محاسبه تغییر درصد دو عدد یا قیمت

برای محاسبه میزان تغییرات درصد ابتدا دو عدد یا دو قیمت مورد نظر را وارد کنید تا محاسبه به طور خودکار انجام و نتیجه نمایش داده شود.


محاسبه آنلاین تغییر درصد دو عدد یا قیمت

بسیاری از فعالیت ها در حوضه اقتصاد, ریاضیات یا دیگر حوضه ها به نوعی با درصد, درصد تغییر, درصد کاهش یا درصد افزایش یا... سر و کار دارند و درگیر هستند. به طور معمول درصد کاهش یا افزایش یک یا چند چیز می تواند برای ما بسیار حائز اهمیت باشد اما در بعضی از مواقع, برای ما صرفا درصد تغییر دو عدد مورد اهمیت است. در این مواقع ما نمی توانیم از فرمول های درصد کاهش و درصد افزایش استفاده نماییم و استفاده از این فرمول ها به ما نتیجه درستی ارائه نمی دهند.

به همین دلیل در این شرایط به سراغ استفاده از درصد تغییر می رویم. برای بدست آوردن درصد تغییر فرمول ها و روش های زیادی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

 

درصد چیست؟

در علم ریاضی درصد به معنای مقدار یا بخشی از صد است. این واژه در حقیقت ریشه لاتین دارد و به معنای تقسیم بر صد است. برای مثال یک درصد یک قسمت از صد قسمت یک چیز یا در واقع یک صدم آن است. برای درک بهتر به طور مثال 70% به معنی هفتاد بخش از صد بخش چیزی یا هفتاد صدم یک چیز است.

درصد در مباحث و حوضه های بسیار زیادی کاربرد دارد که یکی از پر کاربرد ترین آنها حوضه اقتصاد است. درصد در مباحث و محاسبات اقتصادی بسیاری از جمله میزان تغییرات یا مقدار سوددهی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

کاربرد های درصد تغییر

درصد تغییر در زندگی ما به خصوص در حوضه های اقتصادی کاربرد های فراوان و مهمی دارد. برای مثال اگر قصد انجام معامله ای دارید اما نمی دانید که چند درصد از این معامله سود میکنید یا حتی اگر قبلا معامله ای انجام دادید و می خواهید درصد سود یا ضرر حاصل از این معامله را حساب کنید می توانید به کمک درصد تغییر آن را به راحتی معامله کنید. درصد تغییر حتی به ما کمک می کند تا مقدار مالیات یا تغییرات جمعیت را نیز حساب بکنیم و جدا از بحث های اقتصادی در زندگی روزمره نیز کاربرد هایی دارد. با استفاده از درصد تغییر شما می توانید تغییرات قد یک کودک یا حتی تغییرات وزن خود و یا دیگران را محاسبه کنید.

 

فرمول محاسبه درصد تغییر

برای محاسبه درصد تغییر ابتدا دو مقدار ابتدایی و ثانوی را حساب میکنیم. سپس در مرحله بعد مقدار ثانوی را از مقدار ابتدایی کم کرده و تقسیم بر قدر مطلق مقدار ابتدایی میکنیم. قدر مطلق مقدار ابتدایی به این معنا است که مقدار ابتدایی همیشه باید مثبت باشد. در قدم بعدی برای اینکه درصد تغییرات را بدست آوریم حاصل عبارت را ضرب در 100 میکنیم و درصد تغییرات ما بدست می آید.

 

به بیان ریاضی داریم:

درصد تغییرات =  100  ×  | مقدار ابتدایی |  ÷ (مقدار ابتدایی- مقدار ثانوی)

 

برای درک ساده تر فرمول به مثال زیر توجه کنید:

شخص لباس فروشی در سال قبل ده میلیون تومان درآمد داشت. او در سال جدید دوازده میلیون تومان درآمد پیدا کرده است؛ درصد تغییرات درآمد او نسبت به سال گذشته چقدر است؟

برای محاسبه درصد تغییرات ابتدا مقدار ثانوی یعنی دوازده میلیون تومان را از مقدار ابتدایی یعنی ده میلیون تومان کم کرده و در قدر مطلق مقدار ابتدایی تقسیم میکنیم.

یعنی:

2/0= |10000000 |÷ (120000000-10000000)

و سپس در 100 ضرب میکنیم:

2/0×  100 = 20%

همینطور که مشاهده میکنید درصد تغییرات درآمد لباس فروش نسبت به سال گذشته بیست درصد بوده است.

 

 چرا ابزار آنلاین محاسبه تغییر درصد دو عدد و قیمت و غیره بهترین گزینه برای استفاده است؟

محاسبه درصد تغییرات به دلایلی می تواند سخت و پیچیده باشد و به خصوص در ارقام بزرگ می تواند مشکل ساز باشد. از طرفی ممکن است در صورت محاسبه دستی یا ذهنی اشتباهاتی رخ دهد و حاصل عبارت درست و صحیح بدست نیاید. با کمک ابزار محاسبه آنلاین درصد تغییرات نویدک می توانید به سرعت و بدون اتلاف وقت و به دقت درصد تغییرات مورد نیاز خود را به راحتی محاسبه کنید.

 

نحوه استفاده از ابزار آنلاین محاسبه تغییر درصد دو عدد و قیمت نویدک

برای محاسبه درصد تغییرات کافی است تا در قدم اول مقدار عدد ابتدایی را وارد کرده و سپس در قسمت عدد دوم مقدار عدد ثانوی را بنویسید و سپس "محاسبه" را کلیک کنید. خواهید دید که ابزار محاسبه آنلاین درصد تغییرات نویدک در کمترین زمان ممکن درصد تغییرات و مقدار تغییرات را برای شما محاسبه خواهد کرد. این ابزار همچنین برای شما این امکان را فراهم می کند تا اگر به جای مقدار ابتدایی یا ثانوی درصد تغییرات را داشتید بتوانید مقادیر مجهول را محاسبه کنید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید