تبدیل مبنا اعداد

ابتدا عدد مورد نظر خود را وارد کنید سپس گزینه های از مبنا و به مبنا را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید


محاسبه آنلاین تبدیل مبنا اعداد

ابزار آنلاین تبدیل مبنا اعداد نویدک

همه ما انسان ها در همه نقاط دنیا هنگام برقراری ارتباط با دیگر انسان ها از حروف, اعداد, الفبا و... استفاده میکنیم. وقتی که ما بخواهیم با کامپیوتر ارتباط برقرار کنیم و با آن تعامل داشته باشیم باید بتوانیم خواسته خودمان را به زبان قابل فهم کامپیوتر تغییر دهیم. کامپیوتر در حالت عادی, متوجه صبت و خواسته های ما نمی شود چرا که پایه تعامل و تقابل اطلاعات با کامپیوتر اعداد هستند.

 

مبنا چیست؟

مبنا در حقیقت الفبای نوشتن اعداد است که دارای دستگاه های مختلفی است و بیانگر این است که در عدد نویسی ما چه اعدادی به کار رفته است. برای مثال, یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین مبنا های عدد نویسی در جهان امروز عدد نویسی در مبنای ده است که به عدد نویسی دهدهی هم معروف است و از ده رقم "0و1و2و3و4و5و6و7و8و9"  تشکیل شده.

جالب توجه است که بدانید در مبنا های عددی همیشه اعداد به کار رفته در آن مبنا از خود مبنا کم تر هستند؛ برای مثال در مبنای 2 اعداد 0 و 1, و در مبنای 10 اعداد 0 تا 9 وجود دارند.

در مبنا های عددی  بیشتر از 10 برای اینکه تفاوت بین یک عدد و ارقام را در کنار هم متوجه بشویم آنها را با استفاده از حروف انگلیسی نمایش می دهیم.

برای مثال در مبنای 16 اعداد 0 تا 9 و حروف A تا F استفاده می شود:

A= 10

B= 11

C= 12

D=13

E= 14

F=15

 

مبنا های عددی

مبنای دودویی (Binary):

مبنای باینری از اعداد 0 و 1 تشکیل شده است. دلیل نام گذاری این مبنا این است که لغت باینری در زبان انگلیسی به معنای دو تایی است. برای درک بهتر به عدد زیر نگاه کنید:

"1001101"

این عدد یک عدد در مبنای باینری یا دودویی است.

در مدار های کامپیوتری به اعداد 0 و 1 بیت گفته می شود که با قرار دادن هشت بیت در کنار هم یک بایت تشکیل می شود. مدار های کامپیوتری تنها از دو حالت استفاده می کنند و از این مبنا در مدار های کامپیوتری استفاده می شود زیرا با استفاده از این مبنا مدار ها با قیمت و هزینه کمتری تولید می شوند و طراحی آنها نیز آسان تر می شود.

 

مبنای دهدهی (Decimal):

این مبنا یکی از پر کاربرد ترین مبنا های عددی است به طوری که ما انسان ها به طور مداوم در طول روز از آن استفاده میکنیم. این مبنا از اعداد 0 تا 9 تشکیل شده است وو به طور بسیار گسترده ای در دنیای امروز استفاده می شود.

 

مبنای هشت هشتی (Octal):

مبنای عددی هشت هشتی یا اوکتال از اعداد 0 تا 7 تشکیل شده است و کابرد های زیادی در زمان های گذشته داشته است و در زمان حال نیز دارد.

از این مبنای عددی در زبان و فرهنگ بومیان قاره امریکا استفاده می شود. همچنین این مبنا در بعضی از کشور های اروپایی از جمله سوئد در گذشته مورد استفاده بوده است. امروزه نیز گاهی از این مبنای عددی به جای مبنای هگزادسیمال یا شانزده تایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مبنای عددی شانزده تایی (HexaDecimal):

مبنای عددی شانزده تایی یا هگزادسیمال از اعداد 0 تا 9 و حرووف انگلیسی از A تا F به نمایندگی از اعداد 10 تا 15 استفاده می شود. این مبنا یکی از پرکاربرد ترین مبنا های عددی مورد استفاده در برنامه نویسی است و کار برنامه نویسان را بسیار آسان تر می کند. در برنامه نویسی سیستم های پیچیده مانند کامپیوتر ها از اعداد باینری 32 بیتی یا حتی 16 بیتی استفاده زیادی می شود اما استفاده زیاد از این اعداد به صورت باینری بسیار سخت و مشکل خواهد بود. به همین دلیل و به منظور راحت تر کردن و رفع این مشکل از مبنای عددی هگزادسیمال استفاده می کنند. هر چهار بیت در مبنای باینری برابر یک بیت در مبنای هگزادسیمال است.

 

تبدیل مبناها به یکدیگر

یکی از مهم ترین مباحث در حوضه کامپیوتر و مشتقات آن تبدیل مبنا های عددی به یکدیگر است. مبنا های عددی در دروس معماری کامپیوتر بسیار استفاده می شوند و دانشجو های رشته های کامپیوتر و علوم کامپیوتر و.. به شدت با تبدیل مبناها سر و کار دارند. برای مثال شما باید بتوانید یک عدد در مبنای 2 را به یک عدد در مبنای 10 تبدیل کنید یا بالعکس اما این کار به صورت دستی  به دلیل تقسیمات زیاد بسیار سخت و مشکل خواهد بود. اگر به برنامه نویسی مسلط هستید می توانید از برنامه های تبدیل مبنا که در بستر زبان های برنامه نویسی مثل C++ وجود دارند استفاده نمایید. منطق این برنامه ها به این صورت است که شما عددی که می خواهید مبنای آن را تبدیل کنید را به همراه مبنای ابتدایی عدد وارد کرده و و سپس مبنایی که می خواهید به آن تبدیل شود را هم وارد میکنید و برنامه پس از محاسبه, عدد نهایی را در مبنای دلخواه شما به شما نمایش می دهد.

اما اگر به زبان برنامه نویسی تسلط ندارید و می خواهید بدون دردسر و صرف زمان عدد دلخواه خود را به مبنای دیگری تبدیل کنید می توانید از ابزار تبدیل مبنای آنلاین نویدک استفاده نمایید.

 

چرا ابزار آنلاین تبدیل مبنا اعداد نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

همانطور که مشاهد کردید تبدیل مبنا کاری سخت و بسیار پیجیده است و همچنین به دلیل استفاده زیاد در برنامه ها و محاسبات حساس  و کاربردی نیازمند دقت بالا و تسلط کافی به روابط ریاضیاتی است. ابزار تبدیل مبنای نویدک به صورت آنلاین و بدون تلف کردن وقت به شما کمک می کند تا به سرعت و به آسانی و بدون انجام محاسبه های طولانی و سخت تبدیل مبنای  خود را به صورت دقیق انجام دهید و به راحتی از نتایج بدست آمده استفاده کنید.

 

نوه استفاده از ابزار آنلاین تبدیل مبنا اعداد نویدک

این ابزار بسیار ساده طراحی شده است تا شما بتوانید با صرف حداقل زمان و انرژی به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کنید. برای استفاده از این ابزار کافی است تا عدد مورد نظر خود را در کادر عدد وارد کنید. در قدم بعدی باید در کادر "از مبنا" مبنای اولیه عدد خود را وارد کنید که این مبناها می توانند از مبنای 2 تا مبنای 36 متغیر باشند. سپس در کادر "به مبنای" مبنای مورد نظری که میخواهید عددتان به آن تبدیل شود را انتخاب کنید و روی قسمت "تبدیل" کلیک کنید. خواهید دید که ابزار تبدیل مبنای آنلاین نویدک در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده و نتیجه را نمایش خواهد داد.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید