مدیتیشن آنلاین

روی دکمه ی مربوط به پخش آهنگ کلیک کنید و طبق توضیحات ؛ آموزش های مربوط به کلاس مدیتیشن آنلاین را طی کنیدآهنگ مورد نظر را انتخاب کنید
 1. آهنگ اول
 2. آهنگ دوم
 3. آهنگ سوم
 4. آهنگ چهارم
 5. آهنگ پنجم

کلاس مدیتیشن آنلاین

امروزه با توجه به افزایش مشغله‌های مختلف زندگی شخصی و کاری، در طول روز ممکن است تنش‌ها و حالات استرس در فرد به وجود آید . یک راهکار ساده و کم هزینه برای از بین بردن حالت اضطراب و استرس مدیتیشن است. در این مقاله به سوال مدیتیشن چیست؟ پاسخ خواهیم داد و در ادامه به فواید آن می‌پردازیم. مدیتیشن یک پدیده نوظهور نیست بلکه قدمتی هزاران ساله دارد. در واقع مدیتیشن تکنیک کنترل و مسلط شدن بر ذهن است. با این تکنیک فرد توجه و ذهن خود را  بر درونش متمرکز می‌کند. امروزه برای کاهش اضطراب و ایجاد احساس آرامش ذهنی و روانی از تکنیک مدیتیشن استفاده زیادی می‌شود در حدی که این تکنیک به عنوان یک روش درمانی نیز در نظر گرفته می‌شود.

 

مدیتیشن چه فواید و مزایایی دارد؟

حال که توضیح دادیم که مدیتیشن چیست در ادامه به فواید آن اشاره می‌کنیم.

 • مدیتیشن تاثیر بسزایی در کاهش اضطراب و استرس دارد. در واقع این تکنیک با کاهش هورمون کورتیزول به عنوان هورمون استرس، باعث کم کردن حس اضطراب و استرس در شخص می‌شود.
 • منجر به کاهش پرخاشگری و تحریک پذیری می‌گردد. تمرینات مربوط به این تکنیک از طریق کاهش فعالیت و عملکرد سیستم سمپاتیک مغز، از عصبانیت و پرخاشگری در فرد جلوگیری می‌نماید.
 • مدیتیشن باعث افزایش کیفیت خواب و آرامش بیشتر می‌شود. افرادی که عموما دچار بی خوابی هستند می‌توانند با انجام تکنیک‌های مدیتیشن، خواب راحتی را تجربه کنند.
 • مدیتیشن به افزایش خود آگاهی در فرد کمک بسیاری می‌کند و باعث می‌گردد که فرد نسبت به شخصیت خود شناخت و آگاهی بیشتری پیدا کند و در نتیجه سعی بر تقویت نکات مثبت شخصیت خود و از بین بردن یا کاهش نکات منفی شخصیتش داشته باشد.
 • باعث افزایش توجه و تمرکز در فرد می‌شود. در واقع به افزایش قدرت تمرکز کمک شایانی می‌کند.
 • مدیتیشن از شدت و میزان درد می‌کاهد. به اشخاصی که درگیر دردهای مزمن مداوم هستند توصیه می‌شود که تمرینات مربوط به مدیتیشن را انجام داده و در نتیجه شاهد کاهش درد خود باشند.
 • مراقبه یا همان مدیتیشن منجر به افزایش هوش هیجانی می‌گردد. منظور از هوش هیجانی، توانایی و قدرت کنترل و شناسایی هیجان است. افرادی که به طور بلند مدت تمرینات مدیتیشن را انجام می‌دهند، فعالیت قسمت پیش پیشانی مغزشان که مرکز مدیریت و کنترل هیجان است، بیشتر می‌باشد.
 • مدیتیشن به افراد کمک می‌کند تا با گذشت زمان و بالا رفتن سن، از کاهش حافظه جلوگیری کنند.
 • یکی دیگر از مزایا و فواید مدیتیشن این است که منجر به کاهش فشار خون می‌شود در نتیجه از بروز سکته قلبی جلوگیری می‌نماید.
 • یکی از مزایای مهم مدیتیشن این است که همه افراد با هر امکانات و بودجه‌ای می‌توانند این تکنیک را انجام دهند و از فواید بیشمار آن بهره مند شوند.
 • از آنجایی که مدیتیشن منجر به افزایش توجه و تمرکز و همینطور آرامش می‌شود، لذا قدرت پردازش اطلاعات را در مغز افزایش می‌دهد و در پی آن تصمیم گیری برای فرد راحت‌تر و سریعتر خواهد بود.
 • با توجه به اینکه استرس بالا منجر به ایجاد برخی عارضه‌های پوستی مانند پسوریازیس می‌شود، لذا مدیتیشن با کاهش استرس از ایجاد این نوع عارضه‌ها جلوگیری می‌کند.

 

مدیتیشن چند نوع دارد؟

مدیتیشن دارای انواع مختلفی از جمله مدیتیشن ذهن آگاهی، متعالی، مانترا، ویپاسانا، متا، چاکرا و یوگا می‌باشد. در یک تقسیم بندی کلی مدیتیشن دارای دو نوع مدیتیشن از طریق تمرکز و مدیتیشن از طریق تفکر است. در نوع مدیتیشن تمرکزی تمام توجه و تمرکز فرد بر یک چیز مشخص مانند یک صدا، تصویر، کلمه و... است. با این تمرکز و توجه آرامش درون شخص را فرا می‌گیرد و استرس وی کاهش می‌یابد. در مدیتیشن تفکری، فرد برای آگاهی از تمام توجه خود استفاده می‌کند.

نکته پایانی در رابطه با مدیتیشن این است که در هر موقعیت و شرایطی که هستید امکان انجام تکنیک‌های مدیتیشن برای شما وجود دارد. امیدواریم در این مقاله به پاسخ سوال مدیتیشن چیست رسیده باشید و با پی بردن به فواید آن، حتما مدیتیشن را در برنامه زندگی خود قرار دهید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید