ساخت کد هش

متن دلخواه خود را وارد و در ادامه الگوریتم مورد نظر خود را انتخاب کنید، در نهایت بر روی ساخت هش کلیک کنید تا کد هش مورد نظر شما تولید و نمایش داده شود


تولید آنلاین هش کد MD5 – SHA1 – SHA2 – SHA3

تا به حال نام کد هش یا هش کد به گوشتان خورده است؟ اگر این نام را نشنیدید نگران نباشید، در این مقاله از نویدک پیش از معرفی ابزار آنلاین ساخت هش کد ابتدا به توضیح این مفهوم نسبتا جدید و خاص میپردازیم و از مزایای خارق العاده­ی این نوع کد گذاری در جهان امروز سخن میگوییم. با نویدک همراه باشید.

 

كد هش چيست ؟

كد هش ، كد منحصر به فرد يك داده خاص است كه به كمك الگوريتم هاى مخصوص به دست مى آيد. به بيان ساده تر ، هر فايلى در كامپيوتر ، داراى يك اثر انگشت و رد منحصر به فرد و خاص است كه به اين اثر منحصر به فرد كد هش يا هش كد گفته مى شود.

هش كد ها با شناسايى بيت هاى يك فايل تشكيل مى شوند ، يعنى اگر بيتى از يك فايل تغيير پيدا كند هش كد آن نيز تغيير پيدا مى كند.

هش كد ها با فرايندى خاص و به كمك الگوريتم هاى متفاوت ، داده را به كد تبديل مى كنند كه هركدام از اين استاندارد ها ساختار و قواعد منحصر به فرد خود را دارند.

اگرچه الگوريتم هاى ساخت كد هش بسيار زياد هستند اما برخى از آنها بسيار پر كاربرد و معروف هستند. براى مثال استاندارد هاى MD5 و SHA-1.

كد هش ، به دليل يكتا بودن و منمصر به فرد بودن اين كد به اين شكل نام گذارى شده است. كد هش با شناسايى بيت ها تشكيل مى شود و به همين دليل است كه ممكن نيست هيچگاه دو فايل متفاوت و غير مساوى ، از يك هش كد برخوردار باشند. هش كد ها يكى از معتبر ترين معيار هاى احراز هويت هستند.

 

مزاياى استفاده از هش كد چیست؟

هش كد ها استفاده هاى بسيار زيادى مانند احراز هويت ، اعتبار سنجى و… دارند. يكىاز استفاده هاى هش كد ، اطمينان از سالم دانلود شدن يك فايل است. اگر يك فايل در زمان دانلود ناقص دانلود شده باشد ، آن فايل با فايل اصلى متفاوت است و هش كد آن نيز قطعا با فايل اصلى فرق مى كند. همين موضوع باعث مى شود تا متوجه شويم كه فايل در زمان دانلود ناقص دانلود شده است.

بعضا مى توان از طريق هش كد ، ويروسى بودن يك فايل را شناسايى كرد ، چرا كه هش كد اثر انگشت فايل ها است.

 

استاندارد هاى هش كد

کد هش استاندارد ها یا به عبارتی الگوریتم های بسیار زیادی دارد که هر کدام شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند، اما در نهایت همه­ی آنها یک وظیفه را بر عهده دارند، کد گذاری یکتای متن مورد نظر شما. در این قسمت تنها به معرفی و توضیح دو مورد از معروف ترین استاندارد ها یا الگوریتم های هش کد میپردازیم:

 

  • استاندار MD5

يكى از معروف ترين استاندارد هاى ساخت كد هش ، استاندارد MD5 است. اين استاندارد ، يك الگوريتم خاص است كه ورودى و داده دريافتى را به يك خروجى 16 بايتى تبديل مى كند. اين خروجى منحصر به فرد ورودى است و هيچگاه امكان ندارد كه دو ورودى ، خروجى يك سانى باهم داشته باشند. استاندارد MD5 به صورت يك طرفه كار مى كند و خروجى به دست آمده از طريق الگوريتم MD5 ، قابليت بازگردانى به ورودى يا داده دريافتى را ندارد.

البته برخى از نرم افرا ها هستند كه با داشتن ديتا بيس هاى بسيار بزرگ از مقادير هش شده ، ادعاى ديكريپت خروجى MD5 را داشته باشند.

توجه داشته باشيد كه اگر در زمان توليد كد MD5 از روش هاى چند مرحله اى يا تركيبى استفاده شده باشد ، بسيارى از نرم افزار هاى رمزگشايى MD5 نمى توانند آن را رمز گشايى كنند.

 

  • استاندارد SHA-1

اين استاندارد يكى از استاندارد هاى الگوريتم هش كد است كه توسط سازمان امنيت ملى ايالات متحده طراحى شده است.

كلمه SHA در واقع به معنى ( Secure Hash Algorithm ) يا ( الگوريتم امن هش ) است. الگوريتم SHA-1 در حقيقت يك نسخه بهينه شده از الگوريتم SHA-0 است كه پيش تر ساخته شده بود ، و داراى ايراداتى بود. اين الگوريتم با رفع مشكلات و ايرادات الگوريتم SHA-0 توسط موسسه ملى فناورى نشر داده شد. اين الگوريتم در حال حاضر يكى از پر كاربرد ترين استاندارد هاى توليد هش كد است و در بسيارى از نرم افزار هاى امنيتى در دنيا همچنان قابل استفاده است.

 

چرا ابزار آنلاين ساخت هش كد نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

طبيعتا ساخت كد هش ، توسط نيروى انسانى امكان پذير نيست و براى ساخت يك كد هش نياز به نرم افزار هاى مخصوص هست. برخى از نرم افرار ها براى ساخت هش كد براى متن وجود دارند ، اما ممكن است با پيچيدگى خود شما را سر در گم كنند. راحت ترين روش براى تبديل متن به كد هش ، ابزار آنلاين ساخت كد هش نویدک است. چرا که بر خلاف سایر ابزار های موجود در اینترنت که شامل تعداد محدودی الگوریتم هستند و متن شما را فقط به تعداد کمی هش کد تبدیل میکنند؛ با ابزار آنلاین ساخت هش کد نویدک شما میتوانید متن مورد نظر خود را به تمامی هش کد های ساخته شده تبدیل کنید و بر حسب نیاز خود یکی و یا تمام آنها را استفاده کنید. ضمن اینکه این ابزار احتیاج به نصب ندارد و میتوان از تمامی دستگاه ها به آن متصل شد. ابزار انلاین نویدک از حیث کیفیت، دقت و سرعت در بین تمامی ابزار های اینترنتی بی­نظیر است. 

 

روش کار ابزار آنلاين ساخت هش كد نویدک

طرز کار با ابزار آنلاين ساخت هش كد نویدک بسیار ساده است، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که متن مورد نظر خود را در قسمت مربوطه وارد کنید. در این قسمت شما هیچ محدودیتی در تعداد کاراکتر ندارید و میتوانید متون بلند را نیز در صورت نیاز تبدیل به هش کد کنید. پس از وارد کردن متن مورد نظر از پنجره قسمت پایین نوع الگوریتم مورد نیاز خود را از بین لیست بسیار طولانی الگوریتم های اماده شده توسط نویدک انتخاب کنید. پس از انتخاب الگوریتم روی ساخت هش کلیک کنید و خواهید دید که ابزار آنلاین ساخت هش کد نویدک در کسری از ثانیه متن مورد نظر شما را نه تنها به هش کد انتخابی تبدیل کرده است، بلکه آن را در همان زمان بر حسب تمامی الگوریتم های موجود نیز هش کد کرده است تا در صورت نیاز به چند هش کد از یک متن، وقت و هزینه­ی شما هدر نرود و به راحتی از هش کد های ساخته شده هر تعداد که نیاز دارید را بردارید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

  • علیرضا
    1402/09/26 21:49
    د۲۹/۶۸۱۰۰۱
    پاسخ دادن