ساعت جهانی UTC و ساعت آنلاین کشورها

ساعت جهانی (UTC)

 


 

در این صفحه پربازدید ترین مناطق زمانی به صورت خودکار نمایش داده می شود همچنین در صورتی که مایل به دریافت منطقه زمانی خاصی هستید می توانید نام کشور آن را در کادر زیر جستجو نمایید

 


کشور مورد نظر را انتخاب کنید

بخش/شهر مورد نظر را انتخاب کنید

همه شهر ها و مناطق با هم همزمان هستند

پایتخت شهر است

اکنون ساعت از ساعت ایران است

اکنون در روز است

اکنون در شب است

طلوع آفتاب ساعت (به وقت محلی)

غروب آفتاب ساعت (به وقت محلی)

ایران (Iran)

نیویورک (New York)

بانکوک (Bangkok)

سیدنی (Sydney)

توکیو (Tokyo)

پاریس (Paris)

مسکو (Moscow)

استانبول (Istanbul)

پکن (Beijing)

کی‌یف (Kiev)

ساعت جهانی UTC و ساعت آنلاین کشورها

UTC مخفف Coordinated Universal Time است. که یک استاندارد زمانی در جهان است و استانداردی که پس از آن کل جهان زمان خود را تنظیم می کند. ساعت شما توسط ساعت جهانی utc هماهنگ و تنظیم می شود. UTC یک منطقه زمانی نیست UTC کمتر از یک ثانیه از میانگین زمان خورشیدی اختلاف دارد. به عبارت دیگر، ساعت جهانی utc در اصل «ساعت صفر» است. استاندارد زمانی UTC  در سال 1972 اجرا شد و UTC با افزودن "ثانیه های کبیسه" تنظیم شد. تنظیم یک ثانیه ای که برای تطبیق تفاوت بین زمان دقیق و زمان خورشیدی استفاده شده است. ساعت جهانی utc مورد استفاده در عصر کنونی مطابق با چرخش زمین است و بهینه ترین راه برای محاسبه زمان است.

 

منطقه زمانی : منطقه ای روی زمین است که زمان یکسانی را نشان می دهد. به این ترتیب، همه کشورها و شهرها، ساعت یکسانی را مشاهده می کنند. منطقهٔ زمانی به هر یک از قاچ‌های ۱۵ درجه‌ای کرهٔ زمین گفته می‌شود که زمان متوسط نصف‌النهاری مرکز آن را می‌توان به عنوان زمان رسمی کشورها و مناطق قرارگرفته در آن قاچ محسوب نمود. تعداد این قاچ‌ها ۲۴ عدد است.

 

مناطق زمانی برای فعالیت‌های تجاری و اجتماعی، دلایل قانونی، استفاده نظامی، تجارت و تقریباً هر فعالیت انسانی دیگر روی کره زمین بسیار مهم هستند. اگر شخصی که با او صحبت می کنید یا محصول شما را ارسال می کند در منطقه زمانی دیگری است، ممکن است ساعت شما نیمه شب باشد و وقت او ظهر است. می توانید تصور کنید که در برقراری ارتباط با افرادی که 6 تا 12 ساعت از زمان شما جلوتر یا عقب هستند چه مشکلی خواهید داشت! به همین دلیل است که ساعت جهانی utc اهمیت زیادی پیدا می کند: می‌توانید ارتباط خود را با محاسبه تفاوت‌های زمانی بین خود و شخصی که می‌خواهید به آن برسید برنامه‌ریزی کنید و زمانی را پیشنهاد دهید که برای هر دوی شما مناسب باشد.

 

چرا باید ساعت جهانی utc را تنظیم کنید؟

به دلیل بی نظمی در سرعت چرخش زمین ، ساعت جهانی utc به آرامی از زمان اتمی بسیار دقیق دور می شود. به این ترتیب، باید به طور دوره ای UTC تنظیم شود. بسته به محل زندگی شما، کشور شما احتمالاً ساعت تابستانی (DST) را مشاهده می کند که در بهار و پاییز یک ساعت به جلو یا عقب حرکت می کند. با این حال ساعت جهانی utc˛ هرگز تحت تاثیر DST تغییر نخواهد کرد. اساساً، UTC تنها استاندارد زمانی غیرقابل حرکت است که تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد.

 

امروز ساعت جهانی utc چگونه کار می کند؟

مناطق زمانی مربوط به مکان‌های جغرافیایی بر اساس موقعیت شمال و جنوب یا مرزهای بین‌المللی کشورها نیست، بلکه هماهنگی با غرب و شرق است: یک کشور می‌تواند چندین منطقه زمانی متفاوت داشته باشد، همچنین یک منطقه زمانی ممکن است برای چندین منطقه اعمال شود. کشورهای مختلف برای آسان‌تر کردن این کار، می توانند به این روش عمل کنند: اگر یک خط عمودی در سراسر نقشه بکشید، کشورهای موجود در آن خط˛ منطقه زمانی یکسانی را به اشتراک خواهند گذاشت و اگر یک خط افقی از غرب به شرق بکشید، کشورهای روی آن خط˛ در مناطق زمانی متفاوتی قرار خواهند گرفت.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

 • رامین دودکانلو میگه: پاسخ دادن
  ساعت ایران
 • Milad torabi میگه: پاسخ دادن
  Very good.thanks
 • مهرداد موسوی صالحی میگه: پاسخ دادن
  سلام
  مناطق زمانی بدلیل طول های جغرافیایی متفاوت است نه آنچنان که در بالا گفته شده است عرض جغرافیایی
  • ادمین در پاسخ به مهرداد موسوی صالحی میگه: پاسخ دادن
   سلام وقت شما بخیر
   با تشکر از شما متن اصلاح شد.
 • jamshid میگه: پاسخ دادن
  سلام
  در این صفحه ساعت و تاریخ ایران بصورت واقعی نیست چرا؟ اگر با اختلاف 3.5 مثبت گرینویچ هم حساب کنیم باز درست در نمیاد.
  • ادمین در پاسخ به jamshid میگه: پاسخ دادن
   با سلام
   ساعت و تاریخ ایران و همچنین ساعت تاریخ UTC و همچنین سایر ساعت ها و تاریخ های درج شده در این صفحه کاملا صحیح می باشد.
   شما می توانید با سایر مراجع رسمی مقایسه فرمایید و از صحت اطلاعات درج شده مطمئن شوید.
 • Amir میگه: پاسخ دادن
  دنیا چقدر بزرگه
 • صفایی حمزه میگه: پاسخ دادن
  دنیا چقدر کوچک است آیا آن دنیای آخرت هم همین قدر است
  • ساسان ساجدی در پاسخ به صفایی حمزه میگه: پاسخ دادن
   این دنیا شکل کوچکی از حیات هست.آخرت حیات بزرگتر است.