بررسی دامنه (WHOIS)

آدرس سایت مورد نظر خود را به صورت دقیق و کامل وارد کنید


جست و جوی دامنه - WHOIS

اگر قصد تاسیس یک سایت یا پایگاه اینترنتی را دارید باید پس از انتخاب نام دلخواه و مناسب  یک دامنه برای سایت خود ثبت کنید.

 

WHOIS چیست؟

یک پروتوکل پرس جو است که اطلاعات اولیه در مورد یک دامنه ثبت شده از جمله اطلاعات تماس مالک دامنه،وضعیت دسترسی به دامنه،زمان پایان رسیدن اعتبار دامنه و... را برای ما فراهم می کند و در اختیار ما قرار می دهد.با این حال شما میتوانید از طریق روش های مختلف اطلاعات WHOIS خود را مخفی کنید.

 

دلایل تشکیل WHOIS و اهمیت آن

سیستم WHOIS  به دلایل مختلفی به وجود آمد که در زیر به چند نمونه از این دلایل می پردازیم:

  • حمایت از اعتماد کاربران به اینترنت به‌عنوان ابزاری کارآمد
  • پیگیری رفتارهای مخرب و یا نادرست
  • کمک به کاربران در جهت شناخت اشخاص مسئولخدمات و یا محتوای اینترنتی
  • تنظیم وضعیت ثبت‌ دامنه‌ها

 

دامنه چیست؟

 

دامنه در واقع یک آدرس منحصر به فرد و یکتا برای سایت یا فروشگاه اینترنتی شما است.برای اینکه دیگران وب سایت شما را پیدا کنند، باید یک آدرس منحصر به‌فرد داشته باشید. به همین دلیل است که ثبت دامنه نکته بسیار مهمی در تاسیس وب سایت ها است.

به طور مثال اگر شما قصد دارید مستقیما وارد یک سایت بشوید کافی است که دامنه آن سایت را به طور کامل درنوار بالای مرورگر خود وارد کنید.

 

دامنه ها به طور کلی دارای دو بخش هستند که به آنها خواهیم پرداخت:

 

1)نام دامنه

اسمی است که برای دامنه خود انتخاب می کنید.برای انتخاب اسم شما هیچ محدودیت خاصی ندارید،البته باید توجه داشته باشید که نام دامنه شما نباید تکراری باشد یعنی نباید کسی قبلا آن نام را انتخاب کرده و ثبت کرده باشد؛و نام دامنه شما باید سر هم نوشته شود.

البته شما میتوانید با استفاده از(-) حروف را در دامنه خود از هم جدا کنید.

 

2)پسوند دامنه

پسوند دامنه در واقع نوع کاربری سایت را مشخص میکند.بهتر است پسوند دامنه مرتبط با کارایی وبسایت شما باشد و پسوند دامنه خود را متناسب با زمینه فعالیت سایت خود انتخاب کنید،زیرا پسوند دامنه در رتبه سایت شما در گوگل تاثیر گذار است.برای مثال اگر پسوند دامنه شما .ir باشد گوگل شما را یک سایت ایرانی شناسایی کرده و سایت شما در جستجو بین سایت های ایرانی و به زبان فارسی رتبه بهتری کسب خواهد کرد.

 

انواع مختلف پسوند دامنه

پسوند های مختلفی برای دامنه سایت ها وجود دارد که هر کدام استفاده جداگانه ای دارند،پس بهتر است پیش از ثبت دامنه و پسوند آن راجب پسوند های دامنه مطالعه کافی داشته باشید.

در زیر،چند نمونه از پسوند های پرکاربرد را به شما معرفی میکنیم:

 

.com رایج ترین و مورد استفاده ترین پسوند دامنه که به معنی company یا commercial است.

.org مخفف کلمه  organization که به معنی سازمان است.معمولا توسط نهاد های غیرانتفاعی و سازمان ها مورد استفاده قرار میگیرد.

.net مخفف کلمه network است وتوسط شبکه ها شرکت های اینترنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

.gov مخفف government که نهاد های دولتی از آن استفاده میکنند.

.biz مخفف کلمه business است که مخصوص کسب و کارها و سایت های تجاری است.

.ir دامنه مخصوص کشور ایران است.البته توجه داشته باشید که همه کشور ها پسوند دامنه مخصوص خودشان را دارند.

 

البته در چند سال اخیر دامنه های جدیدی نیزمعرفی شده اند که دارای هدفمندی خوبی هستند و ماهیت سایت شما را به خوبی نمایش می دهند.برای مثال دامنه های .car (برای وب سایت های مرتبط با ماشین) و یا .art (برای وب سایت های مرتبط با هنر) نمونه هایی از این دامنه ها هستند.

 

مدت اعتبار هر دامنه

به طور کلی همه دامنه ها به صورت سالیانه خریداری می شوند،یعنی شما در زمان خرید دامنه میتوانید آن را یک یا چند ساله خریداری کنید و توجه داشته باشید که پس از تمام شدن اعتبار شما اگر خودتان دامنه سایتتان را تمدید نکنید دیگران میتوانند به راحتی آن را برای خود ثبت کنند.

 

تفاوت هاست با دامنه چیست

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ کاملی بدهیم،ابتدا نیاز است تا با مفهوم و چیستی هاست آَشنا شوید:

 هاست یا همان میزبان وب جایی است که اطلاعات وب سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرد تا کاربران از طریق ارتباط با آن، امکان مشاهده وب سایت را داشته باشند. در واقع اطلاعات شما باید بر روی دستگاهی قرار گیرد که در 24 ساعت شبانه روز به طور مداوم به اینترنت متصل باشد تا کاربران بتوانند در هر لحظه از شبانه‌روز در فضای اینترنت، وب سایت شما را مشاهده کنند.

حالا میتوان تفاوت هاست و دامنه را به خوبی درک کرد:

در واقع دامنه نام و آدرس سایت یا پایگاه اینترنتی شما است که به جای IP یا آدرس عددی مورد استفاده قرار می گیرد و هاست؛فضایی است بر روی یک سرور که براي ذخيره سازي صفحات وب، پايگاه داده و محتوا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ابزار استعلام دامنه آنلاین

اولین قدم برای ثبت یک دامنه این است که شما از آزاد بودن آن دامنه اطمینان داشته باشید.یعنی باید بررسی کنید تا بفهمید که آیا دامنه مورد نظر شما توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر.امروزه به دلیل ازدیاد تعداد وب سایت ها و ازدیاد تعداد دامنه های ثبت شده توسط اشخاص دارای وب سایت پیدا کردن دامنه های آزاد کمی سخت تر شده است.پس ابتدا دامنه مورد نظر خود را بررسی کنید تا بدانید که آیا میتوانید از این دامنه استفاده کنید یا خیر.شما میتوانید با استفاده از ابزار استعلام دامنه نویدک به راحتی از دامنه مورد نظر خود استغلام بگیرید. البته توجه داشته باشید که اگر دامنه وب سایت مورد نظر شما قبلا ثبت شده بود،میتوانید با تغییر دادن پسوند آن و استفاده از پسوند های مختلف،دامنه دلخواه خود را به ثبت برسانید.

 

بررسی آزاد بودن دامنه با ابزار نویدک

برای بررسی آزاد بودن دامنه مورد نظر خود کافی است تا دامنه مورد نظر خود را با پسوند دلخواه در کادر بنویسید و روی جستجو کلیک کنید.ایزار نویدک دامنه وارد شده را بررسی می کند و اطلاعات دامنه وارد شده را از طریق دیتابیس WHOIS به شما نمایش می دهد و متوجه می شوید که آیا دامنه مورد نظر شما ثبت شده است یا خیر.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید