محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل

برای محاسبه مساحت، محیط و قطر مستطیل به صورت آنلاین فقط کافی است اطلاعات فرم زیر را وارد کنید


  • مساحت Area:
  • محیط Perimeter:
  • قطر Diagonal:

محاسبه آنلاین محیط، مساحت و قطر مستطیل

زمین فوتبال! بله درست خواندید! وقتی نام مستطیل به میان می­آید، دور از ذهن نیست اگر بگوییم اولین شکلی که به ذهن هر یک از ما می­رسد زمین فوتبال است؛ زمینی که به مستطیل سبز نیز معروف است. اما تعریف آن چیست؟ با مربع و لوزی چه تفاوتی دارد؟ از چه نظر حائذ اهمیت است؟ با ما در نویدک همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم و در ادامه شما را با مفاهیم ، ویژگی ها، کاربرد ها و همچنین و فرمول ها و روش های محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل نیز آشنا کنیم.

 

در اولین اقدام باید به تعریف مستطیل بپردازیم، مستطیل شکلی چهارگوشه است که اضلاع آن با دو به دو با هم برابرند و زوایای بین آنها نیز با یکدیگر مساوی است. در تعاریف ریاضیات به این شکل یک چهار ضلعی منتظم می­گویند. مستطیل یکی از اشکال هندسی پرکاربرد در کره زمین است، کافی است به محیط اطراف خود نگاه کنید تا مستطیل های بسیار زیادی را مشاهده کنید، مانند تلویزیون، یخچال، فرش، فریزر، گاز، میز، کمد، پنجره، تخت خواب و غیره، در خارج از خانه هم از خیابان تا ساختمان های شهر تماما مستطیل هستند.

 

محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل به همین دلیل بسیار حائذ اهمیت است؛ زیرا برای استفاده از این اشکال مستطیلی در هر جایی احتیاج به محاسبه­ی این مقادیر داریم، به طور مثال برای تهیه یخچال، خرید کابینت، خرید سرویس تخت خواب و کمد ، برای ساخت میز غذاخوری و مسائلی از این قبیل نیز احتیاج به اندازه گیری و محاسبه سطح مورد نظر داریم. در ادامه با ما در نویدک همراه باشید تا به توضیح ویژگی ها و کاربردهای مستطیل بپردازیم. در آخر به شما خواهیم گفت که چرا برای محاسبه آسان و سریع مساحت، محیط و قطر مستطیل بهتر است از ابزار آنلاین نویدک استفاده کنید.

 

 

ویژگی ها و کاربردهای مستطیل

همانطور که در بخش قبلی گفتیم مستطیل چهار ضلع دارد که اندازه آنها دو به دو برابر با یکدیگر است. اضلاع رو به رو در مستطیل با یکدیگر مساوی و موازی اند و همدیگر را قطع نمیکنند. به اضلاع بلندتر در مستطیل طول و به اضلاع کوتاه تر عرض گفته میشود. مستطیل دارای چهار راس با زاویه داخلی 90 درجه است. قطرهای مستطیل نیز با یکدیگر همدیگر را نصف میکنند آن مستطیل را به دو مثلث قائم الزاویه تقسیم میکنند. همچنین مستطیل دارای دو محور تقارن موازی با طول و عرض خود است.

مستطیل جزو آن دسته از اشکال هندسی است که خاصیت پوشانندگی دارند، یعنی میتوان تعدادی از آن ها را در کنار هم چید و یک سطح را پر کرد. همانطور که حدس میزنید همین خاصیت است که باعث شده از مستطیل در ساخت انواع فرش، سرامیک کفپوش، کاشی و همچنین در کارهای هنری بسیاری مانند: کاشی کاری های سنتی، تزیین  معابد و مساجد و غیره استفاده شود.

 

مساحت مستطیل

برای محاسبه‌ی مساحت مستطیل نخست بهتر است که با واژه مساحت آشنا شویم. در قسمت قبلی گفته شد که مستطیل دارای خاصیت پوشانندگی است؛ در تعاریف ریاضیات به اندازه‌ی سطحی که مستطیل میپوشاند مساحت مستطیل میگوییم، به زبان ساده تر مساحت مستطیل همان اندازه‌ی آن است. به طور مثال وقتی میگوییم زمین فوتبال 5500 متر است در حقیقت داریم از مساحت آن صحبت میکنیم. در مورد اهمیت محاسبه‌ی مساحت مستطیل در بخش ابتدایی این نوشته صحبت شد و در این بخش فرمول مربوط به آن گفته می­شود. یکی از اولین روابطی که در دبستان می­آموزیم فرمول محاسبه مساحت مستطیل است. برای بدست آوردن مساحت مستطیل کافی است طول مستطیل را در عرض آن ضرب کنیم:

مساحت مستطیل = ( اندازه طول   اندازه عرض )


محیط مستطیل

تا به حال مسابقات دو و میدانی را دیده­اید؟ تعدادی دونده در زمین مسابقات دو با هم رقابت میکنند، حتما برای شما نیز جالب بوده است که زمین این مسابقات دور زمین فوتبال قرار دارد و حتما به این سوال برخورده­اید که این دوندگان در مجموع چقدر میدوند؟ برای پاسخ به این سوال تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که محیط زمین فوتبال را محاسبه کنیم، اما محیط چیست؟

یکی دیگر از مفاهیم مهم در ارتباط با مستطیل مفهوم محیط است. حاصل جمع اندازه اضلاع یک مستطیل محیط آن می­باشد. در ریاضیات محیط مستطیل مجموع اندازه طول ها و عرض های یک مستطیل است. همانطور که در مثال بالا گفتیم مهم ترین کاربرد بدست آوردن محیط مستطیل محاسبه مسافت طی شده است، برای محاسبه محیط مستطیل از فرمول های زیر استفاده میشود :

 

محیط مستطیل = ( طول  2 ) + ( عرض  2 )

محیط مستطیل = ( طول   عرض )   2

 

 ما در نویدک برای سهولت کار شما همراهان گرامی این امکان را فراهم کرده­ایم که تنها با یک کلیک محیط مستطیل مورد نظر خود را محاسبه کرده و از سایر روش ها بی نیاز باشید. با ما همراه باشید.


قطر مستطیل

قطر مستطیل پاره خطی است که دو راس رو به رو در مستطیل را به همدیگر وصل میکند. یکی از ویژگی های قطر مستطیل این است که مستطیل را به دو مثلث قائم الزاویه تقسیم میکند. قطر مستطیل همیشه از اضلاع مستطیل بزرگتر است. هر مستطیل فقط دو قطر دارد که این دو یکدیگر را نصف میکنند . همچنین قطر مستطیل کوتاه ترین فاصله­ی بین دو راس مستطیل نیز به حساب می­آید.

قطر مستطیل در ریاضیات و رشته های مهندسی نظیر راه سازی دارای اهمیت بالایی است، که باعث شده است محاسبه­ی اندازه آن برای ما مهم و حائذ اهمیت باشد. اندازه قطر مستطیل را میتوان با استفاده از قضیه فیثاغورس به دست آورد. با ما همراه باشید تا به طور کامل نحوه محاسبه قطر مستطیل را برای شما توضیح دهیم.

 

مطابق با قضیه فیثاغورس میدانیم که در هر مثلث قائم الزاویه مجذور وتر برابر است با مجموع مجذور های دو ضلع دیگر. در قسمت های پیشین گفتیم هنگامی که قطر مستطیل را رسم میکنیم، مستطیل را به دو مثلث قائم الزاویه تقسیم میکنیم، در مثلث های قائم الزاویه به ضلع رو به روی زاویه 90 درجه وتر میگویند، در نتیجه قطر مستطیلی که داشتیم در هر مثلث بدست آمده وتر به حساب می­آید، پس برای محاسبه­ی آن باید اندازه دو ضلع مستطیل را به ابتدا به توان دو رسانده و سپس با یکدیگر جمع کنیم، در نهایت جواب به دست آمده را زیر رادیکال ببریم و از آن جذر بگیریم تا اندازه قطر مستطیل محاسبه شود.

 

انجام این عملیات علاوه بر اینکه نیازمند داشتن ماشین حساب است، دقت بالا و مسلط بودن بر قضیه فیثاغورس و محاسبات ریاضی را نیز می­طلبد. همچنین باید با اصطلاحات و مفاهیم مثلث نیز آشنا باشید، ضمن اینکه توانایی و زمان کافی برای به توان رساندن و سپس جذر گرفتن را نیز داشته باشید.

راهکار دیگری که برای محاسبه قطر مستطیل وجود دارد استفاده از ابزار آنلاین نویدک است، در ادامه با ما همراه باشید تا با ذکر دلیل این امر را به شما ثابت کنیم.

 

چرا ابزار آنلاین محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

اگر تا اینجای مقاله با ما همراه بوده­اید حتما متوجه شده­ایدکه برای بدست آوردن محیط، مساحت و قطر مستطیل با روش­های قدیمی نیاز دارید که فرمول های مربوطه را حفظ کنید و با کمک ماشین حساب مقادیر مورد نظر خود را محاسبه نمایید، ضمن اینکه نه تنها باید حضور ذهن داشته باشید، بلکه لازم است دقت کنید که فرمول ها را اشتباه یا به جای یکدیگر استفاده نکنید. همچنین انجام محاسبات کاری زمان بر است که نیازمند وسایل نگارشی نیز میباشد.

 به منظور رفاه حال و راحتی شما عزیزان ما در نویدک ابزار آنلاینی را فراهم کرده­ایم که بدون نیاز به استفاده از فرمول ها و ماشین حساب، تنها با وارد کردن طول و عرض و  کلیک بر روی یک گزینه، به در همان لحظه تمامی مقادیر محیط، مساحت و قطر مستطیل را به شما نمایش میدهد و میتوانید با خیالی راحت و مطمئن از نتایج محاسبه شده استفاده کنید.

 

نحوه استفاده از ابزار آنلاین محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل نویدک

ابزار انلاین محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل نویدک به شکلی ساده طراحی شده است که استفاده از آن برای شما عزیزان راحت باشد. برای استفاده از این ابزار تنها نیاز است که اندازه­ های طول و عرض را داشته باشید و آنها را در محل مشخصص شده قرار دهید. پس از آن بر روی گزینه­ی محاسبه کلیک کنید تا نتایج محاسبات به صورت لحظه­ای به دو زبان فارسی و انگلیسی برای شما نمایش داده شود. همچنین به منظور رفاه هر چه بیشتر شما عزیزان در کنار هر نتیجه گزینه­ای برای کپی کردن آن نتیجه قرار داده شده است که با استفاده از آن میتوانید نتیجه بدست آمده را کپی کرده و در محل مورد نظر خود استفاده کنید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

  • جمال احمدپور
    1402/12/07 13:04
    قطره مسطیل چگونه
    پاسخ دادن