصد ) برابر 0,25 و یا ¼ است. این واحد در ریاضی واحدی بی بعد است یعنی قابل ضرب در هر عددی هست، نیازمند منبعی نیست و کاربرد اصلی آن در ارائه­ی امار های میزان سود و زیان و یا مقدار تغییرات واحد است.

تاریخچه­ی کلمه­ی درصد به لاتین برمیگرد و به معنی در هر صد قسمت است شکل کسری آن برابر با کسری است که مخرجش 100 باشد.

نخستین کسانی که از درصد استفاده میکردند رومیان باستان بودند. انها قرن ها پیش از بوجود امدن سیستم اعداد اعشاری ، محاسبات خود را به صورت درصدی انجام میدادند. به طور مثال میزان مالیات یک قسمت از صد قسمت درامد هر فرد بود.

همزمان با زیاد شدن کاربرد پول در قرن 14 استفاده از درصد در محاسبات ریاضی نیز افزایش یافت که در آن زمان هم عموما برای نشان دادن میزان سود و زیان، مقدار بهره و ... استفاده می شد.

 

چگونگی محاسبه درصد

برای محاسبه درصد هر عددی باید به شیوه نسبت تناسب اقدام کنیم. به این صورت که درصد را به صورت کسری با مخرج صد بنویسیم و سپس علامت مساوی را میگذاریم و در مقابل کسری مینویسیم با صورت مجهول و مخرج عددی که میخواهیم از آن درصد بگیریم. در این مرحله صورت کسر اول ( صورت درصد ) را در مخرج کسر دوم ( عدد مورد نظر که میخوایم نسبت به آن درصد بگیریم ) ضرب کرده و حاصل را بر 100 تقسیم میکنیم. نتیجه­ی حاصل شده درصد خواسته شده از عدد مورد نظر است.

 

موارد استفاده از درصد

همانطور که ذکر کردیم امروزه درصد بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل میدهد و کاربرد های آن در تمام نقاط دنیا قابل مشاهده است. در ادامه با نویدک به برخی از پرکاربرد ترین موارد استفاده از درصد میپردازیم. با ما همراه باشید.

با استفاده از درصد میتوانیم به راحتی کسر ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، به این صورت که هر کسر را تبدیل به درصد میکنیم و میبینیم که کدام بزرگتر است.

همچنین درصد به ما کمک میکند که عملکردها و پیشرفت های افراد را نسبت به یکدیگر بسنجیم و با هم مقایسه کنیم.

یکی از پرکاربرد ترین موارد استفاده از درصد در مباحث مالیاتی و درامدی است. هر فرد بسته به درامد خود مقدار مشخصی پول بابت مالیات و بیمه پرداخت میکند که این میزان با اینکه برای هر فرد متفاوت است اما درصد آن یکی است. در حقیقت با کمک درصد میتوان اطمینان حاصل کرد که هر فرد نسبت به درامد خود مقدار یکسانی مالیات و حق بیمه پرداخت میکند.

بهترین کاربرد درصد در تخفیفات فروشگاهی است. وقتی که برای خرید جنسی مراجعه میکنید حتما با دیدن تابلو های درصد تخفیف ذوق زده میشوید. تخفیفات بر اساس درصد بیان میشوند که شما بتوانید قیمت هر کالا را با توجه به قیمت آن و درصد تخفیف محاسبه کنید، در این حالت لازم نیست که فروشگاه تمام لیبل های قیمت خود را تغییر دهد بلکه تنها با بنر و پوستر هایی اطلاع رسانی میکند که نسبت به قیمت رو اجناس چه مقداری تخفیف میدهد و از قیمت جنس کاسته میشود.

از درصد در اسناد و کتب مختلف در زمینه های متنوعی همچون بهداشت، جغرافیا، تاریخ، احتمالات و آمار و عموما هر جایی که نیاز به مقایسه کردن موارد مختلف باشد استفاده می شود.

درصدها در دوران انتخابات نقشی کلیدی ایفا میکنند؛ همچنین در رای آوردن طرح ها و لایحه های داخل مجلس و همینطور نظر سنجی ها تمامی نتایج بر اساس درصد بیان میشوند و عملا درصد ها تعیین کننده هستند.

در مجموع میتوان گفت درصد بهترین راه برای نمایش و ارائه امار و اطلاعات به صورت گسترده و به عموم مردم است چرا که تمامی افراد جامعه با هر سطح از سواد قادر به درک آن هستند.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه درصد نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که روش محاسبه­ی درصد در قسمت های بالا گفته شد، در بسیاری از مواقع روش دستی، عملیات ها و محاسبات مورد نیاز برای تعیین درصد یک عدد در خاطر افراد نمی­ماند، همچنین ممکن است در محاسبه با ماشین حساب دچار خطای انسانی شوند و در زدن گزینه ها و اعشار ها به مشکل بخورند. به همین جهت ما در نویدک ابزار انلاینی را فراهم آورده ایم که در سریع ترین زمان ممکن و تنها با وارد کردن عدد مورد نظر و درصد دلخواه به صورت لحظه ای درصد را محاسبه کرده و به افراد نمایش دهد. با استفاده از ابزار انلاین محاسبه درصد نویدک دیگر نگران اشتباهات محاسباتی و فردی در هنگام درصد گیری نباشید و با خیالی آسوده و راحت به سایر حساب های خود رسیدگی کنید.

 

روش کار با ابزار محاسبه انلاین درصد نویدک

روش کار با ابزار انلاین محاسبه نویدک بسیار ساده است. به این صورت که شما ابتدا درصد مورد نظر خود را در اولین قسمت مشخص شده از بالا وارد میکنید و سپس عددی که میخواهید از آن درصد بگیرید را در قسمت دوم قرار میدهید. پس از قرار دادن اعداد در جای صحیح خود ابزار آنلاین نویدک به صورت لحظه­ای درصد مورد نظر شما را روی عدد اعمال کرده و در باکس پایین صفحه به شما نمایش میدهد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید