محاسبه مهریه به نرخ روز

کافیست بعد از انتخاب سال اخذ مهریه و سال عقد مبلغ مهریه را وارد کنید تا نتیجه نمایش داده شود، همچنین میتوانید از قسمت "براساس قیمت سکه" مهریه را با قمیت روز سکه محاسبه کنید


سال اخذ مهریه

سال عقد

مبلغ مهریه

ارزش مهریه به نرخ روز (ریال):

ارزش مهریه به نرخ روز (تومان):

تعداد سکه بهار آزادی

ارزش مهریه به نرخ روز ریال میباشد.

محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز

تا به حال عقد نامه مادر یا مادر بزرگ خود را دیده­اید؟ اگر دیده باشید احتمالا از دیدن مبلغ مهریه جا خورده­اید؛ چرا که مبالغ مهریه که عموما بر اساس وجه رایج مملکت بود در حال حاضر به اندازه­ای کم است که خنده دار به نظر میرسد. مثلا ممکن است با مهریه­ی صد هزار تومان مواجه شوید! اما لازم است بدانید که امروزه نیز ارزش آن پول به همان میزانی است که در آن زمان بوده است. به زبان ساده تر سالی که قرار باشد مهریه وصول شود، ارزش آن را بر اساس سال عقد و نبست تغییر ارزش پول محاسبه میکنند! اما سوالی که مطرح میشود این است که قوه قضاییه چگونه و بر چه اساسی ارزش مهریه را به نرخ روز محاسبه میکند؟ ایا ما نیز میتوانیم ارزش مهریه های قدیمی را به نرخ روز محاسبه کنیم؟ در پاسخ به سوال دوم باید بگوییم بله. با ابزار محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز نویدک شما میتوانید به راحتی مهریه خود و یا خانواده خود را به نرخ روز محاسبه کنید. برای پاسخ به سوال اول نیز با ما همراه باشید، اما نخست اجازه دهید به مفهوم مهریه بپردازیم.

 

مهریه چیست؟

در دین مبین اسلام مهریه پول یا مالی است که مرد در هنگام عقد یا باید به همسر خود بپردازد و یا موظف به پرداخت آن شود. منابع دینی مهریه را مقدار معینی تعریف نکرده اند، بلکه تاکید آنها بر روی پرداخت و وجود آن بوده است، در برخی منابع مهریه نحله نیز نامیده شده است که به معنای هدیه و پیشکش است. طبق قانون مهریه میتواند هر چیزی باشد به شرط آنکه ارزش مادی داشته باشد و قابل تبدیل به پول باشد و بتوان مالیات آن را داد مانند طلا، نقره، خانه، زمین، سکه، پول نقد و ... از این رو مهریه هایی مانند دست و پا! و امثالهم از درجه­ی اعتبار ساقط­اند. البته در زمان صدر اسلام مهریه عموما از اموالی که زوج داشت انتخاب میشد.

 

قانون مهریه

لازم است بدانید مهریه دین مرد به زن میباشد و به هر مقداری که باشد باید پرداخت شود اما طبق قانون جدید و تغییر نحوه اجرای احکام مالی ، صدور حکم جلب و بازداشت زوج در صورت نپرداختن مهریه تنها برای 110 عدد سکه بهار آزادی قابل انجام می­باشد و برای بیشتر از این مقدار تنها در صورتی که زوج دارای مال باشد میتوان آن را به صورت یک جا وصول کرد، در غیر این صورت دادگاه رای به تقسیط مهریه میدهد. زوجه هر زمان که بخواهد میتواند همراه با مدارک خود به اداره­ی اجرای ثبت و یا دادگاه خانواده مراجعه کند و تقاضای وصول مهریه خود را تقدیم مراجع قانونی کند. پس از تقدیم دادخواست از سمت زوجه پرونده وارد مسیر قانونی شده و اگر زوج مالی برای توقیف نداشته باشد پرونده به دادگاه خانواده ارجاع داده میشود.

 

تفاوت مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

شاید در نگاه اول این دو نوع مهریه با هم تفاوت چندانی نداشته باشند اما در عمل بسیار با یکدیگر متفاوت اند؛ چرا که در مهریه عندالاستطاعه امکان بازداشت زوج و یا ممنوع الخروج کردن او بابت نپرداختن مهریه وجود ندارد و زوجه صرفا با معرفی کردن اموال و اثبات استطاعت مالی زوج میتواند مهریه خود را دریافت کند؛ در حالی که در مهریه عندالمطالبه زوجه هر زمان که بخواهد میتواند نسبت به دریافت مهریه خود و حتی بازداشت و ممنوع الخروج کردن زوج اقدام کند. در حقیقت و به زبان ساده مهریه عندالاستطاعه مهریه­ای است که اگر شوهر پول یا مالی نداشته باشد نمیتوان او را مجبور به پرداخت مهریه کرد و عملا زن امکان گرفتن مهریه را ندارد. مشکلی که در این نوع مهریه پیش می­آید این است که با پیش آمدن مشکلات زوج اموال خودش را به نام دیگران میزند و نزد قاضی عنوان میکند که مالی برای پرداخت ندارد و کار زوجه برای اثبات اینکه معاملات انجام شده صوری بوده است و برای فرار از پرداخت دین صورت گرفته بسیار سخت و دشوار است.

