ساخت اعداد تصادفی

محدوده اعداد را در قسمت از عدد تا عدد وارد کنید سپس تعداد اعداد تصادفی در محدوده مورد نظر انتخاب و تکراری بودن یا نبودن آنها را میتوانید مشخص کنید


عدد شروع نباید بزرگتر از عدد پایان باشد.

تعداد اعداد

تولید اعداد تصادفی و رندوم به صورت آنلاین

امروزه استفاده از اعداد تصادفی در صنایع گوناگون و به صورت خاص رمز گذاری های کامپیوتری و امن نگه داشتن شبکه اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است. اعداد تصادفی در شبیه سازی ها نیز نقشی کلیدی دارند و بسیاری از مسائل کاربردی بدون آنها حل نمی­شود. در خیلی از موارد مرتبط با آمار یا مسائل مهندسی احتیاج به اعدادی داریم که کاملا تصادفی انتخاب شده باشند. در ادامه با نویدک همراه باشید تا بیشتر با اعداد تصادفی، کاربرد و روش بدست آوردن آنها آشنا شویم.

 

اعداد تصادفی به چه اعدادی میگویند؟

اعداد تصادفی در مفهوم ریاضیاتی اعدادی هستند که به صورت کاملا اتفاقی و عینا تصادفی انتخاب شده­اند. از آنجایی که ذهن ما از الگو ها پیروی میکند تولید اعداد تصادفب برای انسان ها بسیار سخت است، چرا که ناخود آگاه ممکن است اعداد را بر حسب الگویی در نظر بگیریم. مجموعه اعداد تصادفی الزاما باید دارای هیچ نظمی نباشند و از هیچ الگویی پیروی نکنند. این اعداد کاربرد های فراوانی دارند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم. با نویدک همراه باشید.

 

تاریخچه اعداد تصادفی

تاس! بله درست خواندید! تاس یکی از بهترین ابزار ها برای بدست آوردن اعداد تصادفی است. همچنین جالب است بدانید که این وسیله قدیمی‌ترین ابزار برای تولید اعداد تصادفی است. زمانی که تاس ‌ها را تکان می­دهید و پرتاب میکنید حدس زدن اعداد غیر ممکن است؛ چرا که عوامل زیادی و بر روی نتیجه نهایی اثر گذارند.عواملی از جمله چرخش تاس ها دور خود، برخورد آنها با یکدیگر، ضربه های تاس ‌ها با زمین، جنس تاس و ... همه و همه بر اعداد بدست آمده به صورت مستقیم اثر میگذارند. به نظر میرسد پیشینه­ی تاس به 2500 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد، چرا که  قدیمی‌ترین تاسی که توسط بشر کشف شده مربوط به این سال است و از جنس استخوان ساخته شده است.

 

در دهه­ی 40 میلادی و  با ساخت کامپیوتر توسط پروفسور آلن تورینگ طرز تهیه اعداد تصادفی به کل دچار تغییر شد، تا پیش از آن انسان ها تلاش میکردند تا با روش های مختلف مانند عدد نویسی های طولانی، چند نفره و حتی قرعه کشی اعداد تصادفی درست کنند که در نهایت این اعداد تولید شده شبه تصادفی نامیده میشد. اما پس از تولید کامپیوتر ها این ماشین ها قادر بودند اعداد تصادفی را بر حسب پالس های الکتریکی بسازند. از آنجایی که دسترسی مردم به کامپیوتر ها بسیار دشوار بود نتایج حاصله که مشتمل بر بیش از یک میلیون عدد تصادفی بود را در کتاب هایی برای استفاده محققین و ریاضی دانان جمع آوری کردند.  

 

کاربرد اعداد تصادفی

به توضیح و تاریخچه اعداد تصادفی پرداختیم اما اصلی ترین نکته کاربرد این اعداد است. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اعداد تصادفی در بسیاری از موارد و کارها لازم و ضروری به شمار میروند و بدون وجود آنها نمیشود بر روی نتیجه بدست آمده حساب کرد. در زیر چند نمونه از صد ها کاربرد اعداد تصادفی را برای شما شرح میدهیم. با نویدک همراه باشید.

  • امنیت شبکه اینترنت

 تا پیش از به استفاده از اعداد تصادفی در زمرگذاری های اینترنتی محیط شبکه وب و مرورگرهای آن از امنیت بالایی برخوردار نبود؛ تا زمانی که سرانجام در اواسط دهه­ی 90 میلادی پروتکل اس اس ال به وسیله الگوریتم های بسیار پیشرفته نسبت به آن زمان معرفی شد و به مرور هم سال به سال پیشرفت کرد.

 

  • شبیه‌ سازی

یکی از اصلی ترین و بزرگترین اتفاقاتی که اعداد تصادفی رقم زد انقلاب در زمینه شبیه سازی های کامپیوتری بود. تمامی شبیه سازی ها در هر رشته ای از تست شبیه سازی بارگذاری بر روی تیر های فلزی گرفته تا تست پرواز یک جنگنده تماما با شبیه سازی سر و کار دارند و اگر اعداد تصادفی بدست نمی­آمدند ؛ نتیجه­ی هیچ یک از شبیه سازی ها کاملا درست نمیشد چرا که به حز با اعداد تصادفی نمیتوانیم اتفاقات و حوادث طبیعی را شبیه سازی کنیم.

  • نمونه گیری و ازمایش

با استفاده از اعداد تصادفی میتوان حالات نمونه گیری و انجام آزمایش را به حداقل رساند و از اتلاف وقت و هزینه­ی اضافی جلوگیری کرد.

  • برنامه ‌نویسی کامپیوتری

الگوریتم هایی که پایه و اساس برنامه نویسی هستند با استفاده از اعداد تصادفی آزمایش و تست میشوند. در حقیقت تمامی برنامه ها پیش از عرضه ابتدا با استفاده از مفهوم اعداد تصادفی با داده های تصادفی مورد ازمایش قرار میگیرند تا باگ ها و مشکلات احتمالی در آنها در صورت وجود نمایان شود.

  • محاسبات عددی

محاسبات عددی که با نام انگلیسی آن یعنی آنالیز عددی نیز شناخته میشود یکی روش‌ های حل مسائل ریاضیاتی مختلف است. در محاسبات عددی اعداد تصادفی بیشترین استفاده را دارد به طور مثال در مبحث حل ماتریس های درجه بالا مانند ماتریس 50 در 50 شما نیاز به 2500 عدد تصادفی دارید!

  • روش اجزای محدود

یکی دیگر از روش های ریاضیاتی برای محاسبه توان تیر ها و جرثقیل ها نسبت به بارگذاری های مختلف است که با اعداد تصادفی انجام میشود. به طور مثال 10000 نقطه به صورت تصادفی بر روی یک تیر انتخاب میشود و بارگذاری روی آن صورت میگیرد.

 

چرا ابزار آنلاین ساخت اعداد تصادفی نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟

در قسمت های پیشین مقاله درباره­ی اهمیت تولید اعداد تصادفی و کاربرد آنها صحبت کرده ایم، اما چرا ابزار آنلاین ساخت اعداد تصادفی نویدک بهترین گزینه برای استفاده است؟ به دلیل اینکه تا پیش از ساخت این ابزار برای بدست آوردن اعداد تصادفی مجبور به نصب نرم افزار های مختلف بودیم و علاوه بر این، بسیاری از برنامه ها و حتی ابزار های اینترنتی ساخت اعداد تصادفی از سرعت عمل و قدرت ابزار ابزب تولز برخوردار نیستند و همچنین قابلیت ها و مرتب سازی منحصر به فرد نویدک را ندارند. از این جهت راحت ترین و سریع ترین روش برای بدست آوردن اعداد تصادفی و شخصی سازی، محدود کردن بازه و مرتب کردن آنها با روش های مختلف استفاده از ابزار ساخت اعداد تصادفی نویدک است.

 

روش کار با ابزار آنلاین ساخت اعداد تصادفی نویدک

برای کار با ابزار آنلاین ساخت اعداد تصادفی نویدک ابتدا باید عدد شروع خود را مشخص کنید، در قسمت دوم عدد انتهایی بازه خود را تعیین کنید و سپس از فهرست موجود در قسمت پایین تعداد اعدادی که میخواهید به صورت تصادفی تشکیل شود را انتخاب کنید. ضمنا در صورت نیاز شما میتوانید با فعال کردن گزینه « اعداد تکراری نباشند » از تکرار اعداد جلوگیری کنید. پس از انتخاب تعداد اعداد مورد نیاز خود ابزار آنلاین ساخت اعداد تصادفی نویدک به صورت اتوماتیک اعداد را ساخته و برای شما نمایش میدهد. در این مرحله نیز میتوانید با استفاده از منوی پایین صفحه اعداد را صعوی، نزولی و یا بدون ترتیب؛ مرتب کنید.

 

پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را نسبت به این ابزار از طریق ثبت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر خود را بنویسید