 

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

همانطور که گفتیم مهریه در هر سالی که عقد صورت گرفته باشد نوشته شده اما برای وصول آن با استفاده از فرمول زیر که بر اساس قیمت طلا بدست آمده است محاسبه میشود. نحوه محاسبه مبلغ مهریه به نرخ روز این چنین است:

میزان مهریه درج شده در عقد نامه × (عدد شاخص اقتصادی سال قبل) تقسیم بر (عدد شاخص اقتصادی سال ثبت عقد) = میزان مهریه به نرخ روز

از آن جایی که بدست آوردن عدد شاخص برای سال گذشته نیز کار دشواری است و برای چند دهه قبل بسیار دشوار تر است، محاسبه مهریه با روش دستی کاری زمان بر و بی فایده­ است، چرا که اگر اعداد اندکی هم با واقعیت متفاوت باشند نتیجه با نتیجه اصلی بسیار فرق خواهد کرد. از همین رو بهترین راه استفاده از ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز نویدک است.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که گفته شد در قدیم الایام عموما مهریه ها را بر اساس پول تعیین میکردند. اما با گذر زمان ارزش پول ثابت نبوده و همواره از ارزش آن کاسته شده است، در چنین شرایطی اگر قانونگذار نخواهد مهریه را نسبت به ارزش روز حساب کند، عملا مبلغ به اندازه­ای ناچیز میشود که فرقی با بخشودن بدهی ندارد. به همین دلیل ارزش مهریه را بر اساس قیمت طلا و فلزات ارزشمند در آن زمان تبدیل به مبلغ به روز میکنند. برای این کار لازم است تا شما قیمت هر انس طلا در سال عقد را بدست آورید و با محاسبات ریاضی مبلغ مهریه را تبدیل به همان نسبت طلا کنید. سپس با توجه به قیمت روز هر انس طلا دوباره مبلغ مهریه را بر اساس سال وصول تعیین کنید. همینطور که متوجه هستید انجام این کار سخت و زمان بر است، همچنین دسترسی به نرخ طلا در سالهای بسیار دور کاری سخت است. از همین رو بخش حقوقی نویدک ابزار آنلاینی را طراحی کرده است اطلاعات اماری و اقتصادی مربوطه را دارد و محاسبات ریاضی را نیز به صورت لحظه­ای انجام میدهد. شما با کمک این ابزار آنلاین میتوانید تنها با وارد کردن مبلغ مهریه، سال عقد و سال وصول ارزش روز آن را بدست بیاورید و از این طریق شما را از پیدا کردن قیمت طلا در سالهای دور و همینطور محاسبات طولانی ریاضی بی نیاز میکند.

 

روش کار با ابزار محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز نویدک

طرز کار با ابزار محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز نویدک بسیار ساده است. در اولین قدم نیاز است که شما از بین دو گزینه­ی مهریه بر اساس ارزش پول و مهریه بر اساس قیمت سکه یکی را انتخاب کنید.

چنانچه مهریه بر اساس ارزش پول را انتخاب کنید صفحه­ای برای شما باز میشود که در قسمت اول باید سال اخذ مهریه یعنی سالی که مهریه در آن وصول میشود را وارد کنید. در قسمت بعدی سال عقد و در حقیقت سالی که مهریه در آن به زن تعلق گرقته است را وارد کنید. در پایان مبلغ مهریه را به ریال در کادر مشخص شده وارد کرده و سپس ابزار آنلاین محاسبه مهریه نویدک به صورت لحظه­ای ارزش مهریه را در زمان حاضر به شما نشان میدهد.

اگر میزان مهریه بر حسب سکه باشد لازم است که گزینه­ی محاسبه­ مهریه بر اساس سکه را انتخاب کنید. در این قسمت صفحه­ای برای شما باز میشود که باید در آن تعداد سکه های مهریه را وارد کنید. پس از وارد کردن تعداد سکه های مهریه، ابزار آنلاین نویدک به سرعت ارزش مهریه را بر حسب قیمت سکه در سالی که داخل آن هستیم محاسبه میکند و برای شما به نمایش در می­آورد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید